Mlčte, okřikoval Topolánek euroskeptika, který ho přelstil květinou

  15:37aktualizováno  15:37
Ideová konference ODS proběhla v sobotu podle dohodnutého scénáře. Předstíranou jednotu strany narušil jen incident v samém závěru setkání. Při projevu Mirka Topolánka se slova chopil jeden z členů strany a špičky ODS na chvíli argumentačně odzbrojil. "Mlčte už," okřikl ho Topolánek.

Mirek Topolánek na ideové konferenci v Hradci Králové (26. dubna 2008) | foto: ČTK

Veškerá diskuse občanských demokratů se v sobotu odehrávala na uzavřených pracovních sekcích. Byly rozděleny podle politických témat a novináři do nich přístup neměli.

V plénu se k mikrofonu kromě úvodního a závěrečného slova předsedy strany Mirka Topolánka dostali jen tzv. garanti, kteří diskusi v jednotlivých sekcích řídili.

Přesto na pár okamžiků zavládl v sále menší rozruch. Například když europoslanec Jan Zahradil hodnotil debatu v sekci zahraniční politiky, kde se probírala témata jako americký radar či podpora nové evropské smlouvy.

Zahradil zmínil, že na sekci, kde vystoupilo celkem jedenáct řečníků, zazněly také tři kritické hlasy, které straně vyčítají smířlivý postoj k tomuto evropskému dokumentu.

"V tu chvíli se v sále mezi delegáty ozval potlesk," řekl iDNES.cz občanský demokrat, který ale nechtěl být jmenován. Podle něj byl Zahradil spontánní reakcí trochu zaskočen a "ztratil nit".

Topolánek chtěl raději slivovici
K události se vrátil po dvaceti minutách i sám předseda strany ve svém závěrečném projevu. "Vím, že jste tleskali, když Jan Zahradil říkal, že se ozvaly hlasy proti ratifikaci Lisabonské smlouvy," řekl publiku.

"Ale měli byste na druhou stranu vědět, že 85 procent voličů ODS s ratifikací této smlouvy souhlasí," připomněl Topolánek. Strana by podle něj neměla být odtržená od reality a měla by reflektovat i přání svých voličů, vysvětlil šéf strany.

"V publiku to opět vyvolalo odezvu. Byl slyšet nesouhlasný šum a takové brblání," popsal iDNES.cz atmosféru v sále nejmenovaný politik.

Slova předsedy pak dokonce nadzvedla ze židle i jednoho z delegátů konference. Když Topolánek domluvil, vystoupal na pódium. "Předstíral, že jde na závěr předat Mirku Topolánkovi kytku," popsal scénku svědek. Potěšený Topolánek prý dar přijal, nečekaný řečník však využil situace a chopil se mikrofonu.

Neznámým mužem byl René Franěk, občanský demokrat a ředitel Zoo Chleby. "Pan předseda zmínil, že dialog by měl zaznít na jednáních, jako je toto. Bohužel z jeho strany se jednalo pouze o monolog, diskuse s panem předsedou nebyla žádná. Tak abych se dostal k panu předsedovi na pódium a mohl vůbec promluvit, vzal jsem v jídelně z vázy kytku a tu jsem mu donesl," popsal iDNES.cz sobotní událost sám Franěk.

Topolánek byl podle něj očividně potěšen, vtipkoval, že raději než květiny dostává lahev slivovice. "Pak jsem mu vzal mikrofon," řekl Franěk. Překvapených straníků se vzápětí zeptal, co si o tvrzení svého předsedy myslí. "Prosím vás, jsme tady všichni voliči ODS. Pan předseda tvrdí, že 85 procent voličů chce podepsat eurosmlouvu. Můžete zvednout ruku, kdo je pro?" Ruku nikdo nezvedl.

Franěk se pak obrátil na Topolánka. "No tak vidíte, pane předsedo, že se nikdo nepřihlásil." Topolánek prý řečníka okřikl. "Tak už mlčte. Už mlčte, končete," řekl podle svědků.

Chci diskusi jako za Klause
Franěk připomíná, že je už roky loajálním členem strany. Na evropskou integraci má ale jasný názor. "Jsem přesvědčen, že když se Evropská unie rozpadne a bude to bez války, tak to bude velký úspěch," vysvětlil důvod svého počínání.

"Pokud nemá z názvu ODS vypadnout písmeno D - demokratická - měl by pan předseda Topolánek dát dialogu v naší straně přiměřené místo, jako tomu bylo za předsednictví Václava Klause," tvrdí nespokojený občanský demokrat.

Sám je prý ve straně loajální téměř k čemukoli, proti zájmům České republiky však jít nechce. "Když Standa Gross podepsal euroústavu, podal jsem na něho trestní oznámení za vlastizradu. Když to samé udělal můj předseda, tak jsem jen mlčel," vysvětlil, proč se v sobotu rozhodl předsedovi alespoň oponovat.

"Nejsem si jist, zda to byla ta nejvhodnější metoda," přiznal iDNES.cz europoslanec Ivo Strejček, který vystoupení řečníka sledoval. Přiznal ale, že o dopadech smlouvy na suverénní rozhodování české politické scény se ve straně málo mluví. "Že si smlouvu část členské základny a část špičkových politiků ODS nepřeje, to je fakt," potvrdil Strejček iDNES.cz

Sám podotkl, že i v jeho - ekonomické - sekci se Lisabonská smlouva probírala. Strejček v ní měl vystoupení na téma dopadů smlouvy na českou hospodářskou a sociální politiku. "ODS musí zformulovat svá vlastní suverénní kritéria pro vstup České republiky do eurozóny. A pokud možno vyhnout se eurozóně co nejvíce," řekl iDNES.cz europoslanec.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

ODS vyzývá Schillerovou k rezignaci kvůli zeti, ta to považuje za absurdní

Představitelé opoziční ODS vyzvali k rezignaci ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Skupina propojená s...

Chceme odstoupení rektora Zimy, žádají po smlouvě s Home Creditem akademici

Po podpisu smlouvy o partnerství s firmou Home Credit vyzývají k odstoupení rektora akademici a tři členové vědecké...

Gustáva Husáka v roce 1989 paralyzovala mrtvice, řekl historik

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Najdete na iDNES.cz