Nebuďme horší než socialisté, zní před ideovou konferencí ODS

  12:39aktualizováno  12:39
Občanští demokraté v sobotu vyrazí do Hradce Králové. Na ideové konferenci se budou bavit o svém programu. Kritici uvnitř strany jsou však skeptičtí. "Opouštíme své zásady. Konzervativní strana bez principů, která je stranou úplatků a moci, je horší než socialisté," tvrdí poslanec Jan Schwippel.

Mirek Topolánek na kongresu ODS | foto: Roman VondroušČTK

Politické strany poslední dobou rády míří do východních Čech. Před týdnem se lidovci sjeli na programový sjezd do Pardubic, do konkurenčního Hradce Králové zítra pro změnu zamíří největší vládní strana. Stejně jako komunisté během května.

Podobně jako lidovci revidovali svůj program po dlouhých jedenácti letech, i ODS má co dohánět. Její zatím poslední ideová konference se konala na pražském Žofíně před pěti lety.

Letos si budou konzervativci tříbit myšlenky v hradeckém kongresovém sále Aldis. Vedení strany tak vyšlo vstříc výtkám delegátů podzimního kongresu, kteří se stěžovali na to, že sjezd připomíná spíše show a na debatu nezbývá místo. "Proto se tehdy ODS dohodla, že se chce věnovat i diskusi, kudy dál v jednotlivých oblastech," vysvětlil iDNES.cz místopředseda strany a středočeský hejtman Petr Bendl. Sám se však na konferenci nechystá, má prý ten den povinnosti v kraji.

Debatovat se bude paralelně
Strana bude mít na probrání všech témat jen jeden den. Proto se diskutující rozdělí do pracovních sekcí podle témat, kterým se věnují. Za každou ze sekcí bude odpovídat garant, nejčastěji ministr a jeho poradce.

Občanští demokraté tak budou souběžně probírat ekonomiku, zahraniční politiku, zdravotnictví či vědu a výzkum. "Budu mít vystoupení k analýze regulačních poplatků a k tomu, jak do budoucna najít řešení uvnitř koalice," řekl iDNES.cz poslanec Boris Šťastný.

Europoslanec Hynek Fajmon zase usedne v sekci regionálního rozvoje, zemědělství a venkova. "Na klasických kongresech, kde se volí nějaké funkce, nezbývá čas pro debatu o ideových záležitostech, na sekcích bude více prostoru," pochvaluje si myšlenku Fajmon.

Nedržíme se svých zásad, vytýká straně poslanec
Kritici uvnitř strany však upozorňují, že jednodenní konference k potřebné debatě nestačí. "Skutečná rozprava se asi nedá čekat. Jak může o všech těch tématech ODS racionálně diskutovat, když je nastavený takovýto formát?" ptá se poslanec Jan Schwippel z Tlustého platformy.

Poukazuje na to, že diskuse bude trvat jen několik hodin, konference totiž končí už ve čtyři odpoledne. "Je to jeden den, ale využijeme čas na maximum," namítá Šťastný.

Schwippel se podivuje i nad tím, že do jednotlivých sekcí opět nebudou mít, jako na kongresu, novináři přístup. "Garanti té sekce pak přednesou závěrečný referát, kde samozřejmě řeknou jen to, co se jim hodí, a těžko budou nějak reflektovat hloubku té debaty," obává se poslanec.

Jeho kolega a největší Topolánkův oponent Vlastimil Tlustý dokonce ani původně na konferenci nechtěl jet. Nakonec změnil názor, ale příliš si od ní neslibuje. "Jediné, co jsem schopen říci, je ´uvidíme´," řekl Tlustý iDNES.cz. Podle něj nepůjde uprostřed volebního období ani tak o vize na příští roky, jako spíše o revizi toho, jak strana plní svůj program. "Myslím, že nic mimořádného se ale nedá očekávat," dodal.

Naopak jeho kolega Schwippel už má připravené argumenty, které chce v debatě použít. "Řeknu to natvrdo a budu mluvit hlavně o Lisabonu," řekl Schwippel iDNES.cz. Svým kolegům prý připomene výrok Františka Palackého: "Vždy, když jsme vítězili, to bylo proto, že jsme se drželi svých zásad. Když jsme prohrávali, bylo to proto, že jsme je opustili."

Kritizovat se chystá hlavně postoj strany k Lisabonské smlouvě. Tu sice občanští demokraté v Senátu ve čtvrtek odložili k Ústavnímu soudu (více zde), jejich kolegové v Poslanecké sněmovně ji ale před několika týdny drtivou většinou podpořili.

To se Schwippelovi nelíbí, považuje to za selhání stranických elit. "ODS by se měla vrátit ke svým principům, protože konzervativní strana bez principů, která je stranou úplatků a moci, je horší než socialisté," tvrdí poslanec.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz