Knihu, kterou křtil Zeman, Hradu vydal sponzor proputinovského Řádu národa

  19:51aktualizováno  19:51
Za vydání knihy o Lánské oboře Hrad zaplatil firmě, která jinak vydává pouze Listy Řádu národa. Tedy věstník spojený se skupinou, která například slavila výročí sto let Československa v den narozenin Adolfa Hitlera. Za zakázku dal stíhaný šéf Lán 1,4 milionu z veřejných peněz, nakladatel pak sponzoroval kampaň nacionalistické strany velebící Putina.

Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil 19. listopadu na zámku v Lánech křtu knihy „Lánská obora v proměnách času“. | foto: Kancelář prezidenta republiky

Když prezident Miloš Zeman vloni v listopadu ve svém sídle křtil knihu nazvanou Lánská obora v proměnách času, byla to velká sláva. „Přečetl jsem si knihu o Lánské oboře, a protože je krásná, tak ji budu číst podruhé, a to o Vánocích, protože nikdy jindy na to není čas. Je málo knih, které si zaslouží, aby je člověk četl dvakrát,“ chválil Zeman nově vydanou publikaci v oficiálním projevu zveřejněném i na stránkách Hradu.

Takto se stíhaný Miloš Balák nechal zvěčnit na úvodní stránku knihy o Lánech...

Takto se stíhaný Miloš Balák nechal zvěčnit na úvodní stránku knihy o Lánech vydané Hradem za veřejné peníze. V křesle a s loveckým psem.

Radoval a fotil se s ním šéf obory Miloš Balák, který je stíhaný za manipulaci hradních zakázek, a přesto ve funkci zůstává. Zeman je na knihu, kterou Balák zařídil, tak pyšný, že ji od té doby rozdává hradním návštěvám.

MF DNES ovšem zjistila, že nakladatelem knihy se za neprůhledných okolností stala společnost Česká marketingová, u níž není dohledatelné, že by někdy vydala jedinou další knihu. Zato se ještě vloni v srpnu na svém webu chlubila, že je vydavatelem Listů Řádu národa, věstníku nacionalistického hnutí, které úzce spolupracuje se zpěvákem Tomášem Ortelem.

U ruského ambasadora

Hrad zakázku za 1,4 milionu korun, která knihu zahrnuje, uzavřel před předloňskými parlamentními volbami. A Česká marketingová poslala Řádu národa dar na kampaň. Straně velebící putinovské Rusko věnovala sto tisíc, celou pětinu peněz, kterou za volby partaj utratila.

Kauza Lány

 • Šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka a manažera kladenské stavební firmy Energie – stavební a báňská policie obvinila předvloni v červnu. Z manipulace zakázky za desítky milionů korun na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava, která je přímo v oboře.
 • MF DNES zjistila, že zpevňovací práce za stamiliony nebyly podle posudků geologů vůbec potřeba.
 • Mynář to označil za nesmysl. Pak ovšem další zpevňování za 40 milionů zastavil. Hrad přesto tvrdí, že práce jdou dle plánu.
 • Podle analýzy MF DNES navíc stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi nebo lidem, které do Lán dosadil. Propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti našla MF DNES u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů.
 • Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana či jejich dcera.
 • Balák také v posledních letech vyplatil více než osm milionů korun skupině neprůhledných firem za myslivost nebo pěstební práce. Společnosti mají ukrajinské majitele a latinské názvy, ale také většinou sídlí v jednom paneláku
 • Policie přitom v Lánech šetří i další zakázku. Detektivy zajímá podle nich násobně předražené oplocení.
 • Řád vede expolicista Josef Zickler, který se před lety prohlásil za velmistra a sídlí v jedné z budov ruské ambasády. Jak dříve informovalo Aktuálně.cz, pronájem zařídil Zemanův přítel Zdeněk Zbytek.

  Se Zickerem se v minulosti potkal tehdejší předseda Zemanovců Jan Veleba. A spekulovalo se o volební spolupráci SPO s Řádem národa, ke které pak ale nedošlo.

  Ve volbách za Řád národa kandidoval například i Jiří Maria Sieber, který veřejně popíral existenci plynových komor během holokaustu. Členem je i hodonínský zastupitel Roman Sedlačík, který vloni zavolal městskou policii na černošský pár, protože měl podle svých slov podezření, že jde o muslimy. 

  Ukázalo se, že jde o amerického vojáka a šéfku nadace, která pomáhá dětem. „Velmistr“ Zickler ale Sedlačíka pochválil.

  Vlastenecké hrnky a ponožky

  Politická strana má sesterský Řád strážců koruny a meče, který se tváří jako zednářská lóže. Loni se zviditelnil, když jeho členové v Mladé Boleslavi slavili 100 let Československa v den narozenin Adolfa Hitlera. V minulosti se u státu dokonce domáhal registrace jako církev.

  Propojení mezi vydavatelem hradní knihy a „vlasteneckým“ řádem je více. Jednatel České marketingové Michal Kopecký zároveň spravuje e-shop, ve kterém jsou k dostání hrnky, ponožky či trička s logem řádu – obřím červeným křížem, v jehož středu je dvouocasý lev. Kopecký byl dříve i předsedou dozorčí rady Třetího řádu strážců koruny a meče, což je odnož, která má na starosti nábor nováčků.

  Hrad: vydavatele naší knihy neznáme

  MF DNES Kopeckého oslovila, aby se zeptala, jak se k zakázce od Hradu dostal a kolik díky tomu vydělal. Ten ale odvětil, že na telefonický rozhovor nemá čas. A neví, kdy ho bude mít.

  „Já mám stovky telefonů denně, takže vám neřeknu čas, kdy se máte ozvat. Prostě to zkoušejte,“ dodal Kopecký. Později už nereagoval.

  Hrad tvrdí, že o tom, jak se k vydávání jeho vlastní knihy dostala Česká marketingová, nic neví. A opravdu. V registru smluv ani věstníku veřejných zakázek není o tom, že by Lány uzavřely smlouvu s touto mladoboleslavskou firmou, ani slovo.

  MF DNES při pátrání dále zjistila, že se Balák na vydání publikace dohodl se zaměstnanci obory. A smlouvu o vytvoření díla na 1,45 milionu korun původně uzavřel s fotografem Janem Navrátilem, který má v knize své snímky. MF DNES fotograf řekl, že vydání knihy byl jeho nápad. V seznamu Navrátilových subdodavatelů ale není o České marketingové žádná zmínka.

  Po dvou měsících tuto smlouvu Hrad zrušil. Na základě jakého smluvního vztahu nakonec kniha vydaná sponzorem nacionalistů pak přece jen vyšla, Navrátil, jehož jméno je na přebalu, vysvětlit odmítl. „Tiskárny chtějí jednat s velkými zavedenými firmami,“ odvětil.

  Jenže Česká marketingová takové parametry splňuje jen těžko. MF DNES se kromě Listů Řádu národa nepodařilo dohledat jinou publikaci, kterou by vydala.

  Dobře utajený autor

  Podle zákona o svobodném přístupu k informacím MF DNES nyní získala druhou, doteď platnou smlouvu na vydání knihy. Hrad ji uzavřel se čtyřiadvacetiletým Davidem Růžičkou. Odpovídající živnosťák si udělal měsíc předtím, než s Balákem podepsal milionový kontrakt.

  Smlouvu s Růžičkou už však Balák na internetu nezveřejnil. Využil výjimku ze zákona, podle které veřejné subjekty nemusejí zveřejňovat smlouvy, které uzavřely s autorem na autorské nebo umělecké dílo.

  Zda je ovšem Růžička skutečně autorem, je diskutabilní. I když kniha obsahuje podrobné medailonky všech, kteří se na knize podíleli, i detailní tiráž, jeho jméno v ní vůbec nefiguruje.

  Nebudu to komentovat

  Proč vydávání knihy následně Růžička přenechal České marketingové, ani on nevysvětlil. „Nechci se k tomu vyjadřovat,“ reagoval lakonicky.

  Třísetstránková publikace začíná předmluvou policií obviněného šéfa Lánské obory Baláka. „Co je vlastně příroda? Příroda je živá i neživá, jsou to organismy, živočišná i rostlinná společenstva, horniny, půda, vzduch…“ zamýšlí se Balák.

  Na protější straně je zvěčněn on sám v historickém křesle s loveckým psem u nohou. Když čtenář stránku otočí, čeká ho na dvoustraně obří letecký snímek lánské vodní nádrže Klíčava. Právě té nádrže, kvůli které policie Baláka obvinila pro podezření, že zmanipuloval stamilionovou zakázku na zpevnění jejích břehů.

  Za samotnou knihu vydanou v nákladu 3 000 výtisků Balák podle Hradu Růžičkovi vyplatil 550 tisíc. Hrad získal jako součást smlouvy tisíc kusů. Zbytek Česká marketingová prodává v knihkupectvích za ceny kolem pětistovky.

  Součástí smlouvy je také vytvoření pětice filmových dokumentů za 845 tisíc. Budou se nejspíše jmenovat Jaro, Léto, Podzim, Zima a Lovy v Lánské oboře. Ty ale nejsou hotové. 

  „V současné době jednáme o jejich možném nasazení do televizního vysílání,“ odpověděl Balák.


  Hlavní zprávy

  Nejčtenější

  Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

  Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

  Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

  Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

  V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

  V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

  Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

  Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

  Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

  Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

  Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

  Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

  Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

  Ilustrační snímek

  Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

  Další z rubriky

  Státní zkoušky i jasná pravidla. Zákon zpřísní podmínky pro chov šelem

  S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

  Ministerstvo zemědělství v minulých dnech dokončilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Stanovuje přísnější...

  Dobrá práce! psali lidé o napadení Feriho. Šíří se i fámy, že to bylo nahrané

  Dominik Feri ve volebním štábu Jiřího Drahoše. (27. ledna 2018)

  Poslanec TOP 09 Dominik Feri skončil v neděli po útoku dvou mužů v nemocnici. Zatímco většina politiků útok na svého...

  Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

  Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

  Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

  Najdete na iDNES.cz