Odbojář Zenáhlík dostal řád, ale byl ve válce? Historici pochybují

  4:19aktualizováno  4:19
Sedmaosmdesátiletému Jiřímu Zenáhlíkovi propůjčil letos prezident Václav Klaus nejcennější státní vyznamenání, Řád bílého lva I. třídy. Zenáhlíkova role je v protikomunistickém odboji nezpochybnitelná. Historici ale nevěří, že roku 1944 narukoval do americké armády a podílel se na osvobození Československa.

Prezident Václav Klaus a plukovník ve výslužbě Jiří Zenáhlík na Pražském hradě (28. října 2008) - Plukovníka ve výslužbě Jiřího Zenáhlíka prezident Václav Klaus ocenil Řádem bílého lva. | foto:  David Neff, MAFRA

Naprostá většina oceněných, kteří dostanou státní vyznamenání, si je bezesporu zaslouží. A je možné, že Řád bílého lva dostal letos po právu i dlouholetý politický vězeň Jiří Zenáhlík, jehož účast v bojích druhé světové války zpochybňují historici. Jeho případ každopádně ukázal, jak snadno se může stát podkladem pro vysoké státní vyznamenání velmi zpochybnitelný životopis.


Zpochybněný hrdina: ve válce jsem bojoval. Důkazy o tom nemám

Rozhovor MF DNES s oceněným veteránem odboje

Druhá polovina Zenáhlíkova životopisu je nesporná. Strávil mnoho let v komunistickém vězení, protože po válce spolupracoval s francouzskou rozvědkou proti komunistům. Velmi vážné pochybnosti však vyvolává Zenáhlíkova údajná účast v bojích druhé světové války. Ta byla jedním ze dvou důvodů, proč prezident letos 28. října propůjčil Zenáhlíkovi nejvyšší státní vyznamenání.

"Uprchl do Francie, v září 1944 odchází do Anglie a ve vojenském středisku Bou Wings absolvuje výcvik. Vstoupil do armády US, účastnil se invaze do Normandie. Podílel se na osvobozování ČSR," stojí v oficiálním textu prezidentské kanceláře.

Historici Zenáhlíkovi nevěří
Tak toto se podle expertů s největší pravděpodobností nestalo. Tvrdí to nejen historici z Česka, ale i ze Spojených států.

"V seznamech vojáků 14. tankové divize Spojených států, ke které se pan Zenáhlík hlásí, jeho jméno není," řekl MF DNES americký vojenský historik Jim Lankford. "Není ani v celoamerické databázi účastníků druhé světové války," dodává.

Na sporný životopis Jiřího Zenáhlíka narazil už před rokem a půl písničkář Jaroslav Hutka, který bádal v archivech kvůli televiznímu pořadu o totalitě. Zástupce ředitele Vojenského historického ústavu Eduard Stehlík tehdy Hutkovi napsal, že jméno Zenáhlík není ani v jedné z kartoték českých vojáků, kteří za druhé světové války bojovali na Západě.

"Chci zdůraznit, že zejména záznamy ze Západu jsou přesné, kvalitní a vyčerpávající," napsal Stehlík.

"Naprosto nechápu, proč jako Čech nenastoupil po příjezdu do Británie službu u čs. jednotek. Po prošetření britskými zpravodajskými službami by byl totiž automaticky odeslán k náhradnímu tělesu Čs. obrněné brigády," dodal.

Zenáhlík trvá na své verzi
Zenáhlík pochybnosti o své vojenské kariéře odmítá. "V Anglii jsem byl a v americké armádě bojoval," stojí na svém.

Šéf Ústředního vojenského archivu Július Baláž přesto připouští, že teoretická šance, že Zenáhlík mluví pravdu, přece jen existuje.

"Absolutně vyloučené není v historii nic, tedy ani to, že pan Zenáhlík skutečně bojoval v americké armádě a osvobozoval Československo. Podle dokumentů, které máme k dispozici, je to ale velmi, velmi nepravděpodobné," říká Baláž.

Dalším argumentem zpochybňujícím Zenáhlíkova tvrzení jsou dokumenty popisující jeho boj proti komunistům. MF DNES a Jaroslav Hutka prošli prakticky všechny dostupné materiály vztahující se k jeho odbojové činnosti. Za tu dostal původně doživotí, nakonec si v lágru odseděl přes jedenáct let.

StB nikde nepíše, že by Zenáhlík byl vojákem na západní frontě. Kdyby to věděla, určitě by to využila proti němu, stejně jako to udělala v desítkách jiných případů.

Svalování odpovědnosti
Jak je možné, že Zenáhlík nakonec vyznamenání dostal také za spornou část svého životopisu? Ač to zní neuvěřitelně, návrhy na prezidentská vyznamenání vlastně nikdo nekontroluje.

"Předpokládáme, že organizace, které navrhují své členy na vyznamenání, o svých členech vědí a není důvod jim nedůvěřovat," vysvětluje hradní kancléř Jiří Weigl.

"My na kontrolu údajů nemáme aparát, který by to detailně zkoumal," odmítá odpovědnost poslanec Marek Benda ze sněmovního podvýboru pro státní vyznamenání.

"Konfederaci politických vězňů navíc považujeme za natolik důvěryhodnou, že životopis už podrobně nezkoumáme," dodává.

A co na to Konfederace, jež Zenáhlíka na vyznamenání navrhla? "Údaje jsme získali přímo od pana Zenáhlíka. On si může říkat, co chce, my to neověřujeme," řekl Julius Slepecký, jehož odbor zpochybněný životopis sepsal.

Hradní mluvčí Radim Ochvat neuvedl, zda prezident kvůli novým informacím přezkoumá vyznamenání. "Rozhodující část životopisu, tj. aktivní účast v protikomunistickém odboji, zpochybněna není," napsal pouze. 

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Najdete na iDNES.cz