Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

Knihu, kterou křtil Zeman, Hradu vydal sponzor proputinovského Řádu národa

  19:51
Za vydání knihy o Lánské oboře Hrad zaplatil firmě, která jinak vydává pouze Listy Řádu národa. Tedy věstník spojený se skupinou, která například slavila výročí sto let Československa v den narozenin Adolfa Hitlera. Za zakázku dal stíhaný šéf Lán 1,4 milionu z veřejných peněz, nakladatel pak sponzoroval kampaň nacionalistické strany velebící Putina.

Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil 19. listopadu na zámku v Lánech křtu knihy „Lánská obora v proměnách času“. | foto: Kancelář prezidenta republiky

Když prezident Miloš Zeman vloni v listopadu ve svém sídle křtil knihu nazvanou Lánská obora v proměnách času, byla to velká sláva. „Přečetl jsem si knihu o Lánské oboře, a protože je krásná, tak ji budu číst podruhé, a to o Vánocích, protože nikdy jindy na to není čas. Je málo knih, které si zaslouží, aby je člověk četl dvakrát,“ chválil Zeman nově vydanou publikaci v oficiálním projevu zveřejněném i na stránkách Hradu.

Takto se stíhaný Miloš Balák nechal zvěčnit na úvodní stránku knihy o Lánech...

Takto se stíhaný Miloš Balák nechal zvěčnit na úvodní stránku knihy o Lánech vydané Hradem za veřejné peníze. V křesle a s loveckým psem.

Radoval a fotil se s ním šéf obory Miloš Balák, který je stíhaný za manipulaci hradních zakázek, a přesto ve funkci zůstává. Zeman je na knihu, kterou Balák zařídil, tak pyšný, že ji od té doby rozdává hradním návštěvám.

MF DNES ovšem zjistila, že nakladatelem knihy se za neprůhledných okolností stala společnost Česká marketingová, u níž není dohledatelné, že by někdy vydala jedinou další knihu. Zato se ještě vloni v srpnu na svém webu chlubila, že je vydavatelem Listů Řádu národa, věstníku nacionalistického hnutí, které úzce spolupracuje se zpěvákem Tomášem Ortelem.

U ruského ambasadora

Hrad zakázku za 1,4 milionu korun, která knihu zahrnuje, uzavřel před předloňskými parlamentními volbami. A Česká marketingová poslala Řádu národa dar na kampaň. Straně velebící putinovské Rusko věnovala sto tisíc, celou pětinu peněz, kterou za volby partaj utratila.

Kauza Lány

 • Šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka a manažera kladenské stavební firmy Energie – stavební a báňská policie obvinila předvloni v červnu. Z manipulace zakázky za desítky milionů korun na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava, která je přímo v oboře.
 • MF DNES zjistila, že zpevňovací práce za stamiliony nebyly podle posudků geologů vůbec potřeba.
 • Mynář to označil za nesmysl. Pak ovšem další zpevňování za 40 milionů zastavil. Hrad přesto tvrdí, že práce jdou dle plánu.
 • Podle analýzy MF DNES navíc stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi nebo lidem, které do Lán dosadil. Propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti našla MF DNES u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů.
 • Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana či jejich dcera.
 • Balák také v posledních letech vyplatil více než osm milionů korun skupině neprůhledných firem za myslivost nebo pěstební práce. Společnosti mají ukrajinské majitele a latinské názvy, ale také většinou sídlí v jednom paneláku
 • Policie přitom v Lánech šetří i další zakázku. Detektivy zajímá podle nich násobně předražené oplocení.
 • Řád vede expolicista Josef Zickler, který se před lety prohlásil za velmistra a sídlí v jedné z budov ruské ambasády. Jak dříve informovalo Aktuálně.cz, pronájem zařídil Zemanův přítel Zdeněk Zbytek.

  Se Zickerem se v minulosti potkal tehdejší předseda Zemanovců Jan Veleba. A spekulovalo se o volební spolupráci SPO s Řádem národa, ke které pak ale nedošlo.

  Ve volbách za Řád národa kandidoval například i Jiří Maria Sieber, který veřejně popíral existenci plynových komor během holokaustu. Členem je i hodonínský zastupitel Roman Sedlačík, který vloni zavolal městskou policii na černošský pár, protože měl podle svých slov podezření, že jde o muslimy. 

  Ukázalo se, že jde o amerického vojáka a šéfku nadace, která pomáhá dětem. „Velmistr“ Zickler ale Sedlačíka pochválil.

  Vlastenecké hrnky a ponožky

  Politická strana má sesterský Řád strážců koruny a meče, který se tváří jako zednářská lóže. Loni se zviditelnil, když jeho členové v Mladé Boleslavi slavili 100 let Československa v den narozenin Adolfa Hitlera. V minulosti se u státu dokonce domáhal registrace jako církev.

  Propojení mezi vydavatelem hradní knihy a „vlasteneckým“ řádem je více. Jednatel České marketingové Michal Kopecký zároveň spravuje e-shop, ve kterém jsou k dostání hrnky, ponožky či trička s logem řádu – obřím červeným křížem, v jehož středu je dvouocasý lev. Kopecký byl dříve i předsedou dozorčí rady Třetího řádu strážců koruny a meče, což je odnož, která má na starosti nábor nováčků.

  Hrad: vydavatele naší knihy neznáme

  MF DNES Kopeckého oslovila, aby se zeptala, jak se k zakázce od Hradu dostal a kolik díky tomu vydělal. Ten ale odvětil, že na telefonický rozhovor nemá čas. A neví, kdy ho bude mít.

  „Já mám stovky telefonů denně, takže vám neřeknu čas, kdy se máte ozvat. Prostě to zkoušejte,“ dodal Kopecký. Později už nereagoval.

  Hrad tvrdí, že o tom, jak se k vydávání jeho vlastní knihy dostala Česká marketingová, nic neví. A opravdu. V registru smluv ani věstníku veřejných zakázek není o tom, že by Lány uzavřely smlouvu s touto mladoboleslavskou firmou, ani slovo.

  MF DNES při pátrání dále zjistila, že se Balák na vydání publikace dohodl se zaměstnanci obory. A smlouvu o vytvoření díla na 1,45 milionu korun původně uzavřel s fotografem Janem Navrátilem, který má v knize své snímky. MF DNES fotograf řekl, že vydání knihy byl jeho nápad. V seznamu Navrátilových subdodavatelů ale není o České marketingové žádná zmínka.

  Po dvou měsících tuto smlouvu Hrad zrušil. Na základě jakého smluvního vztahu nakonec kniha vydaná sponzorem nacionalistů pak přece jen vyšla, Navrátil, jehož jméno je na přebalu, vysvětlit odmítl. „Tiskárny chtějí jednat s velkými zavedenými firmami,“ odvětil.

  Jenže Česká marketingová takové parametry splňuje jen těžko. MF DNES se kromě Listů Řádu národa nepodařilo dohledat jinou publikaci, kterou by vydala.

  Dobře utajený autor

  Podle zákona o svobodném přístupu k informacím MF DNES nyní získala druhou, doteď platnou smlouvu na vydání knihy. Hrad ji uzavřel se čtyřiadvacetiletým Davidem Růžičkou. Odpovídající živnosťák si udělal měsíc předtím, než s Balákem podepsal milionový kontrakt.

  Smlouvu s Růžičkou už však Balák na internetu nezveřejnil. Využil výjimku ze zákona, podle které veřejné subjekty nemusejí zveřejňovat smlouvy, které uzavřely s autorem na autorské nebo umělecké dílo.

  Zda je ovšem Růžička skutečně autorem, je diskutabilní. I když kniha obsahuje podrobné medailonky všech, kteří se na knize podíleli, i detailní tiráž, jeho jméno v ní vůbec nefiguruje.

  Nebudu to komentovat

  Proč vydávání knihy následně Růžička přenechal České marketingové, ani on nevysvětlil. „Nechci se k tomu vyjadřovat,“ reagoval lakonicky.

  Třísetstránková publikace začíná předmluvou policií obviněného šéfa Lánské obory Baláka. „Co je vlastně příroda? Příroda je živá i neživá, jsou to organismy, živočišná i rostlinná společenstva, horniny, půda, vzduch…“ zamýšlí se Balák.

  Na protější straně je zvěčněn on sám v historickém křesle s loveckým psem u nohou. Když čtenář stránku otočí, čeká ho na dvoustraně obří letecký snímek lánské vodní nádrže Klíčava. Právě té nádrže, kvůli které policie Baláka obvinila pro podezření, že zmanipuloval stamilionovou zakázku na zpevnění jejích břehů.

  Za samotnou knihu vydanou v nákladu 3 000 výtisků Balák podle Hradu Růžičkovi vyplatil 550 tisíc. Hrad získal jako součást smlouvy tisíc kusů. Zbytek Česká marketingová prodává v knihkupectvích za ceny kolem pětistovky.

  Součástí smlouvy je také vytvoření pětice filmových dokumentů za 845 tisíc. Budou se nejspíše jmenovat Jaro, Léto, Podzim, Zima a Lovy v Lánské oboře. Ty ale nejsou hotové. 

  „V současné době jednáme o jejich možném nasazení do televizního vysílání,“ odpověděl Balák.

  Koronavirus

  Volby do Poslanecké sněmovny 2021

  Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

  Kandidátky stran a koalicí:

  Klimatolog varuje: Stoupne hladina oceánů a smrtící horko způsobí migraci

  • Nejčtenější

  Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

  Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

  Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

  Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

  Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

  Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

  Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

  Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

  Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

  KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

  Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

  Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

  Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

  Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

  Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

  Na východě Čech platí výstraha před bouřkami. Hasiči už evakuovali cestující

  Na Olomoucku a na východě Vysočiny platí během středeční noci výstraha před silnými bouřkami. Podle předpovědi...

  Rath už by mohl žádat o propuštění, ale zatím počká. Důvodem jsou peníze

  Premium Kateřina Kottová, jedna z trojice hlavních odsouzených v korupční kauze Rath, je už více než měsíc na svobodě. Další...

  Obviněného Kočku pustili z vazby. Vzápětí zamířil ke kadeřníkovi

  Kontroverzní podnikatel Jan Kočka je venku z vazby, v úterý večer na sociální síti sdílel fotky od holiče, u kterého se...

  Tisíce politiků nepřiznávají majetky a příjmy. Hřeší hlavně ti komunální

  Premium Do konce letošního června museli politici, včetně komunálních, odevzdat majetková přiznání. Jenže to má háček....

  LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
  LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

  Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

  Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

  Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

  Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

  Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

  Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

  Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

  Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

  Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

  Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

  Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...