Práce za 50 tisíc měsíčně. Ženy na rodičovské se podceňují zbytečně

  16:54aktualizováno  16:54
Matky na rodičovské dovolené se často setkávají s tím, že okolí jejich práci podceňuje. Rodinný svaz ČR se rozhodl veřejnosti přiblížit, jak ceněná by práce rodiče, který je s dětmi doma, měla ve skutečnosti být. Po sečtení všech činností jde o částku přes 50 tisíc korun měsíčně. Svaz tak chce pomoci matkám, které jsou doma s dětmi a ztrácí sebevědomí.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Po návratu z rodičovské se ženy mnohdy setkají s otázkou: Co jste dělala poslední tři roky? Odpověď často bývá, že nic. Žena se „pouze“ starala o děti a domácnost. Jenže činnosti, které nejen matky, ale i otcové, na rodičovské dovolené vykonávají, by mnohokrát v životopise obstály. 

Rodinný svaz proto připravil speciální dotazník. Ten má přimět samotné rodiče uvědomit si hodnotu činností, které v rodině vykonávají. Vybízí je, aby vyplnili, kolik minut denně jim zabere například příprava jídla, péče o dítě, vzdělávání, úklid, praní, žehlení, hry s dětmi či jejich rozvoz do kroužků.

Stát a podpora rodičů. Na co máte nárok, kde žádat a kolik můžete dostat

Pracovníci svazu se pokusili jednotlivé činnosti ocenit podle ceníků specializovaných firem. Pokud by rodič za jednotlivé úkony dostával stejné peníze, přišel by si při dvaceti odpracovaných dnech za měsíc na 51 tisíc korun. 

„Výsledná suma samozřejmě nedokáže vyjádřit to nejdůležitější – budování vztahu s blízkými a budování hodnot,“ upřesnila Marie Oujezdská z Rodinného svazu ČR. „Pokud by tyto práce vykonávala najatá agentura, šlo by o výkon. Propočtem chceme ukázat, jak je péče matek a otců o rodinu nedoceněná a jak malou společenskou prestiž má,“ dodala. Podle ní klesá ženám na rodičovské sebevědomí, což jim při hledání práce může uškodit.

S nepochopením se setkávala i pětinásobná maminka Lenka Mužná. „Občas okolí nechápalo, proč mám tolik dětí, a ne všichni práci matky na mateřské docenili, někteří mi dali najevo, že mrhám talentem, protože jsem „jen“ s dětmi doma,” vzpomíná žena, která se živila jako učitelka. „S občasnými odsudky okolí jsem se vyrovnala. Mateřství vnímám jako něco důležitého a ze všeho, co dělám, mi dává největší smysl.”

Dotazník například rodičům ukazuje, že za běžnými činnostmi se ukrývá hned několik dovedností. Ty by po rodičovské dokázaly plnohodnotně uspět v nejednom životopise. U přípravy jídla je to kreativita, zručnost a hospodárnost. U toho nejčastějšího, což je péče o dítě, jsou to pedagogické dovednosti, trpělivost či v dnešní době ceněná odolnost vůči stresu.

Za přípravu jídla by si agentura nebo chůva řekli 97 korun na hodinu, péče o dítě pak vyjde ještě dráž. Rodič má ale podle údajů Svazu po rozpočítání rodičovských příspěvků za hodinu pouhých 26 korun. Mnohdy ale pro plynulé fungování domácnosti dělá několik činností zároveň. 

Na rodičovské jsem získala nové schopnosti

Podle dětské klinické psycholožky Ludmily Trapkové fungování rodiny zcela zásadně ovlivňuje zdravý vývoj jedince, jeho schopnost založit rodinu a vychovat vlastní děti k plné dospělosti. V posledních letech vnímá oslabování mateřství a přirozeného instinktu přizpůsobovat se dítěti. Podle ní sílí tlak společnosti na to užívat si života a neztratit kariéru. 

Rodičovská dovolená podle ní ale ztraceným časem není „Zůstávat doma s dítětem tři čtyři roky se rodičům vyplatí – když se dětem dobře věnují, dítě se rychle a zdravě vyvíjí a sebevědoměji se osamostatňuje,“ doplňuje Trapková.

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

U některých žen probudí rodičovská dovolená takřka manažerské schopnosti. Příkladem je Ivana Horáková. Matka tří dětí strávila s dětmi doma deset let. Poznámky okolí o spoustě volného času ignorovala a realizovala se podle svého. Synovi vymýšlela pohádky, naučila se organizovat si život tak, aby měla čas na sebe, děti, manžela i práci kolem nového domu.

Přestože je vystudovaná pedagožka, do školství se vracet nechce. Výchovu dětí považuje za svůj nejsmysluplnější projekt. „Nic se tomu nevyrovná. Ani kariéra, vzdělávání, cestování nebo zážitky. Koneckonců i v péči o děti může být občas docela dost adrenalinu,“ uzavírá.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Máme pocit, že odmítnout je sexy, říká šéf agentury STEM/MARK

Lidé by se neměli zdráhat sdělit svůj názor výzkumným agenturám, mají možnost ovlivnit média i banky. „Mohu-li to říct...

Premium

Jak dětem sdělovat špatné zprávy? Vynechávání z problémů může uškodit

Všichni se snažíme dopřát svým potomkům hezké, bezstarostné dětství. Jenže život, který je později čeká, rozhodně...

Peroutkova vnučka neuspěla. Stát se za Zemanovy výroky nemusí omlouvat

Stát se nemusí omluvit vnučce novináře Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky prezidenta Miloše Zemana. Rozhodl...

Vládní čtvrtí ušetříme miliardy, tvrdí ředitelka, která ji má na starosti

Vládní čtvrť by státu pomohla ročně uspořit stovky milionů korun na provozních nákladech. Při výběru lokality bylo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz