Kvůli Babišovu Čapímu hnízdu chtějí ODS a TOP 09 mimořádnou schůzi

  12:51aktualizováno  16:08
Kvůli kauze padesátimilionové dotace na Čapí hnízdo a vysvětlení, která veřejnosti k této dotaci dává šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš, požádaly pravicové opoziční strany ODS a TOP 09 o svolání mimořádné schůze Sněmovny. Případ dotace už prověřuje policie a zabývá se jím i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: koláž iDNES.cz

K případu prověřované dotace se stručně při návštěvě Sněmovny vyjádřil i prezident Miloš Zeman. „Představa, že sleduji kauzu Čapí hnízdo, Drozdí hnízdo, Kukaččí hnízdo a podobně, je naprosto nadsazená, já se zabývám pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun. Na Čapí hnízdo mi nezbývá čas,“ řekl prezident po projevu před poslanci, v němž podpořil schválení ústavního zákona o obecném referendu.

Opoziční pravicové strany mají na rozdíl od Zemana jasno. „Chování Andreje Babiše a Bohuslava Sobotky v kauze Čapí hnízdo je skandální. Vláda čelí největšímu problému od svého vzniku, ale jak premiér, tak ministr financí dělají, že se jich to netýká. Již více než týden požadujeme, aby premiér k celé kauze zaujal jasný postoj. Odpovědí je pouze mlčení či mlžení,“ zdůvodnil to předseda ODS Petr Fiala.

„Vykazuje to všechny znaky dotačního podvodu,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek k dotaci na Čapí hnízdo, ekofarmu s konferenčním centrem u Benešova, o níž majitel Agrofertu, ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš říká, že on sám nikdy jeho vlastníkem nebyl a že pouze jedna z jeho firem Čapí hnízdo vlastní od roku 2014.

Ministr financí Babiš označil snahu pravice o mimořádnou schůzi za důkaz „vyprázdněnosti“ občanských demokratů a TOP 09. Na základě chyby při čerpání z roku 2009 dostala Farma Čapí hnízdo pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 tisíc korun plus penále.

„Premiér nemůže dělat, že se ho kauza Andreje Babiše netýká. Týká, protože to je Bohuslav Sobotka, který s ním vytvořil vládu a je to také on, kdo za vládu a její jednotlivé členy jako premiér nese odpovědnost. Jestliže existuje tak závažné podezření týkající se vicepremiéra a ministra financí, musí premiér jednat,“ uvedl šéf ODS Fiala.

„Vadí nám nejen to, že Andrej Babiš lhal, když tvrdil, že audity Čapího hnízda neshledaly žádné pochybení, ale především to, že zde existuje vážné podezření, že pan vicepremiér podváděl se svou firmou, aby mohla dostat dotace určené pro malé a střední podnikatele ze středních Čech. Převedl její vlastnictví na anonymní akcionáře, což vždy u jiných kritizoval, získal dotaci určenou pro malé a střední podnikatele, a poté ji znovu zařadil do svého holdingu. Objekt Čapího hnízda je jeho honosnou víkendovou rezidencí, která je však postavena z peněz, které měly sloužit úplně k jinému účelu,“ uvedl v prohlášení k žádosti o mimořádnou schůzi Sněmovny lídr ODS.

Kriticky vůči Babišovi kvůli Čapímu hnízdu vystupují i jeho koaliční partneři z ČSSD. „Mrzí mě, že jste lhal. Váš odpustek v navýšení rozpočtu Nadaci Agrofertu tohle nevyřeší,“ řekl ve čtvrtek poslanec Antonín Seďa při interpelacích. Situace začíná být vážná i podle předsedů obou komor parlamentu, sociálních demokratů Jana Hamáčka a Milana Štěcha. Babiš se podle nich zamotává do vysvětlování případu (více najdete zde).

Babiš: Nemají jiný program, než jsou útoky na mě

Šéf ANO, ministr financí a majitel Agrofertu Babiš vydal prohlášení ke snaze vyvolat mimořádnou schůzi kvůli Čapímu hnízdu. „ODS a TOP 09 nemají jiný program než jsou útoky a kritika mé osoby. Jejich programem je Antibabiš. Jsou neschopni nabídnout voličům jakýkoli program, takže kritizují alespoň mě. A tak po kampaních proti mně, jakými byly údajná spolupráce STB (38 let stará kauza, kterou vyvrátil soud), biopaliva, neustále vyčítaný střet zájmů a vlastnictví Agrofertu, dnes opozice rozjíždí další vykonstruovanou kauzu: Čapí hnízdo,“ uvedl Babiš.

Do prohlášení uvedl, že se diví, proč opozici zajímá osm let stará dotace až teď. „Znovu opakuji, že já osobně ani žádná firma ze skupiny Agrofert jsme nevlastnili při podání žádosti o dotaci v roce 2008 firmu Farma Čapí hnízdo. Z toho logicky vyplývá, že jsem já ani skupina Agrofert nemohli zneužít dotaci z Evropské unie, Dotace byla přidělená v roce 2008 za hejtmana Bedla z ODS, kontrolovaná celkem třikrát za hejtmana Ratha v letech 2010, 2011 a 2012. Dále byla kontrolovaná mimořádným auditem Ministerstva financí v dubnu 2013 za ministra financí Kalouska. Nikdy nebyla těmito kontrolami zpochybněna oprávněnost čerpání dotace,“ argumentuje Babiš.

Na závěr uvedl, že případ, který řeší Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), auditní orgán Evropské komise i česká policie, bude řádně prošetřen a prokáže se, že celá kampaň je uměle vykonstruovaná jeho odpůrci, kteří ho chtějí odstranit z politiky.

Prohlédněte si Čapí hnízdo:


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

První podzimní týden přinese teploty kolem dvacítky, přibudou místní srážky

Teplo a příjemné počasí přes den, ráno se drží mlhy a nízká teplota. Ranní mlha...

V prvním podzimním týdnu se podle meteorologů výrazně neochladí. Babí léto tak bude pokračovat až do konce září....

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Sledují každý váš krok. Městské kamery využívají technologie tajných služeb

ilustrační snímek

Muž se na náměstí nenápadně natáhne pro kufřík člověka, který po návštěvě banky odpočívá na zahrádce restaurace, a...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz