Klaus rozmělňuje svou autoritu, jeho kritika nás nepřekvapuje, zní z ODS

  13:21aktualizováno  13:21
ODS odmítá kritiku svého zakladatele a bývalého předsedy Václava Klause. Bývalý prezident v rozhovoru pro MF DNES doporučil lidem stranu nevolit. Volební jedničku ODS Miroslavu Němcovou Klausova slova nepřekvapují. Podle europoslance Jana Zahradila Klaus podporou bloku Jany Bobošíkové rozmělňuje svou autoritu.

Volební jednička ODS Miroslava Němcová s bývalým prezidentem Václavem Klausem na archivním snímku. | foto: MAFRA

Klaus ve čtvrteční MF DNES uvedl, že "vzhledem k tomu, jak se ta strana vyvíjí, bych nikomu nedoporučoval, aby ji volil." ODS podle něj nemá jakoukoliv naději oslovit voliče. "Pravice tragickým způsobem prohraje," odhadl exprezident.

Němcová uvedla, že ji Klausův výpad proti ODS nepřekvapil. "Už jsem nemohla čekat nic jiného, když se přidal k Janě Bobošíkové. Kandiduje se směsicí zleva do prava, což jde proti všemu, co vždy říkal," řekla MF DNES Němcová.

Klaus ostře kritizoval ODS

Bývalá šéfka Sněmovny uvedla, že sice respektuje všechny Klausovy kladné stránky a jeho kroky v politice, ale s tím, co dělá v poslední době se neztotožňuje vůbec. "Ať jde o jeho podporu Miloše Zemana a to že nevystoupil proti němu, že rozkládá parlamentní systém," uvedla.

V tiskovém prohlášení později doplnila, že Klaus podporuje destrukci demokratického systému a oslabováním pravice nahrává levici a nesystémovým stranám. "ODS se nikdy nepropojí se strukturami, které Václav Klaus nyní podporuje," prohlásila Němcová.

Úřadující předseda strany Martin Kuba považuje za nepochopitelný názorový veletoč to, že Klaus v roce 2002 uvedl, že je "zastáncem ne slepenců, ale jasně definovaných politických stran" a nyní podporuje hnutí Hlavu vzhůru. "Slova Václava Klause mne jako jeho sympatizanta a dlouholetého člena ODS mrzí a ani jim lidsky nerozumím," uvedl v tiskovém prohlášení. 

Kuba také připomněl, že ODS pomohla Klausovi v obou prezidentských volbách a zdrženlivě komentovala i letošní amnestii. "V tomto kontextu považuji jeho vyjádření za velmi neférové. Vážím si ho jako člověka s autentickými pravicovými názory a jako významné postavy historie české pravicové politiky. V případě podobných nefér ataků ale budu ODS tvrdě hájit i proti Václavu Klausovi," dodal Kuba.

Jsou to poměrně příkrá slova, hodnotí i Zahradil

Klausova kritika mrzí i europoslance Zahradila, který patří ve straně k hlavním stoupencům bývalého předsedy. "Mrzí mě o to víc, že dává zjevně přednost uskupení, které podle mě nemůže být důstojným partnerem ani ODS, ani jemu samotnému, a myslím, že tím sám svou autoritu nějakým způsobem rozmělňuje," řekl iDNES.cz a připomněl, že Klaus hnutí Hlavu vzhůru už podpořil na začátku předvolební kampaně (více čtěte zde).

Europoslanec také doufá, že Klausova kritická slova volební výsledek ODS neovlivní. "Myslím, že ti z našich bývalých příznivců, kteří už jsou rozhodnuti v tuto chvíli ODS nevolit, přešli někam jinam a já věřím, že to žádný zásadní dopad na naše preference mít nebude," míní.

Část strany dříve byla případné spolupráci s Klausem nakloněna, po jeho kritice však zájem může klesnout. "Nevím, jak bude členská základna reagovat na tato poměrně příkrá slova před volbami, která víceméně naznačují, že v tuto chvíli tady žádná spolupráce asi není možná a myslitelná," řekl Zahradil. 

Podle něj z Klausových názorů vyplývá, že bývalý předseda strany zájem o spolupráci s ODS nemá. "Tím to považuji za uzavřené. Ve chvíli kdy poměrně významný politik vyzve veřejně voliče, aby vaši stranu nevolili, tak je to asi velice těžko možno považovat za nákrok k nějaké dobré, ať současné nebo budoucí spolupráci," dodal europoslanec.

Klaus svými výroky pomáhá Zemanovi, míní Kalousek

Klaus v rozhovoru také vyzval k vystoupení Česka z Evropské unie (více čtěte zde). Politici však jeho vizi odmítají. "To je pro nás zcela nepřijatelná cesta. My jsme přesvědčeni, že ta nejefektivnější ochrana českých národních zájmů je v diskusi v hlavním evropském proudu," prohlásil první místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí ve vládě premiéra Petra Nečase Miroslav Kalousek.

"Svým předvolebním chováním a svými výroky Václav Klaus zřetelně a vědomě pomáhá prezidentu Zemanovi. Stará láska nerezaví," doplnil exministr.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky není výzva Klause k vystoupení z EU nijak překvapivá. "Dlouhodobý euroskeptik konečně naplno řekl to, co si myslí a má na to právo. Členství v EU nám dává historicky nejvyšší možnost ovlivňovat vlastní bezpečnost a rozhodování o našem osudu," uvedl.

Volební lídr ČSSD také připomněl, že pro vstup Česka do Unie se v roce 2003 vyslovilo 77 procent lidí (téměř 3,5 milionu). Odmítl, že by se členstvím v EU potlačovalo svobodné rozhodování a národní identita.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Lesníci na Šumavě střílejí víc jelenů, chrání tak nově vysazené stromky

Kvůli ochraně přirozené i umělé obnovy lesa snižují správci Vojenských lesů i národního parku Šumava stavy zvěře. V...

Školství dostane ještě miliardu, peníze půjdou například na nové učitele

Ilustrační snímek

Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na zajištění nových...

Zeman ČSSD radí moudře. Když ho nevyslyší, je s ní konec, říká Ovčáček

Je na sociální demokracii, aby se situací vyrovnala, řekl mluvčí prezidenta

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka by se ČSSD měla řídit podle „moudré rady“ Miloše Zemana a ustoupit od svého...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz