Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Klinický mikrobiolog: Kombinování vakcín může pomoci, očkujme i děti

Rozstřel
Dostat při prvním očkování Pfizer a při druhém vakcínu AstraZeneca? Podle řady odborníků by to mohlo být pro lidský imunitní systém přínosné. V Rozstřelu s tím souhlasil i přednosta Ústavu klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové Pavel Boštík, který doporučuje, aby se v budoucnu očkovali proti covidu-19 i děti.

Při nedostatku vakcín a jejich nepravidelným dodávkám se stále častěji hovoří o tom, že by se mohly jednotlivé očkovací látky kombinovat. Ve Velké Británii k tomu probíhá hned několik studií. Podle profesora Pavla Boštíka by to mohlo být výhodné právě proto, že by se jednalo o kombinaci dvou různých očkovacích přístupů.

Kombinace vakcín by mohla být pozitivní

Zajímavá by tak podle něj mohla být kombinace RNA či DNA vakcíny s jinými přípravky, kterými jsou například inaktivované vakcíny nebo vakcíny vektorové. „Všechny vakcíny totiž fungují primárně na stejném principu, tedy že se imunitní systém dostane do kontaktu s částí toho viru a tvoří si proti němu odpověď,“ vysvětluje.

Odlišný princip fungování ale podle přednosty může být vyloženě pozitivní. „Buď může určitým způsobem zvýšit imunitu vakcíny nebo působit poněkud jiným směrem či jinak zaktivovat imunitní systém,“ zamýšlí se Boštík.

„Takže nakonec ta imunitním odpověď bude širší v tom, že bude aktivována různými způsoby, i když proti stejnému antigenu. A z toho pak může být imunita intenzivnější,“ říká Boštík s tím, že by kombinace vakcín mohla imunitu proti covidu-19 dokonce i prodloužit.

Očkování dětí je třeba zvážit

Boštík se v Rozstřelu vyjádřil i k tomu, zda by podle něj bylo vhodné očkovat děti. „Přestože se teď zcela správně zaměřujeme na očkování zranitelné populace, u které je větší pravděpodobnost, že u nich bude mít nemoc těžký průběh, tak bychom si měli připravit půdu i na to, že nastane doba, kdy budou vakcíny aplikovány také dětem,“ tvrdí Boštík.

Podle profesora mikrobiologie k tomu však musí napřed vzniknout relevantní studie a odborníci musejí přesně vědět, co od vakcíny, která bude určena pro děti, očekávat. „Jestli po ní požadujeme, aby imunitní systém zabránil jakékoliv replikaci, tedy, když se virus dostane do organismu, tak prostě nedojde k žádné infekci,“ uvedl.

A to by podle Boštíka měl být zásadní požadavek: aby děti nemohly být infekční, aby nemohly nakazit další lidi. „Data totiž ukazují, že děti fungují spíše jako přenašeči, nicméně jsou schopny bezpříznakově přenášet,“ poukazuje.

K takovému účelu by podle profesora Boštíka nebyla vhodná například jednodávková vakcína od společnosti Johnson & Johnson, která má nižší účinnost, jež se pohybuje kolem 67 procent. Tato vakcína sice u drtivé většiny pacientů zabrání těžkému průběhu infekce, ale nemusí zcela zabránit nákaze, byť s lehkým průběhem. „Taková vakcína by nám asi u dětí moc nepomohla, kdyby měla jenom účinnost vzhledem k tomu, že by zabraňovala těžkým případům. Protože u dětí jich moc není, i když to samozřejmě neplatí stoprocentně,“ říká.

AstraZeneca je bezpečná

Podle něj bylo správné, že se v minulých dnech Česká republika nepřidala ke státům, které přestaly očkovat vakcínou společnosti AstraZeneca. „Nejsme v situaci, že bychom mohli říct, že nebudeme očkovat touhle vakcínou, protože máme k dispozici jinou vakcínu. Myslím si, že to naši představitelé zvládli dobře,“ míní.

„Zástupci Evropské lékové agentury prohlásili, že benefity, které tato vakcína poskytuje, daleko překračují rizika, která s tím souvisejí,“ říká přednosta s tím, nebyla prokázána spojitost mezi úmrtím pacientů a podáním vakcíny.

Boštík v Rozstřelu hovořil i o dalších vakcínách. Podle něj pandemie koronaviru uspíšila praktické využití několika konceptů, které se při vývoji očkovacích látek aplikovaly už několik let, ale žádný z nich se nedostal do praktického využití.

Sputnik je dobrá vakcína, ale...

„V rámci vakcinace proti koronaviru se podařilo praktické využití konceptu RNA nebo DNA vakcíny,“ říká Boštík. On sám mezi nabídkou všech vakcín, které jsou v tuto chvíli po světě k dispozici, favorizuje právě RNA vakcíny Pfizer a Moderna.

Přednosta Ústavu klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové se zmínil i o ruském Sputniku. „Já si myslím, že to asi bude dobrá vakcína. Ten mechanismus je tam stejný jako třeba u vakcíny Johnson & Johnson. Taktéž i další vakcíny, které jsou třeba v experimentální fázi, jsou na něm založené, čili je to ten konkrétní adenovirus,“ vysvětluje.

„A navíc ruská vakcína pracuje se systémem dvou dávek, kdy v každé z nich je trochu jiný typ adenoviru, což si myslím, že je taky chytře vymyšleno. Já si myslím, že to je dobrá vakcína. Jen je potřeba náležitě dotáhnout schvalovací proces v rámci Evropské lékové agentury,“ uzavírá Boštík s tím, že i vinou samotného Ruska je vývoj tamních očkovacích látek zbytečně zpolitizovaný.

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Policie rozjede na začátku prázdnin plošné silniční kontroly

Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia se vyjádří k plánovaným prázdninovým akcím. Představí detaily...

Děti obdrží celoroční vysvědčení. Obchodníci chystají slevy za dobré známky

Ve školách končí školní rok, žáci a studenti ve čtvrtek obdrží vysvědčení za svou celoroční práci. Od pátku začnou...

Škody po krupobití na Olomoucku jsou za desítky milionů, opravují se střechy

Krupobití v Moravském Berouně na Olomoucku způsobilo škody za desítky milionů korun. Stále se opravují střechy, obec...

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...