Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Dvanáct milionů ze zakázky prosazované Mynářem skončilo ve schránkové firmě

  14:00aktualizováno  14:00
Kancléř Vratislav Mynář už dva roky odmítá odvolat šéfa Lán, ačkoliv je obviněný za manipulaci obří zakázky v sídle prezidenta. Miloš Balák tak firmě, která je stíhaná s ním, nerušeně vyplatil na 170 milionů za práce, které jsou podle policie silně předražené. Veřejné peníze předtím vylobboval jeho šéf Mynář. A minimálně 12 milionů následně odteklo do schránkové firmy s neexistujícím majitelem i sídlem.

Miloš Balák (vlevo) provázel Miloše Zemana a Andreje Kisku při jejich návštěvě obory v Lánech. (2. června 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Je to téměř dva roky, co policie vtrhla do sídla prezidenta a kancléři Vratislavu Mynářovi zkazila oslavu narozenin. Šéfa Lán Miloše Baláka, kterého Mynář osobně vybral a dosadil, totiž policisté začali stíhat za manipulaci stamilionové zakázky na zpevnění vodní nádrže v Lánech. Té zakázky, na kterou Mynář u poslanců sháněl stamiliony. Baláka kancléř odmítá odvolat, velice se ho zastává, a dokonce za něj lobboval u soudce a ministra spravedlnosti.

Fotogalerie

Balák tak stavební firmě Energie, která je za zakázku stíhaná stejně jako on, dál proplácel faktury za podle policie „cinklé“ práce. Za roky 2017 a 2018 jí poslal více než 175 milionů korun.

MF DNES ovšem při svém pátrání zjistila, že část peněz u firmy neskončila. Minimálně 12,4 milionu následně z Energie odešlo na konto pražské společnosti Piratex Trading, která vystupuje jako její subdodavatel. Má ovšem neexistujícího majitele, neexistující sídlo a v minulosti jako jediné dohledatelné podnikání prodej mysliveckých potřeb. Balák údajně neví, co v Lánech dělala.

Kauza Lány

 • Šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka a manažera kladenské stavební firmy Energie – stavební a báňská policie obvinila předloni v červnu. Z manipulace zakázky za desítky milionů korun na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava, která je přímo v oboře.
 • Zakázka byla podle policejních odposlechů od začátku plánovaná jako předražená o desítky milionů. Balák pak navíc podmínky soutěže podle vyšetřování nechal nastavit samotnou firmu, která ji pak vyhrála. 
 • Prezidentův kancléř Vratislav Mynář přesto tlačil na ministra spravedlnosti, aby Balákovo trestní stíhání překazil.
 • MF DNES zjistila, že zpevňovací práce za stamiliony nebyly podle posudků geologů vůbec potřeba.
 • Mynář to označil za nesmysl. Pak ovšem další zpevňování za 40 milionů zastavil. Hrad přesto tvrdí, že práce jdou dle plánu.
 • Balák také proměnil oboru v sídle prezidenta v kamenolom. Obviněné firmě Energie za uplynulé dva roky postupně prodal na dva a půl tisíce náklaďáků kamene vytěženého v Lánech. Hrad dokonce usiloval o to, aby v chráněné oblasti uprostřed více než sto let starého lesa vznikl řádný lom větší než pražské Václavské náměstí.
 • Podle analýzy MF DNES navíc stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi nebo lidem, které do Lán dosadil. Propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti našla MF DNES u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů.
 • Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana či jejich dcera.
 • Balák také v posledních letech vyplatil více než osm milionů korun skupině neprůhledných firem za myslivost nebo pěstební práce. Společnosti mají ukrajinské majitele a latinské názvy, ale také většinou sídlí v jednom paneláku.
 • Za vydání knihy o Lánské oboře Hrad zaplatil firmě, která jinak vydává pouze Listy Řádu národa. Tedy věstník spojený se skupinou, která například slavila výročí sto let Československa v den narozenin Adolfa Hitlera. Za zakázku dal stíhaný šéf Lán 1,4 milionu z veřejných peněz, nakladatel pak sponzoroval kampaň nacionalistické strany velebící Putina.
 • Další peníze tekly sponzorům basketbalového klubu, který Balák vedl.
 • MF DNES se na to, za co firma peníze dostala, pokoušela jí samotné zeptat. Podle obchodního rejstříku oficiálně sídlí v kancelářské budově na pražských Vinohradech. Ukazuje se ovšem, že jde o čistě virtuální sídlo.

  „Je to jedna z několika stovek firem, které u nás měl napsané muž jménem Tomáš Cibulka. Jemu chodila pošta. Nicméně ji už odmítáme přebírat. Neplatí nájem, jsme rádi, že jsme se toho zbavili,” uvedl správce budovy Oleh Yakubyanskyy.

  Cibulka podle obchodního rejstříku skutečně Piratex Trading v roce 2014 založil. Dnes už v jejích orgánech není. Kontakt na majitele dát nechce. I když do firmy natekly miliony, jemu údajně dluží tisíce. „Za virtuální adresu a další služby mi dluží několik desítek tisíc korun. Kontaktoval jsem je, slibují, že mi zaplatí,” reagoval Cibulka.

  Piratex je přitom rarita. Má neexistujícího vlastníka. V obchodním rejstříku totiž jako jediného společníka uvádí střelecký klub Trefa Unhošť. Ten je sám ovšem už z obchodního rejstříku dávno vymazaný. 

  „Už od roku 2009 nám neplatili poplatky za členství,“ uvedl důvod Jiří Streir, šéf Českého střeleckého svazu, který byl v rejstříku uveden jako oficiální zakladatel spolku.

  Podle něj posledním evidovaným správcem spolku byl Michal Krejčík. Jeho jediným dohledatelným někdejším podnikáním je provozování střelnice společně s bývalým sponzorem Jiřího Paroubka Jaroslavem Andresem. Někdejší majitel bezpečnostní agentury Krejčík vystupoval v minulosti na základě plné moci i za Piratex.

  Kdo firmu nyní ovládá, není možné zjistit. V rozporu se zákonem totiž nezveřejňuje účetní závěrky – ani jednou za dobu své existence. Krejčíka se MF DNES zastihnout nepodařilo. Ani jeden z telefonů, které jako kontakt uvádí, nezvedal.

  „Polovina se toho dělat nebude“

  Jenže oněch 12 milionů vyplacených Piratexu je minimum, ke kterému se Energie musela přiznat podle zákona. Ten nařizuje, aby zveřejnila seznam subdodavatelů, k nimž doteklo víc než pět či deset procent z vyplacených peněz. Není ovšem vyloučeno, že na kontech Piratexu skončilo výrazně více. Firma od začátku existence nezveřejnila ani jedinou účetní závěrku, takže ani ty nic nenaznačí.

  A nic údajně netuší ani stavební dozor. Na ten podřízení Mynáře bez výběrového řízení najali brněnskou firmu Geotest. O tom, co na stavbě dělala firma, která si odnesla téměř desetinu všech peněz, ovšem údajně nemá firma placená za kontrolu staveniště ani ponětí. „K tomu bych se nerad vyjadřoval. Pro mě zhotovitel a smluvní partner byla Energie. Že bych chodil po stavbě a zjišťoval, z jaké firmy kdo je, tak to jsem nechodil,” řekl MF DNES předseda představenstva firmy Geotest a její spolumajitel Martin Teyschl.

  Stavební dozor od Mynáře

  Kancléř ho dobře zná. Teyschl zároveň sedí v Mynářově nadaci, prostřednictvím které se svými nejlepšími přáteli podporuje pomocnou školu kousek od Osvětiman. Oba však tvrdí, že je to náhoda.

  Právě Teyschel ovšem garantoval, že se kvalitně provedou všechny práce. Manažer Energie Libor Tkadlec, který je dnes rovněž stíhaný, měl přitom jiný cíl. „A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude, a může se vyfakturovat,“ zachytili policisté na odposleších, jak se Tkadlec po telefonu chlubí jednomu ze svých spolupracovníků, že v sídle prezidenta manipuluje zakázku za čtvrt miliardy korun.

  Předseda představenstva Energie Zdeněk Osner na dotazy MF DNES, jak si svého subdodavatele Energie vybrala, ani to, na co ho společnost potřebovala, nereagoval. Redakci přišlo jen vyjádření od právníka stíhané firmy. „Sdělujeme, že v této fázi nebudeme nic sdělovat ani komentovat,“ napsal Antoník Kalina.

  Sám stíhaný Balák rovněž tvrdí, že nemá ponětí, co v přísně střeženém prezidentském sídle firma dělala.  „To nevím. To je otázka na Energii, která je za své subdodavatele zodpovědná,“ uvedl Balák před časem, když ho MF DNES kvůli firmě Piratex kontaktovala. 

  Přesto nakonec na přímý dotaz připustil, že firmu zná. Piratex Trading totiž také vloni na podzim přímo od Baláka získala zakázku na dodávku stovky mysliveckých košil do Lán. Podle Baláka naprostá náhoda. „To s tím nijak nesouvisí. Firma byla řádně vybrána v poptávkovém řízení,“ dodal Balák s tím, že jméno toho, s kým Lány jednaly, si nevybavuje. Vše je podle něj přesně podle zákona.

  Včera na doplňující dotazy zaslané mailem Balák už neodpověděl. Navzdory slibu, že to udělá obratem.

  Ukrajinské firmy z paneláku a Řád národa

  S tím, že je vše v Lánech dle zákona, souhlasí i kancléř prezidenta Mynář, který Baláka s odkazem na presumpci neviny odmítá odvolat. Mynářovi nevadí ani další podobné náhody. MF DNES například dříve informovala, že v posledních letech jeho podřízený Balák vyplatil více než osm milionů korun skupině dalších neprůhledných firem za myslivost nebo pěstební práce. Společnosti mají ukrajinské majitele a latinské názvy, ale také většinou sídlí v jednom paneláku.

  A za vydání knihy o Lánské oboře Hrad zaplatil firmě, která jinak vydává pouze Listy Řádu národa. Tedy věstník spojený se skupinou, která slavila výročí sto let Československa v den narozenin Adolfa Hitlera. Za zakázku dal stíhaný šéf Lán 1,4 milionu z veřejných peněz, nakladatel pak sponzoroval kampaň nacionalistické strany velebící Putina.

  Balák ale tvrdí, že nakladatele knihy, k níž napsal předmluvu a na prvních stránkách je jeho obří fotografie i fotografie břehů nádrže, za jejichž zpevňování je stíhaný, nezná. Hrad totiž uzavřel smlouvu s prostředníkem – čtyřiadvacetiletým Davidem Růžičkou. Odpovídající živnosťák si Růžička udělal měsíc předtím, než s Balákem podepsal milionový kontrakt.

  Ještě více peněz do Lán

  Poslancům z rozpočtového výboru ale podezření zřejmě nevadí. Na konci dubna schválili návrh rozpočtu kanceláře prezidenta, v němž do Lán na příští rok posílají navíc téměř 52 milionů korun na úkor samotného Hradu. Zdůvodnění se poslanci nedočkali a nikdo ho nežádal. Nápad podepsaný kancléřem Mynářem neodmávli jen Piráti.

  Rozpočet Lesní správy Lány, který Mynář sestavuje, narostl za Zemanovy éry čtyřikrát. V roce 2017 dokonce Hrad překročil plánovaný rozpočet o více než 84 milionů. Důvodem jsou stíhané stavební práce, které byly podle policejní interpretace odposlechů o miliony předražené.

  O kauzách kolem lánských zakázek mluvil Mynář v Roztřelu:

  20. února 2018


  • Nejčtenější

  Bonus dostanou i malá s. r. o. Příště se na vás vyse..m, řekla ČSSD Schillerová

  Poslanci schválili vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu pro společníky malých společností s ručením omezeným....

  Mrtvý motorkář ležel u silnice několik dní, našel ho náhodný kolemjdoucí

  Několik dní trvalo, než si někdo z kolemjdoucích všiml mrtvého motocyklisty ležícího u silnice na Znojemsku....

  Opilý muž se procházel s malou dcerou v centru Plzně, oba byli nazí

  Pořádný rozruch způsobil v pátek odpoledne v Plzni muž, který zcela nahý kráčel po nejrušnější ulici ve městě. Kromě...

  Do škol se 8. června mohou vrátit i žáci druhého stupně základních škol

  Žáci druhého stupně základních škol, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol se v omezené míře mohou do...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Kde se stala chyba? Švédský experiment produkuje příliš mnoho mrtvých

  Zatímco evropské země pomalu uvolňují karanténní opatření, Švédsko v posledních dnech vykazuje nejvyšší počet úmrtí na...

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

  V Česku pokračují testy „Trumpova léku“ na covid-19, WHO studii pozastavila

  V Česku pokračují tři studie sledující vliv hydroxychlorochinu na průběh nemoci covid-19, dvě z nich však přerušily...

  V Česku fungují tajné muslimské modlitebny. Policie je vnímá jako riziko

  Premium Muslimové chodí na kázání do ústraní. Navštěvují malé modlitebny, které vznikají mimo dohled českých úřadů. Jako riziko...

  V Dole Darkov je 319 pozitivních. V Česku ve čtvrtek přibylo 31 případů

  V Česku přibylo v průběhu čtvrtka 31 nakažených koronavirem. Celkem se od začátku epidemie potvrdila nákaza u 9 134...

  Zemřel Marius Neuwirth, znalec staré Jihlavy z rodiny neodsunutých Němců

  Ve věku 84 let zemřel nestor badatelů o historii Jihlavy a jeden z posledních žijících jihlavských Němců Marius...

  Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

  Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

  Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

  Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

  Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

  Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

  Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

  Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

  RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

  Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...