Kvůli Babišovu Čapímu hnízdu chtějí ODS a TOP 09 mimořádnou schůzi

  12:51aktualizováno  16:08
Kvůli kauze padesátimilionové dotace na Čapí hnízdo a vysvětlení, která veřejnosti k této dotaci dává šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš, požádaly pravicové opoziční strany ODS a TOP 09 o svolání mimořádné schůze Sněmovny. Případ dotace už prověřuje policie a zabývá se jím i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: koláž iDNES.cz

K případu prověřované dotace se stručně při návštěvě Sněmovny vyjádřil i prezident Miloš Zeman. „Představa, že sleduji kauzu Čapí hnízdo, Drozdí hnízdo, Kukaččí hnízdo a podobně, je naprosto nadsazená, já se zabývám pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun. Na Čapí hnízdo mi nezbývá čas,“ řekl prezident po projevu před poslanci, v němž podpořil schválení ústavního zákona o obecném referendu.

Opoziční pravicové strany mají na rozdíl od Zemana jasno. „Chování Andreje Babiše a Bohuslava Sobotky v kauze Čapí hnízdo je skandální. Vláda čelí největšímu problému od svého vzniku, ale jak premiér, tak ministr financí dělají, že se jich to netýká. Již více než týden požadujeme, aby premiér k celé kauze zaujal jasný postoj. Odpovědí je pouze mlčení či mlžení,“ zdůvodnil to předseda ODS Petr Fiala.

„Vykazuje to všechny znaky dotačního podvodu,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek k dotaci na Čapí hnízdo, ekofarmu s konferenčním centrem u Benešova, o níž majitel Agrofertu, ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš říká, že on sám nikdy jeho vlastníkem nebyl a že pouze jedna z jeho firem Čapí hnízdo vlastní od roku 2014.

Ministr financí Babiš označil snahu pravice o mimořádnou schůzi za důkaz „vyprázdněnosti“ občanských demokratů a TOP 09. Na základě chyby při čerpání z roku 2009 dostala Farma Čapí hnízdo pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 tisíc korun plus penále.

„Premiér nemůže dělat, že se ho kauza Andreje Babiše netýká. Týká, protože to je Bohuslav Sobotka, který s ním vytvořil vládu a je to také on, kdo za vládu a její jednotlivé členy jako premiér nese odpovědnost. Jestliže existuje tak závažné podezření týkající se vicepremiéra a ministra financí, musí premiér jednat,“ uvedl šéf ODS Fiala.

„Vadí nám nejen to, že Andrej Babiš lhal, když tvrdil, že audity Čapího hnízda neshledaly žádné pochybení, ale především to, že zde existuje vážné podezření, že pan vicepremiér podváděl se svou firmou, aby mohla dostat dotace určené pro malé a střední podnikatele ze středních Čech. Převedl její vlastnictví na anonymní akcionáře, což vždy u jiných kritizoval, získal dotaci určenou pro malé a střední podnikatele, a poté ji znovu zařadil do svého holdingu. Objekt Čapího hnízda je jeho honosnou víkendovou rezidencí, která je však postavena z peněz, které měly sloužit úplně k jinému účelu,“ uvedl v prohlášení k žádosti o mimořádnou schůzi Sněmovny lídr ODS.

Kriticky vůči Babišovi kvůli Čapímu hnízdu vystupují i jeho koaliční partneři z ČSSD. „Mrzí mě, že jste lhal. Váš odpustek v navýšení rozpočtu Nadaci Agrofertu tohle nevyřeší,“ řekl ve čtvrtek poslanec Antonín Seďa při interpelacích. Situace začíná být vážná i podle předsedů obou komor parlamentu, sociálních demokratů Jana Hamáčka a Milana Štěcha. Babiš se podle nich zamotává do vysvětlování případu (více najdete zde).

Babiš: Nemají jiný program, než jsou útoky na mě

Šéf ANO, ministr financí a majitel Agrofertu Babiš vydal prohlášení ke snaze vyvolat mimořádnou schůzi kvůli Čapímu hnízdu. „ODS a TOP 09 nemají jiný program než jsou útoky a kritika mé osoby. Jejich programem je Antibabiš. Jsou neschopni nabídnout voličům jakýkoli program, takže kritizují alespoň mě. A tak po kampaních proti mně, jakými byly údajná spolupráce STB (38 let stará kauza, kterou vyvrátil soud), biopaliva, neustále vyčítaný střet zájmů a vlastnictví Agrofertu, dnes opozice rozjíždí další vykonstruovanou kauzu: Čapí hnízdo,“ uvedl Babiš.

Do prohlášení uvedl, že se diví, proč opozici zajímá osm let stará dotace až teď. „Znovu opakuji, že já osobně ani žádná firma ze skupiny Agrofert jsme nevlastnili při podání žádosti o dotaci v roce 2008 firmu Farma Čapí hnízdo. Z toho logicky vyplývá, že jsem já ani skupina Agrofert nemohli zneužít dotaci z Evropské unie, Dotace byla přidělená v roce 2008 za hejtmana Bedla z ODS, kontrolovaná celkem třikrát za hejtmana Ratha v letech 2010, 2011 a 2012. Dále byla kontrolovaná mimořádným auditem Ministerstva financí v dubnu 2013 za ministra financí Kalouska. Nikdy nebyla těmito kontrolami zpochybněna oprávněnost čerpání dotace,“ argumentuje Babiš.

Na závěr uvedl, že případ, který řeší Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), auditní orgán Evropské komise i česká policie, bude řádně prošetřen a prokáže se, že celá kampaň je uměle vykonstruovaná jeho odpůrci, kteří ho chtějí odstranit z politiky.

Prohlédněte si Čapí hnízdo:


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Letní teploty ještě nekončí, tento týden bude až 23 stupňů

Velmi teplý ráz počasí z posledních dnů bude pokračovat i tento týden. Teploty při nízké oblačnosti překročí dvacítku,...

Premium

Stavba rodinného domu se prodraží. EU zpřísnila požadavky na zateplení

Od ledna se bude stavět podle přísnějších norem. Podle nařízení EU musí být rodinné domy energeticky šetrnější. A bude...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Benzinka slouží jako překladiště pacientů, podle starostů je to nedůstojné

S jedním přestupem, nebo přesněji řečeno s přeložením ze sanitky do sanitky na benzinové pumpě na výpadovce z Chřibské,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz