Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Armádu čeká jedenáct klíčových změn, aby přežila. Přečtěte si je

  14:45
Pacient jménem Armáda České republiky bude bez léčby za deset let na umření. Trpí obřím vnitřním dluhem z minulosti a chronickým podfinancováním, do budoucna však počítá s velkými investicemi. Vojenští experti proto připravili jedenáctibodovou medicínu, kterou představují v Bílé knize obrany.

Cvičení Flying Rhino - Kromě letců a návodčích jsou důležitou součástí manévrů i pozemní jednotky. Čeští a britští vojáci například procvičují boj v zastavěné oblasti. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Bílou knihu obrany připravoval tým armádních expertů v čele s Jiřím Šedivým od loňského léta. Teď jsou skoro u konce: ukázali hotové teze poslancům, představují je vojákům. Zapracují připomínky, ale velké přepisování se nečeká. Pojďme se podívat, co konkrétně Bílá kniha navrhuje.

1. Zachování víceúčelového nadzvukového letectva

Tvůrci Bílé knihy došli k závěru, že schopnosti taktického nadzvukového letectva jsou pro Česko nezastupitelné. V praxi to znamená, že Česko vbrzku čeká výběr nových stíhacích letounů, které nahradí švédské gripeny, až jim vyprší pronájem. Zájem dodat Česku stíhačky mají kromě Švédů také Američané, Francouzi a konsorcium Eurofighter.

Nákup stíhacích letounů bude jednou z největších investic v brzké budoucnosti. Česko se bude muset rozhodnout, zda vybuduje levnější letectvo schopné plnit roli "policie" v českém vzdušném prostoru, nebo zda sestaví sílu nasaditelnou i v zahraničí. (více o rozhodnutí zachovat stíhačky čtěte zde)

2. Omezení protiletadlových raketových baterií KUB

Životnost kompletu ruské provenience, zvaného podle tří raket na pásovém vozidle "tři prsty smrti", končí kolem roku 2015. Cenu kompletní modernizace experti vyčíslili na deset miliard korun. "Je zřejmé, že si nemůžeme dovolit zároveň pokračovat v nadzvukovém letectvu a modernizovat tuto protivzdušnou raketovou obranu," uvedli experti.

Hlavní problémy armády

  • nemožnost dosáhnout současného plného stavu 26 200 vojáků: populace stárne, zájemců o službu bude stále méně, armáda ztrácí konkurenceschopnost na trhu práce
  • vysoký vnitřní dluh nahromaděný v minulosti (80-90 miliard)
  • nemožnost financovat všechny plánované modernizace a dostat se tak v roce 2018 na plné operační schopnosti (jak vytyčil plán z roku 2007)

Protivzdušná obrana má zřejmě nadále mít ve výzbroji přenosné rakety země-vzduch krátkého dosahu (typ RBS-70 Bofors)

3. Omezení bojových vrtulníků

Česko dosud patřilo vzhledem ke své velikosti k vrtulníkové velmoci, to se ale změní. Experti navrhli vyřadit těžké bitevní vrtulníky Mi-24/35. "Mají nízkou balistickou ochranu, zastaralou avioniku a nejsou interoperabilní v NATO," uvedli. Starší stroje chtějí nechat dosloužit, novější co nejdříve prodat a soustředit se na dopravní vrtulníkové letectvo, využitelné v NATO i třeba při povodních.

4. Konec sledovacího systému Věra

Pasivní sledovací systém Věra, svého času patřící mezi špičkovou techniku, je nyní už zastaralý. Podnik ERA Pardubice už také změnil vlastníka a tím padl argument o podpoře domácího průmyslu. Komise doporučuje soustředit se na obnovu a rozvoj systémů s přímou vazbou na protivzdušnou obranu NATO.

5. Vyřazení "bévépéček"

Armáda se také zbaví pásových bojových vozidel pěchoty. U staršího typu BVP-1 je nutné do konce roku 2013 rozhodnout o jejich modernizaci či náhradě, novější BVP-2 zřejmě zůstanou v armádě do konce jejich životního cyklu.

6. Opuštění nejméně jednoho letiště

Náměšť, Čáslav, Kbely, Pardubice, Přerov. Armáda má přebytek letišť, jejichž udržování ji stojí nemalé peníze. Zrušením jednoho letiště by měla ušetřit stovky milionů korun ročně. Lze čekat odpor blízkých obcí, například lidé v Přerově se obávají ztráty práce, pokud by základna skončila. Exnáčelník generálního štábu Jiří Šedivý (shoda jmen se šéfem týmu autorů Bílé knihy je náhodná) říká, že přerovské letiště poškozuje armádu ročně v řádu téměř miliardy korun.

7. Zrušení operačních velitelství

Armáda má také přebujelou - nebo spíše nedostatečně zredukovanou, vzhledem k početním redukcím - strukturu velení a řízení. Cílem je uspořit na personálu.

"Zkušenost nejen v ČR ukázala na nízkou přidanou hodnotu operačních velitelství v systému velení a řízení. Navíc velitelství společných sil nedostálo požadavku nasaditelnosti a mobility," argumentuje Šedivého tým.

8. Přesun tajné nemocnice pod civilní zdravotní systém

Tři scénáře

Úpadkový:
Při zachování současného rozpočtu zbude kolem roku 2020 z armády torzo, neschopné plnit základní role a funkce. Znamenalo by to úplnou rezignaci na politicko-vojenské ambice ozbrojených sil.

Stabilizační:
Pokud se v letech 2011-2014 podaří navýšit rozpočet o 5-8 %, může armáda udržet současné schopnosti. Dosažení plných operačních schopností zůstane v nedohlednu.

Růstový:
Radikální zvýšení rozpočtu by umožnilo nejen zachování schopností, ale i jejich rozvoj směrem k dosažení politicko-vojenských ambicí po roce 2020.

Celkové výdaje na vybudování Centra biologické ochrany Těchonín se pomalu blíží jedné a půl miliardě korun, ročně polyká dalších 70 milionů. Česko se navíc k této odbornosti - tedy ochraně před chemickými, biologickými, radiologickými a jadernými zbraněmi - v rámci NATO zavázalo, zachování Těchonína výslovně hájil ministr obrany Alexandr Vondra i náměstek Jiří Šedivý.

Jenže realita je taková, že tvůrci Bílé knihy doporučují špičkovou nemocnici převést pod civilní zdravotní systém, případně zrušit.

9. Zrušení vojenského újezdu Brdy, zmenšení ostatních

I pět vojenských újezdů je pro českou armádu moc. Zatímco v roce 1993 připadalo na každého českého vojáka 1,1 hektaru výcvikového prostoru, dnes by - bráno prostým podílem - mohl každý voják bloudit na 5,5 hektarech a nikoho nepotkat. Proto armáda opustí Brdy a zbývající čtyři vojenské prostory zmenší asi o čtvrtinu rozlohy. (více o redukci vojenských výcvikových prostorů čtěte zde)

10. Reorganizace Vojenské policie

Vojenská policie, která na sebe nedávno upozornila kovbojským zásahem v České televizi, dozná reorganizace. Její výkonné složky, tedy dopravní a pořádková část, mají fungovat v rámci armády. Vyšetřovací složka zůstane v přímé podřízenosti ministra obrany. Reorganizace je naplánovaná na rok 2012.

11. Přesun elitní jednotky pod generální štáb

Česká 601. skupina speciálních sil patří mezi malé, ale nejlépe vycvičené jednotky na světě. Dosud, a to byla alianční anomálie, spadala pod Vojenské zpravodajství (velké země NATO mají speciální síly v podřízenosti jednotlivých velitelství, menší země NATO pod generálním štábem, Britové pod ministrem obrany). S platností od 1. ledna 2013 by se prostějovští speciálové měli přesunout pod generální štáb.

Autor:

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Děti sem nevpustím, to raději zavřu, říká hospodský, který jim zakázal vstup

Igor Salomon je majitelem hospody Stodola na pražských Hájích. Byl jedním z prvních, kdo omezil vstup do hospody dětem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Každé dítě nevpustíme. Bistro svými přísnými podmínkami dráždí rodiče

Pražské bistro Marthy´s Kitchen se odhodlalo k bezprecedentnímu kroku a na svých stránkách zveřejnilo sedmero pravidel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatknou Putina na summitu v JAR? Bylo by to vyhlášení války, varuje Medveděv

Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Výpadky léků může vyřešit Jižní Korea. O český trh má zájem pět výrobců

Jižní Korea by mohla Česku dodat některé nedostatkové léky. O dodávky do Česka má zájem pět jihokorejských výrobců....

Založte stávkové výbory kvůli platům, žádají odboráři pracovníky škol

Školské odbory osloví pracovníky škol, aby zakládali stávkové výbory. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo...

KOMENTÁŘ: Fialův daňový rozštěp. Premiéra čeká test síly a váhy v čele kabinetu

Premium Bitva o daně a záplatování rozpočtu naráží u nás na bizarní úkaz, trvající už druhé volební období: daňovou koalici...

Důchody porostou, ale i neporostou dál s inflací, sdělil Jurečka odborům

Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s odboráři o změnách...

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...