Hrad kvůli sporům o minulost hrdiny zpřísní prověrky vyznamenávaných

  13:42aktualizováno  13:42
Případ Jiřího Zenáhlíka, kterému prezident Václav Klaus propůjčil nejvyšší státní vyznamenání, nejspíše změní nedbalý systém kontroly životopisů lidí navržených na medaili. Údajný hrdina bojů druhé světové války na západní frontě Zenáhlík dostal vyznamenání i přesto, že podle historiků nejspíš nikdy nebojoval. Na případ upozornila MF DNES minulý týden.

Prezident Václav Klaus a plukovník ve výslužbě Jiří Zenáhlík na Pražském hradě (28. října 2008) - Plukovníka ve výslužbě Jiřího Zenáhlíka prezident Václav Klaus ocenil Řádem bílého lva. | foto:  David Neff, MAFRA

"Sejdeme se s Konfederací politických vězňů, která Zenáhlíka navrhla, a ujasníme si, jak životopisy navržených kandidátů přesněji dokladovat," říká náčelník Vojenské kanceláře Hradu František Hrabal.

Hrad: Důvěřovali jsme těm, kteří ho navrhli

Postup prezidentské kanceláře omlouvá tím, že měla naprostou důvěru v údaje, které jim konfederace o navrhovaném člověku poslala. "Pan Zenáhlík je členem konfederace. Předpokládáme, že organizace o svých vlastních lidech ví. Komu jinému už bychom měli důvěřovat?"

O co v případu jde? Jiří Zenáhlík je nezpochybnitelný hrdina protikomunistického odboje z 50. let. Prezident Klaus mu však vyznamenání udělil i za to, že v roce 1945 coby člen americké armády osvobozoval Evropu od nacismu.

"To je velmi, velmi nepravděpodobné. Není v žádné evidenci našich vojáků, kteří za války bojovali na Západě," říká šéf Vojenského ústředního archivu Július Baláž. Zenáhlíka nemají ve svých databázích ani američtí vojenští historikové, které MF DNES oslovila.

Zenáhlíkovi přitom prezident propůjčil vůbec nejvyšší možné vyznamenání – Řád bílého lva I. třídy. Tak vysoký metál nedostali ani hrdinové, jakými byli velitel stíhačů RAF František Fajtl nebo Josef Gabčík a Jan Kubiš, kteří zlikvidovali třetího muže nacistické říše Heydricha a o jejichž životopisech nejsou sebemenší pochybnosti.

Proč lidé z Klausovy kanceláře nezvedli telefon a neověřili si u vojenských historiků alespoň základní údaje? "Nejsme detektivní kancelář," říká Hrabal.

Hrad není jediný, kdo byl nedůsledný. Vyznamenání schválila také Poslanecká sněmovna. "Zatím bylo projednávání jednotlivých návrhů trochu živelné, nikdo jsme to moc nekontrolovali. Aktuální případ vezmeme jako varování," slibuje poslanec Marek Benda ze sněmovního podvýboru pro státní vyznamenání.

A co Konfederace politických vězňů, která návrh na medaili pro Zenáhlíka do parlamentu poslala? "Je to pro mě složitá situace, i proto, že osobně panu Zenáhlíkovi ve všem věřím. Doufám, že po této zkušenosti bude naše vojenská sekce lépe prokazovat historickou pravdu," říká předsedkyně konfederace, Naděžda Kavalírová.

Její kolega Julius Slepecký, který na návrhu vyznamenání pro Zenáhlíka pracoval, totiž minulý týden MF DNES řekl, že životopis sepisoval pouze na základě toho, co mu navrhovaný hrdina řekl, aniž údaje jakkoli prověřil.

Na laxnost organizace poukazuje i písničkář Jaroslav Hutka, který konfederaci už začátkem loňského roku na sporná místa v Zenáhlíkově životopise písemně upozornil. "Dodnes jsem nedostal žádnou odpověď," diví se muzikant, který o Zenáhlíkovi natočil televizní film.

Je to na prezidentovi

Vyznamenání Jiřího Zenáhlíka je problematické i z dalšího důvodu. Konfederace jej původně navrhla "pouze" na Medaili Za hrdinství. Ta Zenáhlíkovi, který prožil přes jedenáct let v komunistickém lágru, bezesporu patří.

Prezident Václav Klaus se však rozhodl, že navrženému propůjčí ještě prestižnější vyznamenání, Řád bílého lva. "Je plně na úvaze pana prezidenta, jaký druh vyznamenání navrženému člověku udělí," vysvětluje hradní kancléř Jiří Weigl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Najdete na iDNES.cz