Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Setkání po dalším odloučení. Seniory v domovech mohli opět navštívit blízcí

  18:36
Po téměř dvou měsících jsou od soboty znovu povolené návštěvy v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb. Podmínkou je negativní test na covid či doklad o nedávném prodělání nákazy, povinné jsou roušky. Některá zařízení sama nabízejí testování návštěvníků hrazená pojišťovnami. Jiná vyžadují, aby si test nechali udělat jinde za úhradu.

Se slzami se vítali v Domově pro seniory v Prostějově příbuzní s šestadevadesátiletou Františkou Lošťákovou. Babičku a maminku v jedné osobě neviděli už několik měsíců. (5. prosince 2020) | foto: ČTK

V Praze byl větší zájem příbuzných v domovech, v nichž návštěvy testují sami. „Chtěli by přijít všichni a nejlépe hned. Naplánovali jsme kapacitu tak, aby v týdnu do 12. prosince mohl za každým klientem aspoň někdo přijít na návštěvu,“ řekla ředitelka Domova pro seniory Chodov Ilona Veselá. Lidé si museli termín registrovat.

Advent je pro seniory těžký i bez epidemie, říká šéfka přerovského domova

Podobně testují návštěvy v domově v Hájích, Malešicích nebo Ďáblicích, i zde se ale lidé musí na návštěvu registrovat. V dalších zařízením začínají s testováním návštěv až v pondělí. Například ve třech domovech Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10 podle ředitelky Evy Lexové je o víkendu vždy jen jeden zdravotník, kterého nelze pro testování vyhradit. Návštěvy tak budou možné od pondělí, v každém domově 12 denně.

Některá zařízení vlastní testování nenabízejí, tam je zájem spíš malý. „Registrovalo se jich málo. Nechtějí se nechat testovat,“ řekla ředitelka soukromého domova pro seniory Dům u Agáty v Praze-Řeporyjích. Jen dva návštěvníky měli podle ředitele Martina Bendy v pátek zaregistrované na návštěvu v domově Nová Slunečnice v Bohnicích, kde k testování přistupují podobně.

Testuje a objednává už i Dům seniorů v Liberci–Františkově, který je s 200 klienty největším zařízením svého druhu v Libereckém kraji. Limit byl v sobotu 33 návštěv, přišlo jich 28. Na setkání s příbuzným mají 30 minut, poté je potřeba prostory před další návštěvou vydezinfikovat.

Návštěvy v tomto režimu pro pracovníky domova znamenají podle ředitele Jana Gabriela zvýšenou zátěž. „Je to pro nás problém, na druhou stranu klienti své blízké dva měsíce neviděli, takže nám nezbývá, než se s tím poprat,“ uvedl. Řada jiných domovů seniorů v Libereckém kraji umožní návštěvám přijít až v pondělí, podle Gabriela ale tak dlouho čekat nechtěli.

„Dnes je volný den, v neděli nás čeká druhý adventní svátek. Myslím, že klienti budou rádi. Jsou natěšení,“ dodal. Třeba v Domově Důchodců Velké Hamry na Jablonecku návštěvy byly možné už dříve v místnosti rozdělenou plexisklovou stěnou. Bez této bariéry se budou moci lidé setkat příští týden.

Jižní Morava zatím řeší testy a logistiku

To řada domovů v Jihomoravském kraji se pro návštěvy otevře až v týdnu, v současnosti má minimum z nich možnost testovat návštěvníky při příchodu a potřebují dořešit logistiku návštěv. Z 19 domovů zřizovaných Jihomoravským krajem bude částečně testovat návštěvy pouze devět.

Například brněnské domovy z kapacitních nebo personálních důvodů návštěvy na místě testovat nemohou. Ředitelé tak odkazují návštěvníky na testovací místo na brněnském výstavišti, kde antigenní testy provádí za poplatek.

„Telefonuje řada zájemců o návštěvu v domově, kteří ale neznají rozdíl mezi antigenním a PCR testem. Když jim řekneme, že se mají nechat otestovat, vyděsí se, že je to bude stát 1 800 korun. Takže vysvětlujeme, že antigenní testy pro návštěvníky domovů jsou zdarma, ale že na test se musí objednat a teprve potom mohou přijít,“ uvedla ředitelka jednoho z brněnských domovů, která si nepřála uvést své jméno.

Všichni oslovení ředitelé domovů pro seniory se ale shodli, že je obnovené návštěvy i přes složitou přípravu těší. „Nálada mezi klienty se po oznámení povolení návštěv výrazně zvedla, je mnohem optimističtější,“ doplnila ředitelka jednoho z brněnských domovů.

Dojemná setkání v slzách

Také mnoho zařízení Moravskoslezského kraje spustí testování až od příštího týdne, například v pondělí Charitní dům sv. Václava. „Máme všechny uživatele zdravé, bez příznaků nákazy. Jsme rádi, že budou moci mít své blízké tady. Bude to pro ně úleva, protože teď hodně cítili osamocení a nejistotu,“ uvedl vedoucí střediska Jaroslav Doležel.

Myslím si, že všichni to neseme dost zle, protože je důležité, abychom se setkávali s našimi nejmilejšími.

Františka Hanzelková Charitní dům sv. Václava, Ostrava

Na návštěvu syna s vnukem a vnučkou už se těší i pětaosmdesátiletá Františka Hanzelková, která si v sobotu dlouhou chvíli krátila procházkou v zahradě zařízení. „Myslím si, že všichni to neseme dost zle, protože je důležité, abychom se setkávali s našimi nejmilejšími. Vím, že zařízení bude test nabízet, syn už mi volal, že si udělá test tady a přijede,“ řekla

Covid v Česku zpomaluje. Osm krajů vykazuje zlepšení, dalších šest kolísá

Se slzami se v sobotu po poledni vítali v Domově pro seniory v Prostějově příbuzní s šestadevadesátiletou Františkou Lošťákovou. Babičku a maminku v jedné osobě neviděli už několik měsíců, od návštěvy je neodradilo ani nepříjemné vyšetření, které museli na místě absolvovat. Poté, co sestřička zahlásila negativní výsledek, otevřely se jim konečně dveře do společenské místnosti. Při prvním setkání plakaly obě strany, dojetí se však neubránil ani nahlížející personál.

„Naposledy jsem ji viděla na jaře, dědeček za ní chodil sám, nechtěli jsme ji vystavovat nebezpečí,“ řekla Pavla Plevová ze Studence na Prostějovsku. Prostějovský domov pro seniory umožňuje příbuzným testování hned na místě. Zájem je velký, jen na sobotu se rezervační systém zaplnil 12 návštěvami.

V mělnickém domově pro seniory se sobotní obnovení návštěv obešlo bez problémů, lidé přicházeli postupně a neshlukovali se. A to přesto, že nebylo nutné objednat se na určitou hodinu. Potíže nebyly ani v zařízeních pro seniory v Kolíně či Mlékovicích, tam se ale zájemci o návštěvu museli dopředu zapsat do rezervačního systému.

Domov v Mělníku se pro návštěvy otevřel hodinu po poledni. „Čekala jsem, že se sem všichni nahrnou, ale nebylo tomu tak,“ řekla ředitelka Drahomíra Pavlíková. Návštěvníci museli mít podobně jako jinde respirátory a negativní testy na covid-19, případně doložit, že v posledních 90 dnech nákazu prodělali.

Většina domovů vyšla z plošných testů negativně, někde ale odhalily ohniska

Podle Pavlíkové přišli s vlastními testy třeba lidé, kteří pracují ve zdravotnictví. „Pak tady byli ti, kteří už covid prodělali, a doložili, že to mají za sebou. To byli hodně mladí lidé, vnoučata,“ dodala Pavlíková.

Návštěvy byly zakázané od 9. října. Na podzim se podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb nakazilo 12 000 obyvatel domovů pro seniorů. Celkem jich v nich pobývá zhruba 65 000. Od poloviny listopadu měly domovy povinnost klienty testovat antigenními testy, od pátku trvá dál jen testování zaměstnanců. Test musejí podstoupit jednou za pět dní.

Vrchol epidemie byl v těchto zařízeních kolem poloviny listopadu, kdy bylo nakažených asi 5 000 klientů a 3 000 zaměstnanců. Mnohá zařízení kvůli nedostatku personálu musela povolat dobrovolníky nebo vojáky. V současné době je nemocných asi 3500 klientů a zhruba 2000 zaměstnanců.

10. listopadu 2020

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Koordinátor očkování skončil kvůli zdraví. Bylo to marné, řekl později

Národní koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta se v pondělí vzdal své funkce. Důvod sdělit nechtěl. Podle...

Spouští se registrace k očkování pro zdravotníky. Na termín si však počkají

V Česku se dnes spustí registrační systém k očkování proti covidu-19 pro zdravotníky. Kvůli nedostatku vakcíny bude ale...

Jak si gayové a lesby pořizují děti? Je to běžné, funguje to, říká advokát

Rozstřel „Duhové rodiny s dětmi v Česku existují, není jich málo a potřebovaly by právní oporu,“ řekl v Rozstřelu advokát Petr...

Samoživitelé se ostýchají říct o pomoc. Ani neví, že jim lidé fandí

Ačkoli se samoživitelky a samoživitelé často setkávají s negativními komentáři ke své situaci, postoj ostatních lidí...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...