Klausovi stačí najít čtyři hlasy, Švejnarovy šance drtí lidovci

  8:02aktualizováno  8:02
Pokud Václava Klause někdo překvapivě a na poslední chvíli neopustí, stačí mu jen čtyři hlasy k tomu, aby byl v únoru znovu zvolen českým prezidentem. Poté, co širší vedení lidovců doporučilo svým poslancům a senátorům, aby volili Klause, začala se konečně rýsovat přesnější čísla vyjadřující podporu obou kandidátů.

Jan Švejnar má u lidovců menší šanci než Václav Klaus. | foto: Igor ŠefrČTK

Podle ankety a výpočtu MF DNES má Klaus 137 hlasů od ODS, KDU-ČSL a SNK. A ke zvolení ve třetím kole volby, na které pravděpodobně dojde, potřebuje kandidát nejméně 141 hlasů v obou komorách parlamentu.
 
Někteří lidovci, kteří dosud své preference tajili, totiž po rozhodnutí celostátního výboru řekli, koho budou volit. Ke Klausovi se přihlásili například poslanci Milan Šimonovský a Ladislav Šustr či senátoři Karel Barták a Milan Špaček.

A poměrně překvapivě také ministr Cyril Svoboda. Ten byl dosud považován za spojence předsedy strany Jiřího Čunka, který si přeje zvolení Klausova soupeře Jana Švejnara. "Usnesení strany je závazné, pokud by s ním někteří lidé z vedení strany měli problém, je namístě úvaha, že by náš sjezd byl volební," řekl MF DNES Svoboda.

Švejnar: Voliči lidovců si Klause nepřejí
Švejnar chce s lidovci dál jednat, většina jejich voličů si podle něho Klause nepřeje. Vyhlídky Klausova soupeře ale velmi zhoršilo pondělní usnesení širšího vedení KDU-ČSL, podle kterého by měli poslanci a senátoři za tuto stranu volit na Hrad Klause. - více zde

A na některé lidovce, kteří zatím váhali, to má vliv. "Hodně důležité pro mě bylo doporučení celostátního výboru. U pana Švejnara mi taky vadí, že by nebyl proti povolení adopcí homosexuálním párům," řekl poslanec Milan Šimonovský.

"Přikláním se k Václavu Klausovi. Vím, co od něj můžu čekat. Ale nic není definitivní. Každý z nich může třeba i v závěrečné řeči říci něco, co mě naštve," svěřil se senátor Karel Barták.

Prezidentské volby

Podle informací MF DNES může už nyní Klaus počítat s tím, že získá hlasy od osmi poslanců KDU-ČSL ze třinácti, které strana má, a dalších minimálně pět hlasů v Senátu. Podle místopředsedy Sněmovny Jana Kasala, který chce Klause také volit, dá současnému prezidentovi hlas minimálně 15 ze 24 poslanců a senátorů KDU-ČSL.

Roli hrají církevní restituce
Velkou roli v postoji lidovců hraje plánované odškodnění pro církve, které chystá vládní koalice a na nichž mají lidovci eminentní zájem. Jde celkem o 267 miliard korun, které by měly být vyplaceny církvím během šedesáti let.
I když jak Klaus, tak Švejnar řekli, že by dohodu potvrdili, pro její schválení potřebuje KDU-ČSL hlasy poslanců a senátorů ODS.

"Co je dohodnuto, platí a mělo by být dodrženo," řekl k církevním restitucím ministr Cyril Svoboda. Patří k těm, kteří se včera jasně postavili za Klause s tím, že usnesení strany považuje za "velmi závazné". A řekl dokonce, že kdyby s tím měla část vedení strany problém, byla by na místě úvaha o jeho výměně na sjezdu. Šéf strany Jiří Čunek přitom hlasoval pro Švejnara.

Pro lidovce je spor o restituce církvím důležitější, než jak se vyřeší spor o Čunka, který chce zpět do vlády. O tom sice včera jednal Čunek s šéfem zelených Martinem Bursíkem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, ale stále bez jasného výsledku.

Kde může Klaus získat další hlasy? V ČSSD u poslanců, kteří jsou v opozici vůči předsedovi strany Jiřímu Paroubkovi, u nevyzpytatelných komunistů, ale třeba i od "přeběhlíků" Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Melčák je přítel expředsedy ČSSD Miloše Zemana, který podpořil Klause.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Stát svěřuje děti násilníkům. Případ týraných vnoučat odhalil díru v zákoně

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Jednašedesátiletá Soňa K., která stojí před soudem kvůli drastickému týrání vnoučat, z nichž jedno se navíc už dlouho...

Šmarda dvě hodiny jednal s prezidentem. Mlčí o tom, zda bude ministrem

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Prezident Miloš Zeman se při návštěvě na Vysočině setkal s kandidátem na ministra kultury, místopředsedou ČSSD Michalem...

Půjde to podle scénáře, sliboval úředník souzený kvůli tendru na nemocnici

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ Emila Kmoníčka a...

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ manipulace při zadávání veřejné zakázky na přestavbu Oblastní...

Najdete na iDNES.cz