Klaus: Za debaklem ODS je prázdný antikomunismus a ideologie „havlismu“

  16:54aktualizováno  16:54
ODS zploštila své liberálně-konzervativní ideje, straníci sází pouze na zjednodušený antikomunismus a "havlistickou" ideologii, tvrdí zakladatel ODS a bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj právě to způsobilo výrazný neúspěch strany v předčasných volbách. Klaus se také přímo obul do některých členů včetně Miroslavy Němcové.

Exprezident Václav Klaus při rozhovoru s redaktory MF DNES | foto:  Dan Materna, MAFRA

Na propad ODS, která se 7,72 procenta v parlamentních volbách dosáhla nejhoršího výsledku za dvacet let, reagoval Klaus na svém webu.

Zakladatel ODS a její dlouholetý předseda se do své bývalé strany ostře opřel. ODS podle něj opustila liberálně-konzervativní postoje a vytrácí se z ní proto autentičnost. "Sázka na zjednodušený antikomunismus je naprostým omylem. To není žádný autentický liberálně-konzervativní postoj, to je zbavování se těžké práce svůj pozitivní ideový postoj v každodenní politické realitě znovuvytvářet," vyjádřil se Klaus.

Onen "zjednodušený antikomunismus" v ODS podle exprezidenta nejvíc ztělesňují místopředsedkyně a volební tvář strany Miroslava Němcová, Marek Benda či Přemysl Sobotka, jejichž "prázdné deklarace" podle Klause voliče neoslovují.

Klaus jde ve své kritice i do minulosti strany. ODS si podle něj prošla dvěma kritickými zakolísáními. První přišlo, když v polovině devadesátých let do strany vstoupili lidé ze světa byznysu a podnikání.

Krizi ODS způsobil můj odchod a koalice s TOP09

Druhý kritický zlom vidí Klaus ve svém vlastním odchodu ze strany a v následném přijímání "havlismu". "Druhé zakolísání přišlo po mém odchodu z funkce předsedy ODS stále větším přejímáním ideologie havlismu, což bylo velmi silně spojeno se snahou uspět v médiích, s riskantní koalicí s výslovně havlistickými seskupeními TOP 09 a se Stranou zelených a v neposlední řadě i s osobním přátelstvím lídrů ODS s lídry - v roce 2009 téměř babišovsky vytvořené - nové Kalouskovy strany," píše Klaus.

 "Pak už stačil jeden nepovedený rozhovor jednoho předsedy a příliš autoritativní chování přítelkyně druhého předsedy a výsledkem je dnešních 7,7 procent hlasů," dodává.

Není to poprvé, co Václav Klaus ostře kritizuje svoji mateřskou stranu. Před volbami dokonce voličům vzkázal, aby stranu nevolili (více čtěte zde). Místo toho podpořil volební blok Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové, který však ve volbách zcela propadl a získal 0,4 procenta hlasů (více čtěte zde). Debakl hnutí, které před volbami opakovaně veřejně voličům doporučoval, Klaus ve svém vyjádření nekomentuje.

ODS se proti Klausově kritice již dříve důrazně ohradila (více čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Najdete na iDNES.cz