Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

  14:20aktualizováno  17:03
Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze voleb - hnutí ANO k jednání o výborech ve Sněmovně. A po zhruba dvou hodinách se domluvily na jejich rozdělení. Nejvíce, sedm, jich povede ANO, čtyři získá Demokratický blok, po dvou SPD, Piráti a komunisté a jeden ČSSD.

Jednání nové Poslanecké sněmovny | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Držíme systém poměrného zastoupení podle výsledků voleb,“ řekl po jednání předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Komunisté se sedmiprocentním výsledkem ve volbách budou mít stejný počet výborů jako ve volbách výrazně silnější Piráti. Faltýnek to interpretoval tak, že jednoho z výborů - mandátového a imunitního - se ANO vzdalo ve prospěch opozice.

Komunisty strany Demokratického bloku za opozici nepovažují, jako jediná totiž KSČM otevřeně říká, že by mohla tolerovat vznikající Andreje Babiše. „Proběhla tajná volba,“ hájil druhé křeslo pro komunisty Faltýnek.

„Kdybychom se k tomu vraceli, tak bychom se nikam neposunuli. Jsme rádi, že se konečně sešlo jednání a že došlo ke kompromisu,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Fiala, Pikal, Okamura, Filip a Hamáček

V pátek čeká Sněmovnu volba pěti místopředsedů a v dalších dnech strany rozdělí své poslance do výborů. Kandidáty na pětici místopředsedů Sněmovny jsou Petr Fiala z ODS, Vojtěch Pikal od Pirátů, Tomio Okamura z SPD, Vojtěch Filip z KSČM a Jan Hamáček z ČSSD.

Piráti nepodpoří na místopředsedy Sněmovny zástupce SPD ani KSČM, totéž se dá očekávat ze strany Demokratického bloku (ODS, KDU-ČSL, TOP-09, STAN). Kandidáta Okamurova hnutí SPD nebude volit ani sociální demokracie. SPD naopak nechce podpořit předsedu ODS Petra Fialu.

ANO povede sedm výborů - kromě organizačního výboru, kde je automaticky v čele předseda Sněmovny Radek Vondráček, také třeba výbory pro sociální politiku, zdravotní, zemědělský, v jehož čele bude šéf klubu Babišova hnutí Faltýnek.

23.listopadu 2017 v 20:23, příspěvek archivován: 23.listopadu 2017 v 20:40

Dnešní jednání všech klubů s ANO se dá shrnout asi tak, že potom co s námi zástupce ANO svedl lítý a vyčerpávající boj o počet členů výborů - jestli 22, nebo 24 a jestli 18, nebo 19, nám nadiktoval kdo výbory povede. K čemuž debatu, s oporou v SPD, vůbec nepřipustil.

Piráti znovu navrhli, aby předsedy všech výborů nominovala opozice kvůli tomu, že hnutí ANO sestavuje jednobarevnou vládu. Podle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka není vhodné, aby ANO mělo ministra zemědělství i šéfa zemědělského výboru, když jeho předseda Andrej Babiš vlastnil firmy působící v tomto sektoru. ANO, SPD a KSČM na to ale odmítly přistoupit.

Demokratický blok povede celkem čtyři výbory, přičemž jeden si musí vybrat mezi kontrolním a výborem pro evropské záležitosti. „Ano, je to tak,“ potvrdil iDNES.cz místopředseda SPD Radim Fiala výsledek jednání.

SPD povede bezpečnostní výbor, TOP 09 a STAN žádný

Jeho SPD povede dva výbory - hospodářský, který má vést právě místopředseda hnutí Fiala, a výbor pro bezpečnost, jehož šéfem se má stát Radek Koten.

23.listopadu 2017 v 19:36, příspěvek archivován: 23.listopadu 2017 v 20:41

Na dnešním jednání všech stran ohledně výborů jsme s @JanFar_sky a @honzabartosek otevřeli i téma předsedy bezpečnostního výboru a snažili se přesvědčit ostatní předsedy klubů, aby zvážili nominaci od SPD, resp. aby výbor vedla jiná strana. Výsledkem neúspěch, leč poctivý pokus.

Komunistka Miloslava Vostrá má být šéfkou rozpočtového výboru a KSČM díky spolupráci s ANO a SPD získala už vedení mandátového a imunitního výboru pro Stanislava Grospiče.

Pirát Ivan Bartoš povede výbor pro veřejnou správu a Dana Balcarová výbor pro životní prostředí. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD má vést zahraniční výbor.

Demokratický blok si musí vybrat čtyři z pěti nabídnutých výborů. „Je to pokus, jestli se mezi sebou nepohádáme,“ řekl k tomu šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura. Ale to se podle něj nestane. „TOP 09 respektuje lepší volební výsledek ODS a KDU-ČSL,“ řekla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová. Ani hnutí STAN podle předsedy klubu Jana Farského si nenárokuje vedení výboru.

Občanským demokratům tak bude nejspíš náležet vedení výborů školského (pro Václava Klause mladšího), ústavně-právního (pro Marka Bendu), lidovcům pak výboru pro evropské záležitosti (pro Ondřeje Benešíka), který dostal Demokratický blok v opci s kontrolním výborem.

Blok má ještě obsadit výbor pro obranu, který získá nejspíš také ODS, která počítá s Janou Černochovou v jeho čele.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Karlovarský kraj od ledna povede Petr Kubis, zastupitelé schválili výměnu

Hejtmanem Karlovarského kraje se stane od 1. ledna Petr Kubis. Nahradí svou stranickou kolegyni z ANO Janu Mračkovou...

Premium

Bratři proti „dé tři“. Stát nabídl 20 milionů, teď žádá vyvlastnění

Stát chce po letech sporů vyvlastnit motocentrum u Tábora, kvůli kterému stojí dostavba D3. Deset let se bratři Petr a...

Mladé politika neláká. V úterním Rozstřelu vystoupí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Vy to nezvládnete. Matky samoživitelky čelí předsudkům, práci shánějí i roky

Každá třetí samoživitelka hledala po mateřské práci déle než půl roku. Většina se navíc setkala s předsudky, zda...

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?

Najdete na iDNES.cz