Stíhaný šéf Lán vyplácel veřejné miliony sponzorům svého sportovního klubu

  16:10aktualizováno  16:10
Pod vládou stíhaného šéfa Lán Miloše Baláka se ve Strakonicích odehrál „basketbalový zázrak“. Výherci zakázek v sídle prezidenta zároveň štědře sponzorovali Balákův sportovní klub, který díky darům zářil. Po policejním zásahu v Lánech se ale sponzoři vypařili. Podle Baláka jde o naprostou náhodu. Toky peněz ale prověřuje policie.

Šéf lánské obory Miloš Balák | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Strakonický basketbalový klub se dříve potácel v dluzích a těžko sháněl sponzory. Pak náhle přišel pozoruhodný, byť dočasný, rozkvět. Ženskou košíkovou začal na jihu Čech vést nynější šéf Lesní správy Lány Miloš Balák a jeho blízký spolupracovník Eduard Gaisler. A firmy, které od nich získávaly zakázky v sídle prezidenta, zároveň jejich klubu posílaly statisíce jako sponzorské dary.

Balák tvrdí, že je to naprostá náhoda. Policie ovšem podle několika zdrojů redakce toky peněz prověřuje. Podobně jako v kauze fotbalového bosse Miroslava Pelty totiž detektivy zajímá, zda dary ve skutečnosti nebyly provize, které klubem jen protekly a putovaly dále.

Odkud byly peníze, se neptali

„Nikdo netušil, jaké to bylo štěstí pro další činnost klubu. Pro ten to byl klíčový zlom,“ opěvuje několik let starý zápis v „kronice“ BK Strakonice příchod tehdy vlivného podnikatele a dnes šéfa Lánské obory Miloše Baláka do čela klubu.

Balák mu začal šéfovat ještě v době, kdy řídil podnik Lesy Hluboká nad Vltavou, který pod jeho vedením zkrachoval. Následně ho hradní kancléř Vratislav Mynář osobně vybral a bez soutěže dosadil do čela Lesní správy Lány.

Kauza Lány

 • Šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka a manažera kladenské stavební firmy Energie – stavební a báňská policie obvinila předvloni v červnu. Z manipulace zakázky za desítky milionů korun na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava, která je přímo v oboře.
 • MF DNES zjistila, že zpevňovací práce za stamiliony nebyly podle posudků geologů vůbec potřeba.
 • Mynář to označil za nesmysl. Pak ovšem další zpevňování za 40 milionů zastavil. Hrad přesto tvrdí, že práce jdou dle plánu.
 • Podle analýzy MF DNES navíc stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi nebo lidem, které do Lán dosadil. Propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti našla MF DNES u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů.
 • Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana či jejich dcera.
 • Balák také v posledních letech vyplatil více než osm milionů korun skupině neprůhledných firem za myslivost nebo pěstební práce. Společnosti mají ukrajinské majitele a latinské názvy, ale také většinou sídlí v jednom paneláku
 • Policie přitom v Lánech šetří i další zakázku. Detektivy zajímá podle nich násobně předražené oplocení.
 • A seznam partnerů klubu začal místy připomínat věstník veřejných zakázek Lesní správy Lány. S jakým rozpočtem ale klub hospodařil či hospodaří a za co utrácel, přitom nelze ověřit. 

  Klub totiž funguje jako spolek. A ten ze zákona například vůbec nemusí zveřejňovat v obchodním rejstříku účetní závěrky. Balák a jeho kolega Geisler jsou přitom jediní, kteří v klubu o finančních operacích něco vědí.

  „Byli jsme na tom tak dobře, že jsme mohli nakupovat cizinky a díky tomu být v lize na výsluní. Co prostě bylo třeba, to bylo. Ale jaké jsme měli rozpočty, to my trenéři vůbec nevěděli a hlavně neřešili,“ popsal nestor strakonického basketbalu Miroslav Vondřička.

  „Klub sponzorovaly místní firmy. Děti majitelů či manažerů v něm hrály. Byly to ale i firmy z Mladoboleslavska, odkud Balák pochází a kde bydlí. Říkali jsme si, že to prostě je dáno jeho osobou, charismatem a tím, že si uměl dělat vztahy s lidmi, kteří mu k něčemu byli,“ dodal trenér Pavel Kamaryt.

  Další trenéři vyprávějí, že za celou dobu bohatých let nikoho nenapadlo ptát se, proč která firma basketbal ve Strakonicích sponzoruje a kolika penězi.

  Balák ovšem odmítá, že by horentní dary získával díky tomu, že firmám zároveň posílal z Lán veřejné peníze. „Já jsem žádného z těchto sponzorů do klubu nepřivedl. Většinou je přivede někdo na základě osobní známosti nebo proto, že dítě někoho z firmy v klubu hraje,“ konstatoval Balák.

  Štědří a taky stíhaní dárci z Kladna

  Mezi sponzory ale byla i firma Energie ze 130 kilometrů vzdáleného Kladna, která je společně s Balákem obviněná z manipulace stamilionové zakázky v Lánech. Policie z odposlechů usuzuje, že veřejnou soutěž o zakázku na zpevnění břehů Klíčavy od začátku připravovala místo vedení Lán ona sama. Tak, aby ji vyhrála. A zároveň ji plánovala o desítky milionů předražit.

  Proč zároveň sponzorovala klub vedený Balákem, Energie nevysvětlila. Na dotazy MF DNES nereagovala. „Energie klub sponzorovala dvanáct let, s Lány to nijak nesouvisí. Nevím, kdo firmu přivedl,“ dušuje se Balák.

  Štědrá ke strakonickému basketu ale byla třeba i tamní firma Znakon. Dle Baláka proto, že dítě majitele v klubu hrálo. Firma ovšem mimo to v minulých letech dostala zakázky na rekonstrukci polňaček v hodinu a půl jízdy vzdálených Lánech. V letech 2014 a 2016 v součtu téměř za 9 milionů.

  A protože Balák práce rozdělil na etapy, jejichž hodnota byla pod zákonným limitem, ani jedna ze zakázek se nemusela soutěžit.

  Podobně „z ruky“ získala milionové práce i kolínská firma Silmex, která je dceřinou společností Swietelsky stavební. Opět někdejšího sponzora strakonického klubu. A firma Eurogas, která je zase dceřinou výše zmiňované Energie, opravovala v lánské oboře za 1,1 milionu svážnice.

  Konec zlatých časů pod koši

  Potom, co předloni vtrhli do Lesní správy Lány policisté, ovšem období, kdy se ve Strakonicích nakupovaly hráčky z ciziny či zkušení trenéři, skončilo. Rozpočet se začal krátit, tým hrající extraligu je poslední roky na nejnižších místech tabulky, letos předposlední.

  „Každý vidí už při pohledu na tabulku, jak se klubu daří a s tím souvisí i finance, které může investovat,“ popisuje trenér kadetek a starších žákyň Jiří Johanes. A Balák tvrdí, že od svého nástupu do Lán klub řídí jen formálně. Protože se za něj nenašla náhrada.

  „Své působení v klubu hodlám co nejdříve ukončit, protože nevidím nejmenší důvod pro to, abych byl za svou dobrovolnickou práci ve volném čase a bez nároku na odměnu ještě skandalizován,“ řekl MF DNES stíhaný šéf Lán, kterého kancléř Mynář opakovaně odmítá odvolat.


  Hlavní zprávy

  Nejčtenější

  Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

  Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

  Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

  Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

  Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

  Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

  Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

  Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

  Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

  Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

  Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

  Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

  Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

  Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

  Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

  Další z rubriky

  Poslanci jednají o růstu důchodů. Průměrně se mají zvýšit o devět stovek

  Ministryně financí Alena Schillerová (ANO), ministryně práce a sociálních věcí...

  O zvýšení důchodů v roce 2020 jednají právě poslanci. Vláda Andreje Babiše předložila zákon, který má umožnit, aby se...

  Soud potvrdil čtyři roky vězení pro bývalého šéfa Čepra Kadlece

  Bývalý šéf NBÚ a někdejší generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec

  Čtyřletý trest vězení pro někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece za nevýhodné obchody platí. Pravomocně...

  Na chodníku v centru Pardubic si někdo přimaloval parkovací místo

  Nové místo k stání si u podchodu pod ulicí Karla IV. v Pardubicích vytvořil...

  Úředníci prvního městského obvodu v Pardubicích řeší neobvyklý případ lidové tvořivosti. Zřejmě majitel auta si na...

  Najdete na iDNES.cz