Výjimku mají nemocné děti a umírající osoby, které tak na návštěvy mají nárok i nadále.
Hygienici ve Středočeském kraji rozhodli, že budou od pondělí povinné i roušky na hromadných venkovních akcích, kde bude ve stejný čas více než 100 lidí. Výjimky se opět vztahují na děti do dvou let, osoby se sníženým intelektem, atd.
PŘEHLEDNĚ: Hospody zavřít o půlnoci, žáci ve třídách nasadit roušky |
Na aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy koronavirem je Praha od pátečního odpoledne na nejhorším červeném stupni. Novou verzi semaforu zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Dalších deset okresů je oranžových, většina zelených a jen 13 v pohraničí má bílou barvu označující malé riziko.
Od pondělí bude podle primátora Hřiba zavedena distanční výuka na vysokých školách s výjimkou praktické výuky. Pro distanční výuku na středních školách nakonec Krajská hygienická stanice Praha nyní nevidí z epidemiologického hlediska důvod a situaci vyhodnotí příští týden na základě dat od Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
Nulové nebo zanedbatelné riziko
Výskyt nákazy v ČR bez komunitního přenosu
Počínající komunitní přenos v ČR
Narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos v ČR
„Z mého pohledu je však toto opatření nezbytné, a proto jsem jej navrhoval už na začátku tohoto týdne. Studenti na středních školách by zvládli distanční výuku bez problémů. Na neděli chci svolat bezpečnostní radu kraje. Nadále také pracujeme na rozšiřování testovací kapacity na území Prahy a chceme otevřít nová odběrová místa,“ řekl pražský primátor.
O tom, že by distanční výuka byla zavedena na základních školách v Praze, se zatím vůbec neuvažuje, podotkl Hřib.
Původně o uzavření prezenční výuky na středních školách informoval pražský primátor na Twitteru jako o hotové věci. Později se opravil, že se s hygieniky nakonec neshodli a distanční výuka se bude týkat jen vysokých škol.
V Česku nyní raketově přibývají nakažení, počet několikanásobně převyšuje přírůstky na jaře. Podle koronavirového semaforu červená znamená, že jde o narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos, tedy že původce šíření nákazy se již vůbec nedaří dohledat a epidemie se vymyká hygienické kontrole.
„Denní incidence případů v rámci komunitního přenosu má trvale narůstající trend anebo setrvalý trend,“ uvádí web ministerstva zdravotnictví.
Z jara se nepoučili, říká rektor Sklenička
V tuto chvíli ještě žádná vysoká škola neučí, ale od příštího týdne měly některé začít. Akademický rok začíná u každé univerzity trochu jinak, ale zpravidla je první výuka od prvního týdne v říjnu. Podle rektora ČZU Petra Skleničky se rozhoduje o nich bez nich.
„V jednu chvíli se nám říká, že když převedeme některé naše obory na distanční výuku, tak nám hrozí odebrání akreditace, a druhý den se nám bez konzultací nařídí distanční výuka pro celou univerzitu. Co na to můžeme říct? Nechápeme, jak je možné, že se některé centrální orgány nepoučily z letního semestru, kdy vysoké školy a jejich rektoři nasbírali celou řadu postřehů a zkušeností, které by se teď daly využít tak, aby dopady pro studenty a zaměstnance byly co nejmenší,“ říká předseda České konference rektorů Petr Sklenička, který je zároveň rektorem České zemědělské univerzity v Praze.
Návrat nouzového stavu. Vojtěch to patrně navrhne v pondělí, řekl Babiš |
Největší problém je podle Skleničky stále stejný, jako byl na jaře – kvůli plošným nařízením si nemohou vysoké školy korigovat možnosti, jak udělat pro studenty zkoušky, které musí být kontaktně.
„Jde například o klinické praxe lékařů, práce v laboratoři u chemiků či umělců v ateliérech. Dokážeme to udělat, nejde o děti na základní škole, ale o dospělé lidi. Jsme si jistí, že kdyby se s námi režim včas konzultoval, tak se dá nastavit tak, jak jsme chtěli už v létě,“ vysvětluje Sklenička.
Přes prázdniny vysoké školy stihly se studenty dohnat drtivou většinu zkoušek. Většinu oborů chtěly školy vzhledem k problematické době změnit na distanční výuku, což byl problém pro akreditační komise. Pokud by školy podle Skleničky udělaly automaticky to, co se po nich teď chce, mohly o akreditaci přijít.
„Vedení vysokých škol i studenti jsou svéprávní a navíc se v první vlně opravdu osvědčili. Nejen že školy ochránily zdraví svých zaměstnanců a studentů, ale znemožnily i další šíření viru do společnosti, protože je pravda, že je na kampusech velká koncentrace lidí a školy jsou potenciální ohniska. Ale k tomu všemu vysoké školy pomáhaly krizi zvládnout a staly se jednou z částí strategické infrastruktury,“ citoval slova ministra Plagy rektor Sklenička. Vysoké školy na jaře vyráběly dezinfekci či přicházely s vynálezy nových respirátorů a ochranných masek.
Roušky pro mladší žáky zatím stačí
Praha spolu s hygieniky tento týden rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně od pátku zavedlo pro celou zemi. V metropoli je nemocí covid-19 postiženo podle čtvrtečního vyjádření Jágrové 29 škol a pozitivních je dohromady na tři desítky dětí a učitelů.
Zákaz osobní přítomnosti studentů na pražských VŠS účinností od 21. září hygiena zakazuje osobní přítomnost studentů při výuce na všech vysokých školách v Praze. Výjimky:
|
Praha je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku. Vedení města proto mimo jiné chystá tři nová odběrová místa pro testování na koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potýká s nedostatečnou kapacitou odběrových míst. Po přestávce se v září rovněž začala scházet bezpečnostní rada, jedná zhruba ve dvoutýdenních odstupech.
Nemoc se ale rychle šíří i v dalších regionech. Ministerstvo zdravotnictví proto nařídilo od pátku nosit roušky ve školách, s výjimkou prvního stupně základních škol, i při výuce ve třídách.
Výjimkou je tělocvik, zpěv nebo hra na dechové nástroje. Při těchto činnostech se podle odborníků však virus šíří nejrychleji, protože přirozeně lidé u nich víc namáhají plíce a prskají. Všechny restaurace a bary musí být od soboty uzavřeny mezi půlnocí a šestou hodinou ranní.
V Praze se do pátečního podvečera nakazilo 8 674 lidí, za uplynulých 24 hodin tady laboratoře evidují 338 potvrzených případů koronaviru. Více než dvě třetiny pozitivních se v hlavním městě už oficiálně vyléčily. S covidem zemřelo 117 osob.