„Zagorová, je to milá holka.“ Od Jakešova legendárního projevu uběhlo 30 let

Seriál   10:03aktualizováno  10:03
Nenápadný socialistický kulturák na okraji Plzně byl místem, kde tehdejší generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) Miloš Jakeš před třiceti lety přednesl svůj nejslavnější projev. Jednalo se o vystoupení na aktivu funkcionářů KSČ v Západočeském kraji.

Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš hovoří před okresními komunistickými funkcionáři v Červeném Hrádku na Plzeňsku. (17. července 1989) | foto: ČTK

Jakeš se 17. července 1989 na Červeném Hrádku pokusil neformálně promluvit o zásadních problémech – o potížích s přestavbou, vzrůstající opozicí a reagovat i na opoziční petici Několik vět, kterou tehdy podepsaly tisíce lidí včetně řady známých osobností kulturního a společenského života.

Fotogalerie

První část jeho vystoupení tvořil třicetiminutový projev, následně pak další půlhodinu odpovídal na předem podané dotazy. Přestože Jakeš působil dlouhá léta jako ekonomický expert strany, do jednotlivých otázek a odpovědí se všemožně zaplétal a působil zejména při některých pasážích absurdně až komicky.

Proslulé se stalo například jeho zaměňování bojlerů a brojlerů nebo jeho žádost o větší podporu politiky vedení komunistické strany. Nechtěně tak šéf komunistů veřejně a poněkud bezelstně přiznal, že totalitní režim už mele z posledního.

„A proto je tak důležitá ta podpora zespodu. Aby my jsme mohli říct: Ne my si to přejem, to lid to žádá. My s tím souhlasíme, s tím lidem. A ne prostě, aby my jsme tam byli sami jak kůl v plotě a neměli jediného slova podpory,“ horlil Jakeš před okresními stranickými tajemníky.

"Už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok"

Legendární se stala pasáž, ve které chtěl vyvolat ve společnosti závist a obrátit veřejné mínění proti umělcům, kteří podepsali Několik vět. „Ti umělci, kteří to podepsali. Žádnej z nás nebere takový platy, prostě, jako berou oni. Dostávám jednou ročně výpis… seznam těch umělců, kteří berou nad těch sto tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno… ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok. A další ne 600, milion, dva miliony berou. Jandové a jiní každý rok. Ti náhodou neprotestovali,“ stěžoval si soudruhům jejich generální tajemník.

Jakeš umělce jenom nepomlouval, ale strana je i trestala. Zagorové tehdy byla pozastavena umělecká činnost a až do pádu komunistického režimu nesměla veřejně vystupovat. Čekal ji výslech na Státní bezpečnosti. Odolala tlaku, aby podpis odvolala, naopak ho potvrdila. „Nebylo tam nic, s čím by slušný člověk nesouhlasil,“ řekla tehdy zpěvačka. Záznam projevu pořídila Československá televize. Původně měl běžet v televizním přenosu celý, nakonec se však cenzoři rozhodli nahradit ho symfonickým orchestrem a z hodinového záznamu odvysílala jen krátký šot ve zprávách.

Miloš Jakeš

- narodil se 12. srpna 1922 v obci Brloh u Českého Krumlova. Vyučil se elektromontérem, do KSČ vstoupil už v roce 1945 a stal se funkcionářem. Postupně stoupal stranickou hierarchií. Vystudoval vysokou školu v Moskvě a od roku 1981 byl tajemníkem ÚV KSČ pro ekonomiku. V prosinci 1987 byl překvapivě zvolen nástupcem šéfa komunistů Gustáva Husáka ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ, nejvlivnější politické funkci tehdejšího Československa. V čele strany vydržel do listopadových událostí roku 1989, v prosinci 1989 byl dokonce z KSČ vyloučen.

- žije jako důchodce v Praze, příležitostně vystupuje na veřejnosti.

Jakešův projev, který de facto předznamenal pád komunismu, se jeho spolustraníci marně snažili utajit. Od techniků se nahrávka dostala až k mluvčímu Charty 77 Alexandru Vondrovi. „Lidi tehdy uslyšeli, že se komunisti cítí jako kůl v plotě. Přestali z nich mít strach a to bylo pro revoluci blahodárné,“ vzpomínal pro iDNES.cz bývalý disident a nyní europoslanec Vondra. „Magnetofonovou kazetu jsme si pustili u mě v kuchyni a strašně jsme se chechtali. Řekli jsme si: Tohle musí jít hned ven, do rádia,“ vzpomíná Vondra.

Přes Vídeň poslal nahrávku redaktorovi Svobodné Evropy Milanu Schulzovi. Rozhlasová stanice ji pak 29. července odvysílala i se Schulzovým komentářem. Projev se nešířil jen díky Svobodné Evropě, ale rychle se množily i magnetofonové kazety s nahrávkou. Během sametové revoluce jej pouštěli v ulicích a později vyšel na CD.

K nahrávce se v minulosti vyjádřil i bývalý generální tajemník. Za únikem nahrávky podle něj stála StB a projev byl sestříhán. „Sestříhali to tak, aby to vedlo k mému zesměšnění. Udělali z toho velkou záležitost, která měla zdiskreditovat mě i komunistickou stranu,“ řekl Jakeš.

Za všechno může Lorenc

Státní bezpečnost ostatně Jakeš viní i z listopadových událostí. Podle svého loňského prohlášení je přesvědčen o tom, že studentské shromáždění 17. listopadu 1989 v Praze zneužili pro své účely příslušníci StB v čele s Alojzem Lorencem ve spolupráci s některými členy tehdejšího ústředního výboru KSČ. „Chtěli změnit svým činem vedení strany, a zatím otevírali cestu k likvidaci socialismu,“ uvedl Jakeš. Podle historika Libora Svobody z Ústavu pro studium totalitních režimů se tímto postojem jen Jakeš snaží zbavit odpovědnosti za neschopnost tehdejší komunistické moci čelit spontánním protestům veřejnosti.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Lesníci na Šumavě střílejí víc jelenů, chrání tak nově vysazené stromky

Kvůli ochraně přirozené i umělé obnovy lesa snižují správci Vojenských lesů i národního parku Šumava stavy zvěře. V...

Máme dost lidí, ani oni nebudou poslušní, vzkázal Babišovi Šmarda

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Kandidát ČSSD na post ministra kultury Michal Šmarda se ohradil proti kritice premiéra Andreje Babiše, který ho už...

Školství dostane ještě miliardu, peníze půjdou například na nové učitele

Ilustrační snímek

Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na zajištění nových...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz