Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

S pádem komunismu se Jakešovi potopila jeho Atlantida, popisuje historik

  20:52
V 97 letech zemřel bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš. Podle historika Michala Macháčka to nebyl jen slavný zmatený řečník z Červeného hrádku. „Kdyby v roce 1989 Sověti zaveleli k ozbrojenému zákroku proti opozici, nepochybujme, že naše komunistické vedení by uposlechlo,“ říká historik.
Milouš Jakeš na oslavách Prvního máje na pražském výstavišti (1. května 2016).

Milouš Jakeš na oslavách Prvního máje na pražském výstavišti (1. května 2016). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Do povědomí širší veřejnosti vstoupil Jakeš v roce 1987, kdy se stal generálním tajemníkem, co dělal do té doby?
Byl součástí kolektivního stranického vedení, členem předsednictva Ústředního výboru KSČ, kde zasedalo kolem 12 osob, například Husák, Biľak, Štrougal atd. Konkrétně měl jako tajemník na starosti ekonomickou agendu, a ještě předtím zemědělství a potravinářství, v čemž se mu dařilo lépe. Patřil tak k politicky nejvýznamnějším činitelům.

Účastnil se i událostí roku 1968?
Ano, do roku 1968 dokonce zastával funkci prvního náměstka ministra vnitra a současně působil v Ústřední kontrolní a revizní komisi KSČ, do jejíhož čela byl zvolen v dubnu 1968 i díky podpoře Dubčeka (ve druhé polovině 50. let byli spolužáky na vysoké stranické škole v Moskvě). 

Zpočátku se Jakeš nestavěl proti reformnímu procesu, na kterém i participoval, ovšem později ho i za přispění Sovětů začal pojímat jako nebezpečí a chaos. Obrátil a stavěl se za celospolečenské utahování šroubů, proti probíhajícímu procesu politické demokratizace. Tak vystupoval i v jednáních v Moskvě. Jednalo se o posledního žijícího vrcholného politika, který se tohoto klíčového jednání účastnil a podepsal takzvaný Moskevský protokol, kterým se předešlo krveprolití a odstartovala takzvaná normalizace.

Proč zrovna jeho vybrali v roce 1987 za nástupce Gustáva Husáka v čele strany?
Ve vrcholné politice se stává, že když se dva silní kandidáti perou, tehdy to byl Lubomír Štrougal a Vasil Biľak, třetí méně výrazný se nakonec směje. Jednalo se o kompromisní volbu, která měla podporu v Moskvě. Milouš Jakeš se totiž znal se sovětským vůdcem Gorbačovem z dřívějška, kdy se oba zabývali zemědělskou politikou, a byly do něho vkládány naděje, že udrží jednotu stranického vedení a souběžně nastartuje potřebné reformy.

Zemřel Milouš Jakeš, šéf komunistů z posledních let totality

Určitě jste se setkal s názory na Jakeše v archivech a ve vzpomínkách jeho stranických kolegů. Co si o něm mysleli, jak na něj vzpomínali?
V materiálech a vzpomínkách bývá zobrazován jako poctivý, čestný a disciplinovaný komunistický funkcionář, který příliš nevyužíval zákulisních technik a osobně nevadil. Objevovala se přitom i kritika, že do pravého stranického vůdce ovšem nedorostl, což bývá dáváno do kontrastu s Husákem.

Většina lidí ho má spojeného s Červeným hrádkem a projevem k soudruhům z Plzeňska. Jak se to přihodilo? Byla to poslední kapka? Ztratiti tehdy lidi důvěru v socialismu a KSČ?
S důvěrou lidí, ba i samotných členů KSČ v stávající stav věcí veřejných už to nebylo horké dávno předtím, o čemž svědčí i tehdejší oficiální průzkumy veřejného mínění. Ve vzduchu a hlavách byla velká, stále nenaplňovaná očekávání vyšší míry svobody a materiálního blahobytu, což ale samozřejmě neznamenalo, že si lidé přáli bourat tehdejší sociální jistoty. Spíše chtěli mít tak nějak všechno dohromady. V Červeném Hrádku se o projev v plném slova smyslu ve skutečnosti nejednalo. 

Milouš Jakeš tam opravdu řečnil, ale pak odpovídal na dotazy účastníků setkání a přitom improvizoval, což je patrné z celkového vyznění. Když se do jeho slov zaposloucháme, vcelku měly hlavu a patu, ovšem formou místy nechtěně vyznívaly humorně, neobratně i bezradně, proto záznam také raději oproti původním záměrům nevysílala Československá televize. Toho se chytli i umocnili opoziční činitelé, například Alexander Vondra, kteří nahrávku získali a poslali na Západ. Pásky rovněž skončily v rádiu Svobodná Evropa, odkud se pak díky redaktoru Milanu Schulzovi dostávala patřičně sestříhána verze zpátky na československé území k uším širokého posluchačstva. Záznam se také šířil mezi lidmi. 

Patrně se současně jednalo i o snahu Jakeše zdiskreditovat ze strany jemu nenakloněných komunistických kruhů. A když se nejvyššího představitele strany, která si sama z ústavy dodávala vedoucí mocenskou úlohu v řízení státu a společnosti, přestanou lidé bát a je jim spíše pro smích, tak to opravdu můžeme vnímat i jako začátek konce. Humor je odzbrojující.

Podívejte se na rozhovor s Jakešem z roku 2014:

Měl šanci ovlivnit nebo zastavit listopadové dění v roce 1989?
Tradičně rozhodovala geopolitická konstelace a zájmy, proto zastavit běh událostí nemohl, ale jistě mohl průběh a vývoj dění usměrnit. V tom dobrém i méně dobrém. Je to samozřejmě hypotéza, ale domnívám se, že například mohlo ještě politicky nastat přechodné období, kdy by komunisté drželi silnější pozice, což by teoreticky mohlo ovlivnit formy a dynamiku transformace. Zejména však bylo velkým štěstím pro všechny zúčastněné i další časy, že politický převrat dopadl takto nenásilně. 

Díky za to patří Gorbačovovi i tehdejší politické garnituře KSČ, kterou hodil přes palubu, a samozřejmě i představitelům opozice. Ovšem, kdyby tenkrát sovětský vůdce zavelel k ozbrojenému zákroku proti opozici a lidem v ulicích, nepochybujme, že naše komunistické vedení by uposlechlo. Milouš Jakeš ostatně tohoto nezásahu později litoval.

Co Jakeš po listopadu? Vyhodili ho ze strany, přesto se stal symbolem komunistických 1. májů na Výstavišti. Litoval, omluvil se, prozřel nebo se držel svých názorů až do konce?
Vyhazov ze strany nesl těžce, pro něj idea komunismu v režii KSČ, snaha o překonání kapitalistického modelu, znamenala smysl života. Atlantida se mu potopila a on se i vzhledem k věku postupem času stále více politicky zatvrzoval. Stal se především zkarikaturovaným symbolem našich vlastních představ o minulosti i dnešku.

Utajený pohřeb Milouše Jakeše. Rodina nechtěla u smutečního obřadu novináře:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Experta Antoše srazilo auto. Je mimo ohrožení života, MS komentovat nebude

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  19:07

Hokejový expert České televize Milan Antoš už na domácím světovém šampionátu komentovat nebude. V...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

KOMENTÁŘ: Hon na ukrajinské Švejky. Je správné nahánět muže domů do války?

14. května 2024

Premium TOP 09 žádá, aby Česká republika deportovala na Ukrajinu její bojeschopné muže. A ani ministryně...

Ředitelem Vojenského zpravodajství bude Petr Bartovský. Úřadu se ujme začátkem léta

14. května 2024  12:39

Novým ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ) bude brigádní generál Petr Bartovský. K prvnímu...

Kandidát na ministra Ženíšek se přišel představit na Hrad prezidentu Pavlovi

14. května 2024  6:01,  aktualizováno  12:28

Prezident Petr Pavel jedná s kandidátem TOP 09 na ministra pro vědu, výzkum a inovace Markem...

Kurýr rozvážkové služby nadýchal pět promile, posedával v trávě u O2 areny

14. května 2024  12:25

A alkoholem to přehnal kurýr rozvážkové služby v Praze. Hlídka strážníků ho našla v pátek usazeného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...