Nebuďme horší než socialisté, zní před ideovou konferencí ODS

  12:39aktualizováno  12:39
Občanští demokraté v sobotu vyrazí do Hradce Králové. Na ideové konferenci se budou bavit o svém programu. Kritici uvnitř strany jsou však skeptičtí. "Opouštíme své zásady. Konzervativní strana bez principů, která je stranou úplatků a moci, je horší než socialisté," tvrdí poslanec Jan Schwippel.

Mirek Topolánek na kongresu ODS | foto: Roman VondroušČTK

Politické strany poslední dobou rády míří do východních Čech. Před týdnem se lidovci sjeli na programový sjezd do Pardubic, do konkurenčního Hradce Králové zítra pro změnu zamíří největší vládní strana. Stejně jako komunisté během května.

Podobně jako lidovci revidovali svůj program po dlouhých jedenácti letech, i ODS má co dohánět. Její zatím poslední ideová konference se konala na pražském Žofíně před pěti lety.

Letos si budou konzervativci tříbit myšlenky v hradeckém kongresovém sále Aldis. Vedení strany tak vyšlo vstříc výtkám delegátů podzimního kongresu, kteří se stěžovali na to, že sjezd připomíná spíše show a na debatu nezbývá místo. "Proto se tehdy ODS dohodla, že se chce věnovat i diskusi, kudy dál v jednotlivých oblastech," vysvětlil iDNES.cz místopředseda strany a středočeský hejtman Petr Bendl. Sám se však na konferenci nechystá, má prý ten den povinnosti v kraji.

Debatovat se bude paralelně
Strana bude mít na probrání všech témat jen jeden den. Proto se diskutující rozdělí do pracovních sekcí podle témat, kterým se věnují. Za každou ze sekcí bude odpovídat garant, nejčastěji ministr a jeho poradce.

Občanští demokraté tak budou souběžně probírat ekonomiku, zahraniční politiku, zdravotnictví či vědu a výzkum. "Budu mít vystoupení k analýze regulačních poplatků a k tomu, jak do budoucna najít řešení uvnitř koalice," řekl iDNES.cz poslanec Boris Šťastný.

Europoslanec Hynek Fajmon zase usedne v sekci regionálního rozvoje, zemědělství a venkova. "Na klasických kongresech, kde se volí nějaké funkce, nezbývá čas pro debatu o ideových záležitostech, na sekcích bude více prostoru," pochvaluje si myšlenku Fajmon.

Nedržíme se svých zásad, vytýká straně poslanec
Kritici uvnitř strany však upozorňují, že jednodenní konference k potřebné debatě nestačí. "Skutečná rozprava se asi nedá čekat. Jak může o všech těch tématech ODS racionálně diskutovat, když je nastavený takovýto formát?" ptá se poslanec Jan Schwippel z Tlustého platformy.

Poukazuje na to, že diskuse bude trvat jen několik hodin, konference totiž končí už ve čtyři odpoledne. "Je to jeden den, ale využijeme čas na maximum," namítá Šťastný.

Schwippel se podivuje i nad tím, že do jednotlivých sekcí opět nebudou mít, jako na kongresu, novináři přístup. "Garanti té sekce pak přednesou závěrečný referát, kde samozřejmě řeknou jen to, co se jim hodí, a těžko budou nějak reflektovat hloubku té debaty," obává se poslanec.

Jeho kolega a největší Topolánkův oponent Vlastimil Tlustý dokonce ani původně na konferenci nechtěl jet. Nakonec změnil názor, ale příliš si od ní neslibuje. "Jediné, co jsem schopen říci, je ´uvidíme´," řekl Tlustý iDNES.cz. Podle něj nepůjde uprostřed volebního období ani tak o vize na příští roky, jako spíše o revizi toho, jak strana plní svůj program. "Myslím, že nic mimořádného se ale nedá očekávat," dodal.

Naopak jeho kolega Schwippel už má připravené argumenty, které chce v debatě použít. "Řeknu to natvrdo a budu mluvit hlavně o Lisabonu," řekl Schwippel iDNES.cz. Svým kolegům prý připomene výrok Františka Palackého: "Vždy, když jsme vítězili, to bylo proto, že jsme se drželi svých zásad. Když jsme prohrávali, bylo to proto, že jsme je opustili."

Kritizovat se chystá hlavně postoj strany k Lisabonské smlouvě. Tu sice občanští demokraté v Senátu ve čtvrtek odložili k Ústavnímu soudu (více zde), jejich kolegové v Poslanecké sněmovně ji ale před několika týdny drtivou většinou podpořili.

To se Schwippelovi nelíbí, považuje to za selhání stranických elit. "ODS by se měla vrátit ke svým principům, protože konzervativní strana bez principů, která je stranou úplatků a moci, je horší než socialisté," tvrdí poslanec.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Nucené sezení v zákopech. Piráti v čele magistrátů nevyhovují

Před dvanácti měsíci se zhruba v těchto dnech ve většině obcí a měst tvořily koalice. Především v těch největších –...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz