Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Klaus na Hradě vyznamenal hrdiny odboje, vědce i fotbalistu

  20:43aktualizováno  21:24
Osmadvacet oceněných osobností 28. října, takové bylo udělování státních vyznamenání v den devadesátého výročí vzniku samostatného Československa. Prezident Václav Klaus na Pražském hradě vyznamenal odbojáře, umělce, vědce, ale i sportovce - například fotbalistu Antonína Panenku.

Slavnostní předávání řádů a vyznamenání na Pražském hradě. Prezident Václav Klaus ocenil 28 osobností. | foto: ČTK


Ceremonie předávání státních vyznamenání má svá pravidla. Nejprve vojáci za zvuků fanfár přinesli historické prapory, potom vlajku prezidenta republiky. Pak špalírem osobností zvolna prošel prezident Václav Klaus, aby přednesl svůj projev. Napřed si ale plný Vladislavský sál vestoje vyslechl českou hymnu.

Klaus se pozastavil u slova vlast. "Význam pojmu vlast, jenž byl podobně jako mnoho jiných tolikrát zneužíván a vyprazdňován, si člověk uvědomí nejsilněji, když je mu odepřen. Mohou o tom vyprávět celé generace našich emigrantů, kteří uprchli před nacismem či komunismem a kteří museli zapouštět nové kořeny v jiných kulturách, v jiných společenstvích, v jiných tradicích," řekl prezident.

Předávání vyznamenání na Pražském hradě (28. října 2008)

V prezidentově rozjímání o vlasti šlo postřehnout i kritiku půtek na české politické scéně. Vlast podle něj není "něco, co bychom vytvořili my sami, dnes žijící, něco, co se proto může stávat předmětem aktuálních mocenských a politických her pro jedno či dvě volební období".

DOKUMENT: PROJEV PREZIDENTA

Plné znění projevu prezidenta Václava Klause ke 28. říjnu

Neodpustil si krátké rýpnutí do Evropské unie. "Jsou tomu čtyři roky, kdy jsme se většinovou demokratickou volbou občanů stali členy Evropské unie a dobrovolně jí předali značnou část své suverenity. Rozhodování o věcech veřejných se nám tím opětovně vzdaluje," konstatoval prezident, bedlivě sledován osobnostmi politické i společenské scény.

Zároveň ale zdůraznil, že Češi mají štěstí, že se jim "v zásadě daří" a že jejich "životní úroveň a možnosti svobodného rozhodování jsou takové, jaké nikdy předtím".

"Chraňme si to. (...) Máme všechny možnosti a dostatek nástrojů k tomu, abychom Českou republiku, svou vlast, předali svým potomkům v dobrém stavu a aby i pro ně bylo slovo vlast více než jen prázdným pojmem. Je to jen na nás," vyzval prezident.

INFOGRAFIKA: ČESKÁ STÁTNÍ VYZNAMENÁNÍ

Potom prezident začal udělovat státní vyznamenání. Nejvyšším z nich, Řádem bílého lva, ocenil Jiřího Zenáhlíka. Toho v roce 1943 nacisté odvedli na nucené práce, podařilo se mu ale uprchnout a přes Francii se dostal do Velké Británie. Bojoval za osvobození Evropy od nacistů, počátkem 50. let se zapojil do protikomunistického odboje a strávil za to dlouhá léta v žaláři.

Prezident Václav Klaus a plukovník ve výslužbě Jiří Zenáhlík na Pražském hradě (28. října 2008)

Mezi dalšími vyznamenanými zazněla například jména letos zesnulého spisovatele Adolfa Branalda, olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, vědce Václava Pačese nebo známého výrobce klavírů Jana Petrofa, jehož společnost, svého času čelící hrozbě zániku, dnes vyrábí klavíry téměř pro celou Evropu.

VYZNAMENANÉ OSOBNOSTI

Prezident na slavnostním večeru ve Vladislavském sále udělil či propůjčil celkem 28 státních vyznamenání.

Řád bílého lva I. třídy, vojenská skupina
* Plukovník ve výslužbě Jiří Zenáhlík (nar. 1921). V roce 1943 byl nasazen na nucené práce v Německu, uprchl a dostal se do Anglie. Počátkem 50. let se zapojil do třetího odboje. Komunisté ho odsoudili na doživotí, ale v roce 1964 byl propuštěn.


Medaile Za hrdinství
* Nadporučík Tomáš Krampla (nar. 1980). V Afghánistánu byl zraněn, dál ale vedl vojáky do úspěšného protiútoku a zabránil dalším ztrátám.
* Praporčík Petr Králík (nar. 1979). Veterán sedmi zahraničních misí. V Afghánistánu s nasazením života poskytl první pomoc zraněným britským vojákům, kteří by jinak zřejmě zemřeli.
* Praporčík Zdeněk Lhota (nar. 1978). Veterán tří zahraničních misí. V Afghánistánu pomohl zachránit vojáky ve vozidle, které najelo na improvizovanou výbušninu.


Řád T. G. Masaryka II. třídy
* Jakub Blacký (nar. 1915). Protikomunistický odbojář, v roce 1954 odsouzený za údajnou velezradu. Po roce 1989 věnoval své odškodnění na dobročinnost.
* Josef Lesák (nar. 1920). Bojoval na barikádách květnového povstání v roce 1945, v únoru 1948 organizoval protikomunistickou demonstraci a pochod na Hrad. Komunisté ho zatkli při pokusu o emigraci.
* Bohuslav Bubník (nar. 1918). Protinacistický odbojář, pomáhal parašutistům s přípravou atentátu na Heydricha. Dlouholetý člen Sokola.
* Jan Graubner (nar. 1948). Olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference. Založil či obnovil řadu církevních škol, inicioval vznik Tříkrálové sbírky.


Řád T. G. Masaryka III. třídy
* Jaroslav Grosman (nar. 1924). Protinacistický a protikomunistický odbojář, účastník druhé světové války. Komunisté ho zatkli, mučili a věznili až do roku 1963.
* František Wiendl (nar. 1923). Protinacistický a protikomunistický odbojář a převaděč, pomohl třem desítkám uprchlíků před komunisty. Zadržen a vězněn 11 let.


Medaile Za zásluhy I. stupně
* Ludvík Armbruster (nar. 1928). Člen české provincie Tovaryšstva Ježíšova, v roce 1950 zatčen a vyhoštěn. Do Česka se vrátil v roce 1999, je děkanem Katolické teologické fakulty UK.
Adolf Branald in memoriam (1910-2008). Prozaik, dramatik, autor historických děl, literatury faktu a dětské literatury. Proslavil se například dílem Dědeček automobil či zfilmovanou Vizitou.
* Karel Havelka (nar. 1918). Žokej, vítěz 39 mezinárodních dostihů a desetinásobný vítěz Ceny prezidenta.
* Antonín Panenka (nar. 1948). Fotbalista, patriot klubu Bohemians z pražských Vršovic. V roce 1976 vítězným "dloubákem" rozhodl penaltový rozstřel s Německem na mistrovství Evropy.


Medaile Za zásluhy II. stupně
* Břetislav Pojar (nar. 1923). Animátor a režisér, člen divadla Bratři v triku. Stojí za díly jako Pojďte, pane, budeme si hrát, Dášeňka čili život štěněte či Jája a Pája. "Přináší poselství hlubokého humanismu a porozumění," zdůvodnil ocenění Hrad.
* Pavel Brázda (nar. 1926). Malíř a výtvarník s vyostřenou tvorbou v sociálních a politických postojích. Do roku 1989 nemohl oficiálně vystavovat.
* Jaroslav Šerých (nar. 1928). Akademický malíř a grafik. Vyniká zejména v knižních ilustracích, získal řadu domácích i zahraničních ocenění, inspiroval i architekty.
* Gabriela Beňačková (nar. 1947). Slovenská sopranistka s českým občanstvím, sólistka Národního divadla v Praze, Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku.
* Ivo Hána (nar. 1928). Přední český imunolog a zakladatel tohoto oboru na univerzitách. Emeritní profesor I. Lékařské fakulty UK v Praze.
* Václav Pačes (nar. 1942). Výzkumník v oboru molekulární genetiky. Působil na prestižní univerzitě Yale. Předseda Akademie věd České republiky.
* Oldřich Jirsák (nar. 1947). Prorektor Technické univerzity v Liberci od roku 2003. Pod jeho vedením univerzita vyvinula první stroj na výrobu materiálu z nanovláken, která ji proslavila.
* Karel Kaplan (nar. 1928). Historik, svého času zástupce ředitele Historického ústavu ČSAV. V roce 1976 odvezl do západního Německa údaje z tajných komunistických archivů.
* Josef Petráň (nar. 1930). Historik a bohemista, univerzitní profesor a autor moderních učebnic dějepisu. Jeho žáky byla řada dalších profesorů.
* Marta Kottová (nar. 1929). Vězněna jako dítě nacisty v Terezíně a Osvětimi. I ve vysokém věku dochází do škol a beseduje s mládeží i dospělými o holokaustu.


Medaile Za zásluhy III. stupně
* Jindřiška Pavlicová (nar. 1943). Staniční sestra na dialytickém oddělení strahovské interny, vrchní sestra na IKEM. Zasloužila se o rozvoj mezinárodních vztahů českých sester s jejich sdruženími v Evropě.
* Jan Petrof (nar. 1940). Zasloužil se o obnovení podniku Petrof a po privatizaci mu zajistil pozici největšího evropského výrobce klavírů (dnes 90% podíl na evropském trhu).
* Josef Podzimek (nar. 1937). Přední pracovník ve vodohospodářství, autor řady patentů a osvědčení v oblasti staveb, malých vodních elektráren a speciálních pravidel.
* Alena Šrámková (nar. 1929). Přední česká architektka a vysokoškolská pedagožka, klade důraz na funkčnost, skromnost a obyčejnost. Navrhla např. novou budovu Fakulty architektury ČVUT.

Líbí se vám výběr osobností, které vyznamenal prezident Václav Klaus?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 11. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 6278

NE 1379

Autor:

Zastavte zlé myšlenky a těšte se, radí v Rozstřelu psycholog do dnešní doby

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Vláda omezila počet lidí v obchodech, žádá nouzový stav do 20. prosince

Vláda rozhodla, že od středy omezí počet lidí v obchodech. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů...

Do prosince opatření nerozvolníme, shodli se Prymula i ministr Blatný

Pokud vydrží stávající opatření, nárůst případů covidu-19 se v Česku dostane pod hranici 1 000 denně okolo 14....

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

ÚZIS během dne měnil data, lidem vycházela jiná čísla, než ukazoval PES

Ústav zdravotnických informací a statistiky v pondělí změnil celkový počet testů a na to navazující podíl pozitivních...

Babiš se omluvil Pirátce Richterové, o které říkal, že je „nechutná“

První místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové se po jednání vlády omluvil premiér Andrej Babiš. Nedávno při...

Český vrah s doživotím má za průtahy nárok na statisíce, rozhodl Štrasburk

Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí štrasburského soudu u odsouzeného vraha Roberta Tempela. Muž, který podle...

Kvůli obavám z covidu lidé dál zanedbávají kontroly i u vážných chorob

Lidé se kvůli epidemii koronaviru stále bojí chodit na běžné kontroly i specializovaná vyšetření, shodují se lékaři...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...