Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Klinický mikrobiolog: Kombinování vakcín může pomoci, očkujme i děti

Rozstřel
Dostat při prvním očkování Pfizer a při druhém vakcínu AstraZeneca? Podle řady odborníků by to mohlo být pro lidský imunitní systém přínosné. V Rozstřelu s tím souhlasil i přednosta Ústavu klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové Pavel Boštík, který doporučuje, aby se v budoucnu očkovali proti covidu-19 i děti.

Při nedostatku vakcín a jejich nepravidelným dodávkám se stále častěji hovoří o tom, že by se mohly jednotlivé očkovací látky kombinovat. Ve Velké Británii k tomu probíhá hned několik studií. Podle profesora Pavla Boštíka by to mohlo být výhodné právě proto, že by se jednalo o kombinaci dvou různých očkovacích přístupů.

Kombinace vakcín by mohla být pozitivní

Zajímavá by tak podle něj mohla být kombinace RNA či DNA vakcíny s jinými přípravky, kterými jsou například inaktivované vakcíny nebo vakcíny vektorové. „Všechny vakcíny totiž fungují primárně na stejném principu, tedy že se imunitní systém dostane do kontaktu s částí toho viru a tvoří si proti němu odpověď,“ vysvětluje.

Odlišný princip fungování ale podle přednosty může být vyloženě pozitivní. „Buď může určitým způsobem zvýšit imunitu vakcíny nebo působit poněkud jiným směrem či jinak zaktivovat imunitní systém,“ zamýšlí se Boštík.

Rozstřel: Pavel Boštík - Celý záznam

Klinický mikrobiolog: Kombinování vakcín může pomoci, očkujme i děti

„Takže nakonec ta imunitním odpověď bude širší v tom, že bude aktivována různými způsoby, i když proti stejnému antigenu. A z toho pak může být imunita intenzivnější,“ říká Boštík s tím, že by kombinace vakcín mohla imunitu proti covidu-19 dokonce i prodloužit.

Očkování dětí je třeba zvážit

Boštík se v Rozstřelu vyjádřil i k tomu, zda by podle něj bylo vhodné očkovat děti. „Přestože se teď zcela správně zaměřujeme na očkování zranitelné populace, u které je větší pravděpodobnost, že u nich bude mít nemoc těžký průběh, tak bychom si měli připravit půdu i na to, že nastane doba, kdy budou vakcíny aplikovány také dětem,“ tvrdí Boštík.

Podle profesora mikrobiologie k tomu však musí napřed vzniknout relevantní studie a odborníci musejí přesně vědět, co od vakcíny, která bude určena pro děti, očekávat. „Jestli po ní požadujeme, aby imunitní systém zabránil jakékoliv replikaci, tedy, když se virus dostane do organismu, tak prostě nedojde k žádné infekci,“ uvedl.

A to by podle Boštíka měl být zásadní požadavek: aby děti nemohly být infekční, aby nemohly nakazit další lidi. „Data totiž ukazují, že děti fungují spíše jako přenašeči, nicméně jsou schopny bezpříznakově přenášet,“ poukazuje.

K takovému účelu by podle profesora Boštíka nebyla vhodná například jednodávková vakcína od společnosti Johnson & Johnson, která má nižší účinnost, jež se pohybuje kolem 67 procent. Tato vakcína sice u drtivé většiny pacientů zabrání těžkému průběhu infekce, ale nemusí zcela zabránit nákaze, byť s lehkým průběhem. „Taková vakcína by nám asi u dětí moc nepomohla, kdyby měla jenom účinnost vzhledem k tomu, že by zabraňovala těžkým případům. Protože u dětí jich moc není, i když to samozřejmě neplatí stoprocentně,“ říká.

AstraZeneca je bezpečná

Podle něj bylo správné, že se v minulých dnech Česká republika nepřidala ke státům, které přestaly očkovat vakcínou společnosti AstraZeneca. „Nejsme v situaci, že bychom mohli říct, že nebudeme očkovat touhle vakcínou, protože máme k dispozici jinou vakcínu. Myslím si, že to naši představitelé zvládli dobře,“ míní.

„Zástupci Evropské lékové agentury prohlásili, že benefity, které tato vakcína poskytuje, daleko překračují rizika, která s tím souvisejí,“ říká přednosta s tím, nebyla prokázána spojitost mezi úmrtím pacientů a podáním vakcíny.

Boštík v Rozstřelu hovořil i o dalších vakcínách. Podle něj pandemie koronaviru uspíšila praktické využití několika konceptů, které se při vývoji očkovacích látek aplikovaly už několik let, ale žádný z nich se nedostal do praktického využití.

Sputnik je dobrá vakcína, ale...

„V rámci vakcinace proti koronaviru se podařilo praktické využití konceptu RNA nebo DNA vakcíny,“ říká Boštík. On sám mezi nabídkou všech vakcín, které jsou v tuto chvíli po světě k dispozici, favorizuje právě RNA vakcíny Pfizer a Moderna.

Přednosta Ústavu klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové se zmínil i o ruském Sputniku. „Já si myslím, že to asi bude dobrá vakcína. Ten mechanismus je tam stejný jako třeba u vakcíny Johnson & Johnson. Taktéž i další vakcíny, které jsou třeba v experimentální fázi, jsou na něm založené, čili je to ten konkrétní adenovirus,“ vysvětluje.

„A navíc ruská vakcína pracuje se systémem dvou dávek, kdy v každé z nich je trochu jiný typ adenoviru, což si myslím, že je taky chytře vymyšleno. Já si myslím, že to je dobrá vakcína. Jen je potřeba náležitě dotáhnout schvalovací proces v rámci Evropské lékové agentury,“ uzavírá Boštík s tím, že i vinou samotného Ruska je vývoj tamních očkovacích látek zbytečně zpolitizovaný.

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví, oznámil ve čtvrtek ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Rusko se...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Ultimátum Babišovi vypršelo. Opozice představí v úterý postup proti vládě

Strany koalice Spolu (ODS, lidovci a TOP 09) představí příští týden v úterý, jaký další postup proti vládě Andreje...

Poslanci rozhodli, že budou jednat o okamžitém otevření obchodů a služeb

Poslanci rozhodli, že budou jednat o tom, aby se okamžitě otevřely obchody a služby. Chtějí to řešit v reakci na...

Zeď ruského konzulátu v Brně někdo v noci postříkal kečupem

V noci na dnešek někdo postříkal zeď Generálního konzulátu Ruska v Brně kečupem. Policie případ vyšetřuje jako...

Poslanci schvalují růst přídavků na děti. Projednají přeměnu dětských skupin

Přímý přenos Sněmovna rozhoduje o zvýšení přídavků na děti zhruba o čtvrtinu. Později rozhodne také o zákonu o přeměně dětských...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...