Grospič před tím porazil ve výboru Petra Gazdíka ze STAN, jehož podporoval Demokratický blok i Piráti. Gazdík dostal jen sedm hlasů, jeden ze členů výboru se při hlasování zdržel.
„Jsem rád, že se ukázala jasná většina, která se ve Sněmovně tvoří, to je z výsledku volby zcela zřejmé,“ řekl Gazdík. Další členka výboru, exministryně spravedlnosti Helena Válková, se pak při jednání Sněmovny ohrazovala, že jednání je neveřejné. „Volba je sice tajná, ale volební koalice je zřejmá i tak,“ komentoval hlasování předseda ODS Petr Fiala.
Šéf klubu Pirátů Jakub Michálek řekl, že to byla právě Válková, která komunistu Grospiče do čela mandátového výboru navrhla. A že se Válková ohrazovala neprávem, to dokázal výsledek hlasování.
Členové mandátového a imunitního výboruANO: Stanislav Berkovec, Milan Feranec, Josef Hájek, Taťána Malá, Monika Oborná, Ladislav Okleštěk, Helena Válková, Adam Vojtěch Demokratický blok: Miroslava Němcová, Marek Benda (oba ODS), Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), Miroslav Kalousek (TOP 09), Petr Gazdík (STAN) Piráti: Jakub Michálek, Lukáš Bartoň SPD: Miloslav Rozner, Radek Rozvoral KSČM: Stanislav Grospič ČSSD: Kateřina Valachová |
Mandátový a imunitní výbor posuzuje policejní žádosti o vydání poslanců k trestnímu stíhání. Bude řešit také žádost o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. „Dohodli jsme se, že se v pátek sejdeme,“ řekl Grospič k dalšímu postupu výboru.
Podle Gazdíka může výsledek volby šéfa mandátového a imunitního výboru znamenat, že Babiš a Faltýnek vůbec Sněmovnou ke stíhání vydáni nebudou.
Podle šéfa SPD Tomia Okamury Gazdík vůbec o podporu jeho hnutí nepožádal, a proto museli zástupci SPD ve výboru podpořit Grospiče.
Přirovnal protikomunistický odboj k norimberským zákonům
Návrh, který prosadily společně ANO, KSČM a SPD, popudil politiky dalších stran ve Sněmovně. „Zákon o protikomunistickém odboji přirovnal k norimberským zákonům,“ řekl v rozpravě ve Sněmovně na adresu Grospiče šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Grospič skutečně ve Sněmovně před šesti lety při projednávání zákona oceňujícího účastníky třetího odboje šokoval. Prohlásil totiž, že vláda se rozhodla jít cestou, jíž by napodobila norimberské zákony nacistického Německa namířené proti Židům.
„Byli placeni velice štědře zahraničními centrálami, které měly zájem na rozvratu československého státu,“ prohlásil Grospič na adresu lidí, kteří aktivně vystupovali proti režimu po únoru 1948. Řekl dokonce, že je otázkou, zda tito lidé nepáchali trestný čin vlastizrady.
„Každý, kdo bude hlasovat pro Stanislava Grospiče, se musí stydět,“ řekl proto ve středu ve Sněmovně Stanjura rozechvělým hlasem. „To, že je Grospič stalinista, je prosté konstatování faktu,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Protesty demokratických stran ale byly marné.
„Jakékoli jeho zpochybňování je také plivnutí do tváře voličům,“ zastal se Grospiče předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Grospič poté, co se do Sněmovny nedostala Marta Semelová, v dolní komoře parlamentu reprezentuje nejtvrdší, ortodoxní křídlo komunistické strany.
Komunisté zvažují toleranci vlády, Okamura říká, že ne
Podle šéfa lidoveckých poslanců Jana Bartoška je zjevné, jaká se rodí koalice. Podobný názor vyjádřil také předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.
Komunista Kováčik se ohradil, že jeho strana zvažuje jen toleranci menšinové vlády, kterou sestavuje Babiš. Okamura zopakoval iDNES.cz, že jeho SPD menšinovou vládu nepodpoří.
„Klíčový je pro nás náš program. Při projednávání priorit jsme se s ANO dostali jen k šestému bodu z pětadvaceti. A Andrej Babiš má zásadní problém s referendem o možném odchodu z Evropské unie,“ řekl iDNES.cz Okamura.
Kromě programové podmínky podle něj platí i druhá podmínka SPD, že vládu nesmí vést trestně stíhaná osoba. Okamura už dříve řekl, že SPD by zajímala jen přímá účast ve vládě, aby hnutí mohlo prosazovat svůj program. Kdyby se SPD vlády účastnila, zajímala by se o zahraničí, školství, spravedlnost a dopravu. „Ale nikdo nám účast ve vládě nenabídl,“ zdůraznil Okamura.