Armáda vyhazuje stamiliony za předražený výcvik pilotů

  11:25aktualizováno  11:25
I v době úporného šetření a vládních škrtů má česká armáda nezvykle vysoké náklady na výcvik pilotů. Každý rok platí za školení v průměru deseti letců pardubickému Centru leteckého výcviku přes čtvrt miliardy korun, zatímco obdobný výcvik u civilních firem, které cvičí piloty pro tuzemské i zahraniční aerolinky, je až šestinásobně levnější.
Vrtulník Mi-17 na letišti v Kábulu. Ilustrační foto

Vrtulník Mi-17 na letišti v Kábulu. Ilustrační foto | foto: Wikimedia Commons - BezPRUzyn

"Je to hodně předražené, musí se to změnit. Pardubické centrum je postavené na mnohem větší armádu a počet pilotů, než jich dnes potřebujeme," uznává sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, jenž se stará o majetek resortu.

MF DNES požádala šéfa letecké společnosti DSA Daniela Tučka, který školí piloty letadel i vrtulníků pro aerolinky, o porovnání nákladů s pardubickým centrem. Zatímco armádu vyjde vyškolení desítky pilotů na 280 milionů, prosperující DSA zvládne totéž za 43 milionů korun.

Na předražené školení pilotů upozornila již dříve i Česká televize. Armáda podle ní platí státnímu podniku Letecké opravny Malešice (LOM) za výcvik pilotů až dvojnásobnou cenu. (více o předraženém výcviku LOM čtěte zde)

Soukromé firmy jsou levnější

Jiné ceny

Armádní výcvikové centrum v Pardubicích si za hodinu letu na jednomotorovém vrtulovém letounu Z-142 účtuje třináct tisíc korun. Za jednu hodinu letu vrtulníku Mi-17 zde letectvo platí osmdesát tisíc. Renomované soukromé letecké firmy si účtují výrazně nižší částky. Hodina na letounu Z-142 u nich v průměru vyjde na pět a na vrtulníku Mi-17 jen na padesát tisíc korun.

"Cena, kterou si pardubické centrum účtuje za palivo, odpovídá u nás kompletnímu výcviku pilotů," říká Tuček. K ceně navíc připočítal i náklady na údržbu letiště a řízení leteckého provozu. Tato čísla (jde o stovky milionů korun ročně) nebyla armáda schopna doložit.

Letecké opravny Malešice (LOM), jimž pardubické letecké centrum patří, nejsou podle Vylity nuceny šetřit. Ostatně i samotné malešické opravny jsou stavěné na servis daleko většího počtu letadel a vrtulníků, než jich nyní letectvo má.

Začarovaný kruh?

Výcvik armádních pilotů je podle mluvčí LOM Martiny Fišerové nákladný i proto, že generální štáb není schopen sdělit počty letců, s jejichž výcvikem může pardubické centrum počítat v příštích letech. Letecké centrum se podle ní může zmenšit a ušetřit na provozu značné sumy.

Lze to ale udělat jen tehdy, pokud bude přesně vědět, co od něj armáda chce. "Pokud by se centrum samo od sebe zredukovalo, nezvládlo by výcvik většího počtu letců, které mu možná armáda příště pošle," uvedla Fišerová. Svým způsobem to připomíná začarovaný kruh.

Šéf letecké základny v Čáslavi Peter Lanči se k nákladům pardubického centra odmítá vyjadřovat. „Posoudit mohu kvalitu pilotů, kteří k nám nastupují. A ta je vysoká.“

Slovenská armáda přenechala základní výcvik pilotů už před lety civilním firmám. Na jejich úrovni to neubralo, letectvo navíc výrazně ušetřilo.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz