Po lékařích mají dohodu s Hegerem i zdravotní sestry. Platy se jim zvýší za rok

  13:56aktualizováno  14:49
Ministr zdravotnictví Leoš Heger jednal s Českou asociací sester. Dohodli se, že sestry, ošetřovatelky nebo laboranti dostanou širší pravomoc. Pokud se prosadí reformy, tak od roku 2012 i vyšší platy. Ministr s asociací sester podepíše podobné memorandum jako s Lékařským odborovým klubem.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a prezidentka České asociace sester Dana Jurásková | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Připravili jsme společné memorandum, které podepíšeme v příštím týdnu," uvedl po jednání ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Dohoda garantuje všem pracovníků ve zdravotnictví kromě lékařů, že se jim příští rok navýší platy. V průměru to bude v řádu tisícikorun. Podmínkou je, aby se na to našly peníze uvnitř zdravotnictví.

"Navýšení bude stejně jako u lékařů vázáno na zdárný průběh reformy zdravotnictví. Jinak řečeno, pokud reforma poběží dobře, budeme garantovat navyšování platů nelékařským pracovníkům stejně jako lékařům," dodal Heger.

VZP chce uspořit dvě miliardy

Jen letos mají jít na zvýšení platů lékařů dvě miliardy korun. A peníze se musí najít uvnitř zdravotních pojišťoven. Zhruba tři čtvrtě sumy půjde za Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Ta v pondělí představila dva projekty, kterými chce ušetřit.

První projekt se zaměřuje na to, aby lékaři nepředepisovali pacientům léky, které při současném užívání mohou jejich zdraví i poškodit. V druhém projektu prostřednictvím elektronických zdravotních knížek dostanou lékaři informace o tom, jaké léky předepsal pacientovi další lékař, takže mu ho už nebudou dávat znovu.

VZP si slibuje od opatření úspory ve výši dvou miliard korun ročně. Úspory uvnitř zdravotnictví musí pokrýt navyšování platů lékařů, sester a dalších pracovníků i v příštím roce a v roce 2013.

Zdroj: ČTK

Podobný závazek ministr zdravotnictví v únoru podepsal se zástupci lékařských odborů. Zajistil jim zvýšení platů od března, příští rok pak navýšení o 10 procent. Dohodou skončil protest "Děkujeme, odcházíme".

Prezidentka České asociace sester (ČAS) a ředitelka pražské Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková společný krok přivítala. Současně ale přiznala, že ji trochu mrzí, že na rozdíl od lékařů sestry v dohodě nemají garantovány růst platů žádným procentem ani částkou. ČAS si totiž konkrétní číslo do dohody neprosadil.

"Velmi bych si přála, aby tam konkrétní číslo bylo, nicméně vzhledem k tomu, že jsme povolání, které se chová velmi odpovědně, a víme, jaká je situace, spokojíme se s tím, že dostaneme odpovídající část podle navýšení lékařských platů," uvedla s tím, že ČAS nepřišel na jednání s žádnými novými ani ultimativními požadavky.

Platy zvýší rozšíření kompetencí

Jurásková s Hegerem jednali také o budoucím navyšování kompetencí sester, které je součástí zdravotnické reformy. Měly by se zvýšit především v oblasti dlouhodobé a domácí péče.

"V oblasti dlouhodobé péče by kompletní odpovědnost a řízení tohoto pracoviště přešlo na sestru, lékař by byl k dipozici v určité době," doplnila Jurásková. Podle vedení ministerstva i asociace sester pomůže změna například ošetřovatelkám, které nemohou spoustu úkonů dělat a tím pádem jsou nezaměstnatelné.

Krok navíc přinese pro zdravotníky další jistotu, že si platově polepší. "Ve chvíli, kdy dojde k posílení pravomocí, automaticky budou nelékařští pracovníci zařazováni v tarifech výše a tím jim poroste i plat," popsala Jurásková.

Ministr zdravotnictví dodal, že vyhláška je připravena k podpisu. "Navýší kompetence jednotlivých profesních kategorií na úroveň, na které už je praktikována. De facto ji zlegalizuje," míní Heger.

Dalším krokem, na kterém se obě strany dohodly, je výzva fakultním nemocnicím a hejtmanům, aby přestaly stovky sester řadit do tarifů jako ošetřovatelky. Mnohé sestry v nemocnicích podle ministra sice vykonávají odbornou práci, oficiálně jsou ale vedeny na nižší úrovni. "Mají-li pracovat na místech, kde jsou požadovány, potřebují odpovídající zařazení a plat," vzkázal ministr.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz