Tradiční politické strany se musí změnit, aby se udržely, řekl premiér

  10:37aktualizováno  14:23
Ještě nikdy premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka neřekl tak jasně a "natvrdo", že i jeho strana řeší vážný problém, který ohrožuje její postavení. "Tradiční politické strany se musí změnit, aby se udržely na politické scéně. Více se otevřít," řekl Sobotka v sobotu při jednání špiček sociální demokracie.

Senátor Jiří Dienstbier a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka na demonstraci příznivců (28. října 2013) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Přiznal tak, že k vnitrostranickému referendu, které prosadil spolu se svými spojenci ve straně, ho nutí nástup nových stran a hnutí. Zčásti to ukázaly již volby v roce 2010, v nichž uspěly Věci veřejné a Jiří Paroubek naopak odstoupil, protože ČSSD se rozplynula šance na levicovou vládu. Loni na podzim pak razantně ve volbách uspělo hnutí ANO Andreje Babiše a také Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Nástup nových hnutí může dál pokračovat.

Sobotka a lidé, kteří ho podporují, jako ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, se teď pokoušejí straně "naordinovat" lék - přenést rozhodování na celou členskou základnu.

"Klíčová je otázka kandidátek, sestavují je okresní a krajské výbory, podílí se na tom jen zlomek členské základny," říká premiér. To se teď má změnit. Řekl, že doufá, že sobotní ústřední výkonný výbor potvrdí to, na co již v pátek kývlo předsednictvo, tedy celostranické referendum pro 23 tisíc členů ČSSD. To se později stalo a Sobotkovi se podařilo odvrátit pokus jednoho ze zástupců vnitrostranické opozice Jeronýma Tejce zařadit do referenda další dvě otázky - aby strana navrhla zdanění církevních restitucí a zavedení druhé sazby daně z příjmu pro firmy v telekomunikacích, energetice a finančnictví. (více zde)

"Je vhodná doba zeptat se našich členů na některé zásadní otázky," dodává šéf poslanců Roman Sklenák. Kromě způsobu sestavování kandidátek je to i to, zda se má zákonem zakázat kumulování funkcí, nebo zda má být kvóta na povinné zastoupení 40 procent žen na kandidátce.

Nebudeme před volbami sebevrazi, říká ministr Chovanec

Ministr vnitra a místopředseda strany Milan Chovanec, který má ambici na jarním sjezdu strany postoupit na post prvního místopředsedy a Sobotkovi "krýt záda", před jednáním iDNES.cz řekl, že je přesvědčen, že referendum projde. "Nebudeme před volbami sebevrazi," uvedl Chovanec.

Referendum všech členů ČSSD podpořil i místopředseda senátu Zdeněk Škromach, jeden z mužů, kteří se loni na podzim vzdali stranických funkcí, když jim nevyšel atak na Sobotkovu pozici.

"Přímá demokracie je přirozeným způsobem komunikace. Čím více přímé demokracie, tím lépe. Je ale pak také třeba respektovat rozhodnutí, která členská základna udělá. Dokonce jsem přesvědčen, že by bylo dobré zapojit i registrované voliče ČSSD, kteří se k nám hlásí a podporují nás," řekl iDNES.cz Škromach.

"Považuji za ne zcela šťastné, když lidé jako Jiří Dienstbier a podobně vykládají něco o tom, že má být nějaká válka s kraji a podobně. Bylo by to vnášení dalšího rozkolu dovnitř strany," uvedl Škromach. Dienstbier na páteční tiskovce ve sněmovně řekl, že  na jedné straně řadoví členové ČSSD chtějí větší podíl na rozhodování, a na druhé straně je řada lidí, kterým současný stav vyhovuje," řekl v narážce na funkcionáře strany v krajích, kteří mají velký vliv (více zde).

Škromach se vrací. S novou vizáží i s Hovory od bazénku

Škromach nevyloučil, že by se na březnovém sjezdu ČSSD mohl pokusit vrátit do některé významné funkce. "Vždycky jsem říkal, že je rozhodující, jaká bude poptávka uvnitř strany. Pro úspěch ČSSD jsem připraven udělat, co je potřeba," řekl iDNES.cz. Pak ještě s úsměvem dodal: "Někam kandidovat budu."

Tomu, že má zase chuť oslovit více voličů, nasvědčuje i to, že oživuje svůj projekt "Hovory od bazénku". V jeho rámci dříve komentoval nejrůznější politické i osobní záležitosti. Podobně jako prezidenti Miloš Zeman - a dříve Václav Havel i T. G. Masaryk - v Hovorech z Lán.

"Přes vedra, která zase na chvilku končí, připravuji další pokračování oblíbených Hovorů od bazénku. Rád bych vás do nich zapojil. Proto mi můžete posílat různé náměty na témata, otázky či veselé příběhy ze života. V neděli by měl zase začít bazének fungovat. Tak nezapomínejte, že jsme tady spolu," napsal Škromach na svůj Facebook. A protože změnil vizáž a výrazně zhubl, budou ti, kdo ho dříve sledovali, touto jeho osobní proměnou možná překvapeni.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Facebook blokuje Opráski. O extremismus nejde, je to jen humor, říká expert

Opráski sčeskí historje - brněnská autogramiáda autora Jaze

Facebook na tři dny zablokoval populární stránku Opráski sčeskí historje. Závadný měl být obsah s Jozefem Tisem a...

Šance na vydání Češky z Pákistánu jsou slušné, hned to nebude, říká exministr

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Vyhlídky Terezy Hlůškové na vydání do České republiky jsou dobré. Myslí si to bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda....

Na zastupitelstvu hráli Piráti z Karibiku, primátor upravil svolávací znělky

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechal změnit čtyři znělky, kterými například svolává zastupitele do jednacího sálu....

Najdete na iDNES.cz