Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Klinický mikrobiolog: Kombinování vakcín může pomoci, očkujme i děti

Rozstřel
Dostat při prvním očkování Pfizer a při druhém vakcínu AstraZeneca? Podle řady odborníků by to mohlo být pro lidský imunitní systém přínosné. V Rozstřelu s tím souhlasil i přednosta Ústavu klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové Pavel Boštík, který doporučuje, aby se v budoucnu očkovali proti covidu-19 i děti.

Při nedostatku vakcín a jejich nepravidelným dodávkám se stále častěji hovoří o tom, že by se mohly jednotlivé očkovací látky kombinovat. Ve Velké Británii k tomu probíhá hned několik studií. Podle profesora Pavla Boštíka by to mohlo být výhodné právě proto, že by se jednalo o kombinaci dvou různých očkovacích přístupů.

Kombinace vakcín by mohla být pozitivní

Zajímavá by tak podle něj mohla být kombinace RNA či DNA vakcíny s jinými přípravky, kterými jsou například inaktivované vakcíny nebo vakcíny vektorové. „Všechny vakcíny totiž fungují primárně na stejném principu, tedy že se imunitní systém dostane do kontaktu s částí toho viru a tvoří si proti němu odpověď,“ vysvětluje.

Odlišný princip fungování ale podle přednosty může být vyloženě pozitivní. „Buď může určitým způsobem zvýšit imunitu vakcíny nebo působit poněkud jiným směrem či jinak zaktivovat imunitní systém,“ zamýšlí se Boštík.

„Takže nakonec ta imunitním odpověď bude širší v tom, že bude aktivována různými způsoby, i když proti stejnému antigenu. A z toho pak může být imunita intenzivnější,“ říká Boštík s tím, že by kombinace vakcín mohla imunitu proti covidu-19 dokonce i prodloužit.

Očkování dětí je třeba zvážit

Boštík se v Rozstřelu vyjádřil i k tomu, zda by podle něj bylo vhodné očkovat děti. „Přestože se teď zcela správně zaměřujeme na očkování zranitelné populace, u které je větší pravděpodobnost, že u nich bude mít nemoc těžký průběh, tak bychom si měli připravit půdu i na to, že nastane doba, kdy budou vakcíny aplikovány také dětem,“ tvrdí Boštík.

Podle profesora mikrobiologie k tomu však musí napřed vzniknout relevantní studie a odborníci musejí přesně vědět, co od vakcíny, která bude určena pro děti, očekávat. „Jestli po ní požadujeme, aby imunitní systém zabránil jakékoliv replikaci, tedy, když se virus dostane do organismu, tak prostě nedojde k žádné infekci,“ uvedl.

A to by podle Boštíka měl být zásadní požadavek: aby děti nemohly být infekční, aby nemohly nakazit další lidi. „Data totiž ukazují, že děti fungují spíše jako přenašeči, nicméně jsou schopny bezpříznakově přenášet,“ poukazuje.

K takovému účelu by podle profesora Boštíka nebyla vhodná například jednodávková vakcína od společnosti Johnson & Johnson, která má nižší účinnost, jež se pohybuje kolem 67 procent. Tato vakcína sice u drtivé většiny pacientů zabrání těžkému průběhu infekce, ale nemusí zcela zabránit nákaze, byť s lehkým průběhem. „Taková vakcína by nám asi u dětí moc nepomohla, kdyby měla jenom účinnost vzhledem k tomu, že by zabraňovala těžkým případům. Protože u dětí jich moc není, i když to samozřejmě neplatí stoprocentně,“ říká.

AstraZeneca je bezpečná

Podle něj bylo správné, že se v minulých dnech Česká republika nepřidala ke státům, které přestaly očkovat vakcínou společnosti AstraZeneca. „Nejsme v situaci, že bychom mohli říct, že nebudeme očkovat touhle vakcínou, protože máme k dispozici jinou vakcínu. Myslím si, že to naši představitelé zvládli dobře,“ míní.

„Zástupci Evropské lékové agentury prohlásili, že benefity, které tato vakcína poskytuje, daleko překračují rizika, která s tím souvisejí,“ říká přednosta s tím, nebyla prokázána spojitost mezi úmrtím pacientů a podáním vakcíny.

Boštík v Rozstřelu hovořil i o dalších vakcínách. Podle něj pandemie koronaviru uspíšila praktické využití několika konceptů, které se při vývoji očkovacích látek aplikovaly už několik let, ale žádný z nich se nedostal do praktického využití.

Sputnik je dobrá vakcína, ale...

„V rámci vakcinace proti koronaviru se podařilo praktické využití konceptu RNA nebo DNA vakcíny,“ říká Boštík. On sám mezi nabídkou všech vakcín, které jsou v tuto chvíli po světě k dispozici, favorizuje právě RNA vakcíny Pfizer a Moderna.

Přednosta Ústavu klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové se zmínil i o ruském Sputniku. „Já si myslím, že to asi bude dobrá vakcína. Ten mechanismus je tam stejný jako třeba u vakcíny Johnson & Johnson. Taktéž i další vakcíny, které jsou třeba v experimentální fázi, jsou na něm založené, čili je to ten konkrétní adenovirus,“ vysvětluje.

„A navíc ruská vakcína pracuje se systémem dvou dávek, kdy v každé z nich je trochu jiný typ adenoviru, což si myslím, že je taky chytře vymyšleno. Já si myslím, že to je dobrá vakcína. Jen je potřeba náležitě dotáhnout schvalovací proces v rámci Evropské lékové agentury,“ uzavírá Boštík s tím, že i vinou samotného Ruska je vývoj tamních očkovacích látek zbytečně zpolitizovaný.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Fotbalový zápas se dohrál noži. Další důkaz, jak války klanů sužují Německo

14. května 2024

Premium Tam, kde kdysi přilétla nějaká ta rána pěstí, se dnes střílí. Řeč je o okresním fotbale v Německu,...

Chybí důležitý lék na astma, i kvůli ceně. Kdo koho vydírá? přou se lidé

14. května 2024

Premium Češi s astmatem, alergií či chronickou obstrukční plicní nemocí složitě shánějí lék ve spreji...

Na Ukrajině se už vykládá pomoc z amerického miliardového balíku

13. května 2024  22:27

Americká vojenská pomoc pro Ukrajinu v rámci balíku, který Kongres schválil koncem dubna, již...

Při hromadné nehodě na Karlovarsku zemřel člověk, další čtyři se zranili

13. května 2024  16:13,  aktualizováno  21:35

Vážná dopravní nehoda dvou osobních a nákladního vozidla uzavřela silnici I/6 u Čichalova na...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...