Lákali mě do KSČ, píše v nové knize Topolánek

  1:00aktualizováno  1:00
V předvolební atmosféře přichází Mirek Topolánek už s druhou knihou krátce po sobě. Tentokrát se chce představit jako normální člověk. Vůbec poprvé vzpomíná, jak za normalizace ho komunisté lákali coby mladého nadějného inženýra do partaje.

Už název ve středu představené knihy "Mirek Topolánek osobně" prozrazuje záměr. Ukázat lídra opoziční ODS jako normálního člověka, který miluje svou rodinu a vždy měl i má problémy jako každý jiný. Topolánek v ní vzpomíná na své zkušenosti s KSČ.

"Dokonce mě tehdy - samozřejmě neúspěšně - začali cpát do komunistické strany. Pamatuji si velmi dobře, jak jsme měli obrovské finanční problémy. Žena tehdy byla na mateřské s druhým děckem, já jsem měl asi dva a půl hrubého. A ona mi řekla: jestli tam vstoupíš, tak se rozvedu. Na tuto větu si vzpomínám dodnes. Bylo rozhodnuto."

Už před pár měsíci přišel s publikací Co si myslí Topolánek, která měla jiný cíl: představit se coby intelektuál, který přemýšlí o problémech země. - více zde

 V nové knize, která je rozhovorem s publicistou Petrem Žantovským (ten má blízko k ODS), se už Topolánek za svůj svébytný slovník nestydí.

"Nebyl můj záměr a cíl, že jsem byl vhozen do škatulky chachar z Ostravy. Prostě jsem přímější než standardní politická reprezentace. Ano, jsem poměrně přímočarý, nemám žádné tabu při diskusi s kýmkoliv."

Knihu pokřtil Nohavica
Knihu ve středu pokřtil jeho kamarád, známý písničkář Jarek Nohavica. Citáty z jeho písní se staly motty jednotlivých kapitol. "Pamatuji si, jak Mirek chodil v 80. letech na moje koncerty. Teď mě požádal o křest, chtěl jsem mu udělat radost," říká Nohavica. 

Šéf konzervativců se v knize hodně věnuje své rodině, proto například nechybějí fotografie s dětmi na výletě.

"Byl jsem dítě neuvěřitelně živé, řeklo by se průserář. Vedle kuchyně byla chodba, kde jsem choval ještěrky a myši, které jsem si sám ulovil," vypráví o svém dětství.

S manželkou Pavlou se potkal v Brně na vysoké škole, vzali se po roční známosti. A přiznává, že na něj měla velký vliv.

"Já jsem byl opravdu špatným studentem, chtěl jsem přerušit studium a odjet do Jeseníků obsluhovat vleky. A ona tehdy byla hlavním důvodem, že jsem všechny ty zkoušky udělal a do žádných Jeseníků neodjel."

O politice nejčastěji diskutuje se synem
V současnosti Mirek Topolánek doma o politice diskutuje nejvíce se svým třináctiletým synem Tomášem.

"Jednou pozoroval v televizi současného předsedu vlády, chvíli pochybovačně pokyvoval hlavou a pak řekl mé ženě: Mami, já jsem pro Paroubka vymyslel předvolební heslo: bohatým beru, na chudé seru. Přestože je v tom trocha vulgarismu, tak to, myslím, vyjadřuje na třináct let neuvěřitelnou schopnost analýzy," popisuje Topolánek.

Knihu s podobným cílem - ukázat svou lidskou tvář - chystá na březen i Topolánkův hlavní volební soupeř, premiér Jiří Paroubek.

V publikaci šéfa ODS, který chce v červnu vystřídat Paroubka ve Strakově akademii, samozřejmě kromě rodiny jsou i politické úvahy. A jako důkaz vlivu třeba foto s americkým prezidentem Georgem Bushem.

"Jsem politik západního typu, ne východního jako Paroubek. Kladu důraz na rodinu. Manželka není zastrčená u plotny, je to součást mé politiky, té image."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Najdete na iDNES.cz