Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Projekt „Gastro žije!“ chce vrátit život do měst, proti není ani Prymula

  19:01
Projekt si klade za cíl vrátit alespoň částečně život do starých kolejí. Autoři navrhli koncept stolů k veřejnému stravování, které by od sebe byly vzdálené dva metry. Cílem je pomoci podnikům a částečně obnovit život v Česku. Vizi tohoto typu navíc považuje za přínosnou i náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

Už nějakou dobu jsou částečně či kompletně zavřené podniky jako jsou restaurace, hospody nebo kavárny. Lidé se městem pohybují především cestou do práce, na nákup a domů. Změnit to chce nový projekt Gastro žije!

Do karet mu částečně nahrává potenciální rozvolňování vládních omezení. Autoři projektu tvrdí, že by mohl jejich projekt fungovat v mezidobí, kdy se budou omezení snižovat, ale pandemie stále nebude pod plnou kontrolou.

Stolek se třemi židlemi by byl napevno přidělaný a umístěný v blízkosti gastropodniků. Kromě náměstí by mohl být umístěn i v ulicích, například s využitím parkovacích míst.

Podle tvůrců záleží na solidaritě a stoly rozhodně nesmí blokovat třeba průjezd záchranných složek. Na svém svém webu vyvěsili také varianty pro menší prostory.

Kolem stolu by byla bezpečná dvoumetrová zóna, kterou by nesměl nikdo procházet. Bezpečná vzdálenost vychází z odborných doporučení, u stolů by se tak najedli bez roušky a strachu, že je někdo nakazí.

Vrátit bezpečně život do měst

„Základním smyslem projektu je vytvoření bezpečných zón v rámci veřejného prostoru, které by měly bezpečně otevřít gastropodniky a znovu obnovit život ve městech,“ řekl pro iDNES.cz jeden z autorů projektu architekt Václav Kocián.

Myšlenka vznikla jako kompenzace pro podniky, které kvůli současné krizi ekonomicky trpí a zároveň kvůli absenci sociálního kontaktu, který s sebou přináší omezení pohybu.

Projekt považuje za přínosný také náměstek ministra zdravotnictví Prymula. „Pokud by byly ty vzdálenosti nastaveny takto, tak si myslím, že je to jedna z možností, jak efektivně fungovat,“ řekl pro iDNES.cz. Jedním dechem však dodává, že by se lidé museli pohybovat v rouškách a dávat si pozor na kýchání, které může stále představovat určité riziko.

Podobné iniciativy nicméně vítá. „Vůbec se nebráním tomu, že bychom to probrali nějak detailně,“ řekl epidemiolog. „Já si osobně myslím, že takovéto aktivity jsou vítány. V řadě případů je možné se z nich poučit a eventuálně některá taková opatření i realizovat,“ dodal.

Architekt Kocián říká, že může nápad pomoci dostat lidi z izolace.„Napadla nás vize toho, že by se vytvořila nějaká místa, kde by si lidé mohli bez roušek sednout, vypít kávu a aby mohli vidět úsměvy okolních lidí a měli nějaký sociální kontakt,“ říká autor konceptu.

Podpora podniků

Bezpečné stravování ve veřejném prostoru může alespoň částečně pomoci zvrátit ekonomické ztráty, které nyní restaurace a kavárny prodělávají. Autoři projektu už oslovili vedení několika podniků. Část z nich to vřele vítá.

Jedním z nich je například majitel brněnské kavárny Monogram Adam Neubauer. „Já bych to určitě uvítal. Podle mě je to iniciativa, která má podpořit, aby se v budoucnu lidé nebáli vracet do města,“ říká.

S příchodem vládních omezení svou kavárnu kompletně zavřel a z bezpečnostních důvodů neprodává kávu ani s sebou. Pro brigádníky pracující na dohodu tak nemá žádnou práci a sám nyní čerpá ze svých finančních rezerv.

„Ze začátku, kdy byla ta vládní opatření nejtvrdší, jsem byl docela striktní a přišel mi nesmysl otevírat okénko. Spousta podniků má v bezprostřední blízkosti možnost si někde přisednout,“ říká majitel kavárny, který nyní kvůli pokračujícím ztrátám zvažuje alespoň tuto formu prodeje.

„Lidé si pak objednávku vezmou a chtějí si ji někde v klidu vypít nebo sníst. Takže si sednou na nejbližší možné místo a pokud tam místa nejsou, tak si sednou všichni k sobě,“ dodává s tím, že projekt architekta Kociána umožňuje lidem si sednout aniž by se shlukovali vedle sebe a vystavovali se tak zbytečně nákaze.

Rozhodne vláda

Autoři projektu se snaží svou vizi prosadit oficiální cestou, skrze vládu a města. Chtějí tak zamezit tomu, aby byl projekt postaven na obcházení zákona „typickou českou cestou“.

„Je to o tom, aby hygienici, ministerstvo zdravotnictví a další autority tento problém uchopili a prověřili, zda je to správný přístup. My nabízíme tu vizi, kterou se snažíme dostat ven,“ říká Kocián. V případě, že nebude vládními orgány shledáno řešení jako správné, autoři od svého záměru ustoupí.

Možnosti, jak bezpečné zóny financovat, jsou podle architekta tři. První je ten, že je zaplatí stát nebo město. Druhou možností je, že si to zaplatí samotné podniky, čímž si zajistí alespoň částečný příliv zákazníků. Poslední variantou je, že projekt zafinancují návštěvníci podniků, kteří si je po krizi budou moci vzít a využívat na svém pozemku.

Ať už sestavy zaplatí kdokoli, až doslouží, budou se moci využívat nadále. Města je můžou například umístit do parků, lesů nebo na nábřeží, případně si je nechají ve svém majetku. Pokud sezení zaplatí soukromé subjekty mohou je po uplynutí krize využívat k vlastním účelům.

  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Německo posílilo hlídky u hranic, česká policie kontroluje dálnice D7 a D8

Německá policie zahájila ve středu odpoledne kontroly na hranicích s Polskem a Českou republikou, oznámila spolková...

KOMENTÁŘ: Prezident Pavel a historická křivda. Vrátí se Lichtenštejnům majetky?

Premium Prezident Petr Pavel při návštěvě USA lehce naťukl téma starého sporu mezi Českem a rodem Lichtenštejnů o jejich...

Za smrt Kellnera na Aljašce zřejmě mohl pilot. Neměl dobrý výcvik, píše úřad

Pravděpodobnou příčinou nehody vrtulníku, při níž v roce 2021 na Aljašce zahynul český miliardář Petr Kellner a další...

Vláda schválila nákup 24 amerických stíhaček F-35. Bude to stát 150 miliard

Vláda Petra Fialy schválila nákup 24 amerických nadzvukových letounů F-35. První letouny budou hotovy v roce 2029, kdy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...