Stíhaný šéf Lán platí miliony podezřelým firmám s adresou v jednom domě

  0:01aktualizováno  0:01
Stíhaný šéf lánské obory Miloš Balák, jehož do funkce dosadil prezidentův kancléř Vratislav Mynář, v posledních letech vyplatil více než osm milionů korun skupině neprůhledných firem za myslivost nebo pěstební práce. Společnosti mají ukrajinské majitele a latinské názvy, ale také většinou sídlí v jednom paneláku. Balák se hájí, že nic z toho zákon nezakazuje.

Prezident Miloš Zeman společně se stíhaným šéfem lánské obory Milošem Balákem v listopadu křtil knížku o Lánech. | foto: Kancelář prezidenta republiky

Lány jsou přísně střeženým sídlem prezidentů, kde Miloš Zeman vedl klíčová politická jednání o budoucnosti vlády a teď tu bude trávit vánoční dovolenou. Za zeď, kterou se zbraněmi obcházejí vojáci hradní stráže, se ovšem podle zjištění MF DNES pravidelně vydávají pracovníci neprůhledných a vzájemně provázaných firem s latinskými názvy, za které jako majitelé vystupují Ukrajinci. Od roku 2014 do nich z Lán nateklo více než osm milionů korun.

Skrumáži společností, z nichž většina sídlí v jednom paneláku v Letňanech, svěřil pěstební práce i myslivost šéf Lán Miloš Balák. Ten je stíhaný za manipulace veřejných zakázek, ale kancléř Vratislav Mynář, který ho vybral, ho odmítá odvolat.

Kromě toho, že pracují v Lánech, lze o těchto firmách dohledat jen minimum informací. Nemají webové stránky ani neplní zákonnou povinnost dodat do rejstříku své účetní závěrky. 

Pobočka firmy z Užhorodu

Nadmíru úspěšná je v získávání veřejných zakázek v Lánech společnost ML-INTERIER, která je ovšem podle obchodního rejstříku jen odštěpným závodem stejnojmenné firmy sídlící v Užhorodu. Loni například firma získala zakázky na pěstební práce za 1 984 000 korun. Částka je tak jen o pár tisíc korun nižší než je dvoumilionový limit, po jehož překročení by už musela Lesní správa o zakázku soutěžit.

Dalších 350 tisíc ovšem v témže roce 2017 putovalo bez výběrového řízení ještě do společnosti Europaritet. Obě firmy spojuje stejné sídlo ve zmíněném paneláku i jméno jednatele – Mykhalo Medvid. 

Kauza Lány

 • Šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka a manažera kladenské stavební firmy Energie – stavební a báňská policie obvinila vloni v červnu. Z manipulace zakázky za desítky milionů korun na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava, která je přímo v oboře.
 • MF DNES zjistila, že zpevňovací práce za stamiliony nebyly podle posudků geologů vůbec potřeba.
 • Mynář to označil za nesmysl. Pak ovšem další zpevňování za 40 milionů zastavil.
 • Podle analýzy MF DNES navíc stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi nebo lidem, které do Lán dosadil. Propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti našla MF DNES u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů.
 • Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana či jejich dcera.
 • Policie přitom v Lánech šetří i minimálně jednu další zakázku. Detektivy zajímá podle nich násobně předražené oplocení.
 • Společnost Europaritet se podle dohledatelných informací věnuje truhlářství. V Lánech ale peníze získala za provádění mysliveckých prací v bažantnici Amálie. „Moje je jenom firma ML-Interier. Tu další má švagr. Všechny firmy sídlí u něj v bytě,“ připustil Medvid.

  To, že za podezřelých okolností firmy v Lánech získávají zakázky, přitom není novinka. Předchozí analýza MF DNES zjistila, že bez soutěže se v Lánech zadávají zakázky masivně. Mnohé jsou rozporcované na malé. Vejdou se tak pod zákonný limit, nad který zákon nařizuje soutěž.

  Například právní služby, které získali Zemanovi sponzoři, advokáti Tománek, Jestřáb, tak Lány přišly na 1 999 999 korun. Limit je dva miliony. Podobné to je například i s pracovníky strakonické firmy Znakon. Kromě toho, že sponzorovali basketbalový klub řízený Balákem, dojížděli 150 kilometrů daleko spravovat polní cesty do Lán. V součtu téměř za devět milionů korun.

  Všichni z jednoho paneláku

  Loňský vzorec rozdělování zakázek bez soutěže provázaným firmám se sídlem v jednom paneláku se přitom opakoval už dříve. V roce 2016 firma ML-Interier dostala z Lán 1,8 milionu korun. Opět se tak vešla pod dvoumilionový limit. Více než 400 tisíc Kč za péči o bažanty směřovalo k další firmě z letňanského paneláku – Paritas. I u ní se v obchodním rejstříku vyskytuje jméno Mykhalo Medvida.

  „Personální propojenost u oslovovaných dodavatelů není zákonem zakázána a na výběr dodavatele toto nemá žádný vliv,“ odpověděl na dotazy MF DNES Balák.

  Organizaci podřízené Hradu přitom nevadí ani fakt, že žádná z firem, které vydělávají miliony na obhospodařování přísně střeženého prezidentského sídla, nedává do obchodního rejstříku účetní závěrky. To ale odporuje zákonu.

  Zákon to nenařizuje...

  „Lesní správa Lány neprověřuje, zda má účastník ve sbírce listin založeny všechny dokumenty, jelikož toto zákon zadavateli nenařizuje,“ odpověděl Balák. Podle něj musí mít každá z firem pro vstup do Lán speciální povolení a předložit seznam zaměstnanců.

  Letos za myslivecké práce v bažantnici dostala firma Europaritet 450 tisíc. A bez výběrového řízení bodovala i její „sesterská“ společnost ML-INTERIER. Tentokrát si s ní ovšem 1 786 000 Kč za pěstební práce rozdělily další dva subjekty. 

  Stromky v Lánech tak sází i pražská společnost Verris. Jejími jednateli jsou Vasyl Andreykiv a Vasyl Pavlyuk, kteří bydlí oba ve stejném bloku paneláků v Plzni. Když ale v roce 2010 firmu u pražské notářky zakládali, nepřišli osobně. Oba k tomu zplnomocnili dalšího Ukrajince Tarase Maidycha.
  „Oni sháněli práci, teď to děláme spolu,“ glosuje to Medvid.

  „Vždy jsou oslovováni prověření dodavatelé, kdy na základě doporučení, referencí a eventuálně předchozích zkušeností má zadavatel jistotu, že práce budou provedeny řádně a včas. Lesní správa Lány i u zakázek malého rozsahu oslovuje vždy minimálně tři dodavatele,“ řekl MF DNES Balák. Koho Lány oslovily konkrétně, ovšem u jednotlivých zakázek dohledatelné není.

  Do soutěže z ubytovny

  Zato je dohledatelný průběh poslední soutěže na pěstební práce z roku 2014, kdy ještě Lesní správa vyhodnotila, že práce budou stát 2,1 milionu a tak tendr vypsala. Kromě firmy ML-Interier se ovšem do něj jako konkurence přihlásila právě spřízněná firma Paritas a třetím uchazečem byla firma Dapek CZ, kterou v té době ovládal Bělorus Anatoli Konoplianikov. Jeho jedinou v Česku dohledatelnou adresou v minulosti byla ubytovna pro lesní dělníky. 

  ML-Interier vyhrál díky nejlepší ceně. Ve finále mu ale Lány vyplatily téměř 2,6 milionu, což je více, než původně nabídl nejdražší uchazeč. „Dali jsme nabídku každý za sebe. Za všechny nabídku rozhodně nepodávám,“ uvedl k zakázkám Medvid. A jak se o zakázkách v Lánech dozvídá? „Přišel dopis, tak jsem se přihlásil,“ dodal.

  ML-INTERIER v Lánech zakázku získal i těsně před tím, než Miloš Zeman nastoupil do úřadu. Firmu z devíti uchazečů vysoutěžil Balákův předchůdce.

  Baláka policie od loňska stíhá za to, že podle vyšetřovatelů zmanipuloval stamilionovou zakázku na zpevnění vodní nádrže Klíčava v Lánech. Policie ale šetří i další lesní práce. Balák zadal oplocení lesa za 4,2 milionu firmě Kaiser.

  „V lese se plotí za 50 korun za metr, tohle stálo tři sta. To se může sice jevit jako drahé, ale ono to bylo hodně specifické. Bylo to mnohem náročnější. Dělalo se to úplně jinou technologií, z jiných materiálů i v jiné kvalitě,“ hájil se jednatel společnosti Josef Kaiser. 

  Hradní kancléř Mynář komentuje policejní zásah v Lánech (červen 2017):


  Hlavní zprávy

  Nejčtenější

  Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

  Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

  Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

  Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

  Ilustrační snímek

  Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

  Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

  ZŠ Za Chlumem Bílina

  Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

  VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

  Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

  Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

  Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

  Ilustrační snímek

  Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

  Další z rubriky

  Turecko je důležitý partner, ale dnes do EU nepatří, řekla Charanzová

  Lídryně ANO do eurovoleb Dita Charanzová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

  Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

  VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

  Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

  Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném...

  Další možná pochybení v Národní galerii. Netýkají se pouze Fajta

  Veletržní palác je nádhernou ukázkou smysluplného využití budovy historické...

  Organizace Transparency International ČR zaslala ministerstvu kultury svá zjištění o údajných porušeních zákona v...

  Najdete na iDNES.cz