Nebuďme horší než socialisté, zní před ideovou konferencí ODS

  12:39aktualizováno  12:39
Občanští demokraté v sobotu vyrazí do Hradce Králové. Na ideové konferenci se budou bavit o svém programu. Kritici uvnitř strany jsou však skeptičtí. "Opouštíme své zásady. Konzervativní strana bez principů, která je stranou úplatků a moci, je horší než socialisté," tvrdí poslanec Jan Schwippel.

Mirek Topolánek na kongresu ODS | foto: Roman VondroušČTK

Politické strany poslední dobou rády míří do východních Čech. Před týdnem se lidovci sjeli na programový sjezd do Pardubic, do konkurenčního Hradce Králové zítra pro změnu zamíří největší vládní strana. Stejně jako komunisté během května.

Podobně jako lidovci revidovali svůj program po dlouhých jedenácti letech, i ODS má co dohánět. Její zatím poslední ideová konference se konala na pražském Žofíně před pěti lety.

Letos si budou konzervativci tříbit myšlenky v hradeckém kongresovém sále Aldis. Vedení strany tak vyšlo vstříc výtkám delegátů podzimního kongresu, kteří se stěžovali na to, že sjezd připomíná spíše show a na debatu nezbývá místo. "Proto se tehdy ODS dohodla, že se chce věnovat i diskusi, kudy dál v jednotlivých oblastech," vysvětlil iDNES.cz místopředseda strany a středočeský hejtman Petr Bendl. Sám se však na konferenci nechystá, má prý ten den povinnosti v kraji.

Debatovat se bude paralelně
Strana bude mít na probrání všech témat jen jeden den. Proto se diskutující rozdělí do pracovních sekcí podle témat, kterým se věnují. Za každou ze sekcí bude odpovídat garant, nejčastěji ministr a jeho poradce.

Občanští demokraté tak budou souběžně probírat ekonomiku, zahraniční politiku, zdravotnictví či vědu a výzkum. "Budu mít vystoupení k analýze regulačních poplatků a k tomu, jak do budoucna najít řešení uvnitř koalice," řekl iDNES.cz poslanec Boris Šťastný.

Europoslanec Hynek Fajmon zase usedne v sekci regionálního rozvoje, zemědělství a venkova. "Na klasických kongresech, kde se volí nějaké funkce, nezbývá čas pro debatu o ideových záležitostech, na sekcích bude více prostoru," pochvaluje si myšlenku Fajmon.

Nedržíme se svých zásad, vytýká straně poslanec
Kritici uvnitř strany však upozorňují, že jednodenní konference k potřebné debatě nestačí. "Skutečná rozprava se asi nedá čekat. Jak může o všech těch tématech ODS racionálně diskutovat, když je nastavený takovýto formát?" ptá se poslanec Jan Schwippel z Tlustého platformy.

Poukazuje na to, že diskuse bude trvat jen několik hodin, konference totiž končí už ve čtyři odpoledne. "Je to jeden den, ale využijeme čas na maximum," namítá Šťastný.

Schwippel se podivuje i nad tím, že do jednotlivých sekcí opět nebudou mít, jako na kongresu, novináři přístup. "Garanti té sekce pak přednesou závěrečný referát, kde samozřejmě řeknou jen to, co se jim hodí, a těžko budou nějak reflektovat hloubku té debaty," obává se poslanec.

Jeho kolega a největší Topolánkův oponent Vlastimil Tlustý dokonce ani původně na konferenci nechtěl jet. Nakonec změnil názor, ale příliš si od ní neslibuje. "Jediné, co jsem schopen říci, je ´uvidíme´," řekl Tlustý iDNES.cz. Podle něj nepůjde uprostřed volebního období ani tak o vize na příští roky, jako spíše o revizi toho, jak strana plní svůj program. "Myslím, že nic mimořádného se ale nedá očekávat," dodal.

Naopak jeho kolega Schwippel už má připravené argumenty, které chce v debatě použít. "Řeknu to natvrdo a budu mluvit hlavně o Lisabonu," řekl Schwippel iDNES.cz. Svým kolegům prý připomene výrok Františka Palackého: "Vždy, když jsme vítězili, to bylo proto, že jsme se drželi svých zásad. Když jsme prohrávali, bylo to proto, že jsme je opustili."

Kritizovat se chystá hlavně postoj strany k Lisabonské smlouvě. Tu sice občanští demokraté v Senátu ve čtvrtek odložili k Ústavnímu soudu (více zde), jejich kolegové v Poslanecké sněmovně ji ale před několika týdny drtivou většinou podpořili.

To se Schwippelovi nelíbí, považuje to za selhání stranických elit. "ODS by se měla vrátit ke svým principům, protože konzervativní strana bez principů, která je stranou úplatků a moci, je horší než socialisté," tvrdí poslanec.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Unikátní Moravská Amazonie se po letech úsilí stane chráněnou rezervací

Na téměř 13 tisících hektarech se rozkládá Moravská Amazonie. Z unikátního koutu přírody na soutoku Moravy a Dyje jsou...

Trikolóra tvrdí, že vnitro chystá větší ochranu migrantů, Hamáček to popřel

Před novelou azylového zákona, kterou připravuje ministerstvo vnitra, varuje hnutí Trikolóra. Tvrdí, že povede k...

Volby během jednoho dne a žádné lístky ve schránkách, plánuje vnitro

Stěsnat dobu voleb do jednoho dne, elektronizovat volby, pro zahraničí zavést korespondenční hlasování a také zrušit...

Po výbuchu granátu zůstávají dva vojáci v nemocnici, jeden je v domácí péči

Tři vojáci, kteří se zranili při výcviku hodu granátem ve vojenském újezdu Březina u Vyškova, jsou mimo ohrožení...

Najdete na iDNES.cz