Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Kandidáti do Senátu slibují modré z nebe. I to, co nemohou splnit

  3:21
Politici, kteří chtějí usednout v horní komoře parlamentu, rozjeli kampaň plnou slibů. Často voličům na náměstích říkají, že zařídí i takové věci, které vůbec nemohou splnit. Reportéři MF DNES si o takové "dárky" zkusili říct v roli voličů.

Miroslav Škaloud neváhal a slíbil otevřít nové ragbyové hřiště. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Vážení voliči, těšte se! Už jen dva týdny a po zemi konečně vyrostou chybějící mateřské školky, bezpečná dětská hřiště, kilometry nových cyklostezek i obchvatů kolem měst. To vše obstarají vaši senátoři, pokud je zvolíte.

Ačkoliv v horní komoře nic takového zařídit nemohou, slíbit alespoň něco pro region je zřejmě v tvrdé konkurenci prostě nutnost. Na rozdíl od poslanců senátoři neschvalují rozpočet, takže se ani nedostanou k pověstnému porcování medvěda aneb posílání milionů na projekty ve volebních okrscích.

. Čtěte také: Slogany netáhnou, voliče zajímají jiná témata

O předvolebních populistických výrocích slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara se říkávalo: Nikdo vám nemůže dát to, co já mohu slíbit. MF DNES se pokusila ověřit, zda něco takového platí v současné senátorské kampani.

Reportéři navštívili tři mítinky a vydávali se za voliče s konkrétním přáním. Politik toužící po hlasu buď mohl jeho splnění slíbit jako Ježíšek, anebo na rovinu přiznat, že on nic takového zařídit podle zákona vůbec nedokáže.

Zastavení 1. Kalbáč
Lidovecký senátor Josef Kalbáč pilně objíždí vesničky na Strakonicku, kde post obhajuje. Kromě programu má i něco pro ty, které politika nezajímá. V hospodách rozdává vlastní pivní tácky s nápisem "Hasím vaše problémy". Na tácku je namalovaný on v hasičské kombinéze, jak ze stříkačky nalévá půllitry piva hospodským štamgastům.

"Dělám vždy jen pro lidi. Ale za všechny kolegy bych ruku do ohně nedal. Třeba náš předseda Čunek má tolik funkcí, že někdy ani nestihne přijít na náš senátorský klub," neváhá se Kalbáč distancovat do svého nepopulárního stranického šéfa, když na mítinku debatuje s voličem.

Netuší, že jde o reportéra MF DNES. "Jsem z Blatné a naši dobrovolní hasiči chtějí nové hasičské auto," přednese reportér vymyšlenou žádost. "No jo, to už bylo potřeba. Příští rok to dostanete. Já jsem jediný, kdo v parlamentu prosadil stovky milionů pro hasičskou výbavu," líčí přesvědčivě Kalbáč.

Později od šéfa dobrovolných hasičů v Blatné Václava Tvrdého zjišťujeme poněkud jiný příběh. "Nový hasičák? Loni jsme si opravili ten náš z roku 1974, v nejbližších letech nový asi nedostaneme. Kdybychom se spoléhali na politiky, už bychom nejezdili," říká Tvrdý.

"Chtějí vám zavřít mateřskou školku? To snad ne. Hned v pátek se sejdu se starostou a projednáme to," říká Kalbáč reportérovi MF DNES. Když se reportér za týden zeptal starosty Blatné Josefa Hospergra, uslyšel: "Se senátorem Kalbáčem jsme se setkali, ale o mateřské škole nepadlo ani slovo." "V pátek na to nebyl čas, chtěl jsem se na to zeptat na příští schůzce," vysvětloval Kalbáč na dotaz, proč nedodržel slib.

Zastavení 2. Škaloud
Miroslav Škaloud, který kandiduje za ODS v Praze 5, si na setkání s voliči připravil trumf: pozval populárního herce a senátora za stejnou stranu Tomáše Töpfera. "Než se začnete ptát, povím vám o tom, jak jsem se potkal s Karlem Högerem," rozehřívá Töpfer třináct lidí, kteří v úterý našli cestu na Škaloudův mítink na radnici Prahy 5.

V rozlehlé zasedací místnosti je však ticho i poté, co zazní druhá historka, tentokrát o herci Janu Pivcovi. "Nestyďte se zeptat a klidně si berte občerstvení," říká Škaloud.

Po chvíli to zkoušíme: "Máme v domě hlučný bar, kvůli kterému se v noci nedá spát." "Zavolejte mi, znám se s lidmi z vašeho zastupitelstva," podává Škaloud ochotně navštívenku.

Když už je tak vstřícný, zkoušíme to znovu. "Dětské hřiště u nás poničili vandalové a nikdo se teď nemá k jeho opravě," zní další přání. Škaloud má podobnou odpověď: "Zavolejte a dáme si schůzku. Všechno půjde," usmívá se. Kromě smyšlených problémů reportérů dokáže slibovat i dalším lidem.

Na mítink přišel i šéf smíchovských ragbistů, který si zoufá, protože soukromý majitel už nechce, aby hráli na jeho pozemku. "Najděte si nové hřiště a pak přijďte za mnou. Zařídíme to."

Ke konci mítinku to jeden z voličů nevydrží a ptá se: "Proč vždycky před volbami dělají politici z lidí idioty? Naslibují toho tolik a pak nic nesplní." I na tohle má Škaloud připravenou odpověď. "Bez slibů volby nevyhrajete. Když už platíte tolik peněz za billboard, musíte tam přece něco napsat," vysvětluje.

Zastavení 3. Nenutil
Kandidátem ČSSD do Senátu na Chebsku je starosta Stříbra Miroslav Nenutil. Svůj region objíždí modrou dodávkou, a nebýt na ní tři oranžové pruhy, skoro byste řekli, že jde o kandidáta ODS.

"Jsem tady z Lužné a k nám do vesnice jezdí jen dva autobusy denně. To je strašně málo, zařiďte, ať je jich víc," zní smyšlené přání reportéra v Boru na Tachovsku. A Nenutil docela obstojí: "To já zařídit neumím," řekne po pravdě.

Avšak úplně zklamat potencionálního voliče také nemůže: "No, tak mohl bych zavolat na ČSAD, ale s nejistým výsledkem. Pojďte, ukážu vám někoho, kdo vám pomůže," řekne nakonec. A vede reportéra ke stranickému kolegovi, kandidátovi do krajského zastupitelstva, kde se stanovuje počet dopravních spojů.

Bodrý muž spustí: "Člověče, to nesmíte jen sedět u piva a nadávat! Musíte jít k volbám, dát hlas ČSSD a pak i k vám bude jezdit víc autobusů," slibuje – a přidá oranžovou růži. Pak se ještě přitočí Miroslav Nenutil a podá krabičku sirek s nápisem "I ta sirka volí Mirka". "A kdybyste ještě něco potřeboval, tak se na mě klidně obraťte," říká a míří k dalším voličům.

Konkrétní projekty v regionech senátoři prosadit nemohou, protože normálně schvalují zákony nebo mezinárodní smlouvy. Nikoliv to, kde bude jaký silniční obchvat nebo mateřská školka. Co mohou, je využít svého vlivu ústavního činitele a za naslibované věci se přimlouvat. S nejistým výsledkem.

. Top pět slibů

Co politici v kampani také prohlásili

Zdeněk Kolíbal, kandidát KDU-ČSL do Senátu v Brně:
"Zařídím nový fotbalový a zimní stadion pro Brno."

David Rath, kandidát na středočeského hejtmana za ČSSD:
"Zavedu speciální školní autobusy pro žáky zdarma."

Vladimír Dryml, kandidát ČSSD do Senátu v Hradci Králové:
"Podpořím pojízdné prodejny do všech odlehlých částí mého senátorského okrsku."

Robert Drda, kandidát Strany zelených do Senátu v Kolíně:
"Zasadím se o důkladné monitorování hluku v blízkosti dopravních komunikací, letišť a hlučných provozů."

Petr Duchoň, kandidát ODS do Senátu v Brně:
"Budu naslouchat všem, kdo mají co říct."

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo se bude konat 27. a 28. ledna . Do druhého kola postoupili Petr Pavel, který v prvním kole získal 35, 4 % hlasů, a  Andrej Babiš, který skončil v prvním kole druhý se ziskem 34, 99 % hlasů. 

Šance na ukončení konfliktu na Ukrajině letos je relativně malá, říká Šedivý

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

Dezinformaci o úmrtí Petra Pavla prověří policie. Lež odsoudil generál i Babiš

V řetězových e-mailech a také na falešných webových stránkách kandidáta na prezidenta Petra Pavla se šíří informace, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec bouřil kvůli Babišovi, v Jablonci ho odpůrci vypískali z náměstí

Kandidát Andrej Babiš v pátek při kampani před druhým kolem prezidentské volby dorazil do Liberce. Přišli za ním jeho...

Přes 30 let s Rusy. Nechtějí válku, ale víc nechtějí prohru, říká byznysman

Premium S Ruskem se Jiří Anderle poprvé seznámil v roce 1986, kdy jako turista navštívil Kavkaz. O deset let později začal do...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Státní podnik vyvinul vozidlo za 62 milionů, prodal jen 69 kusů

V soukromém firmě by to byl problém, ve státním podniku to nevadí. VOP CZ, firma Ministerstva obrany určená k výrobě a...

Fialovi bych radil zdarma a rád, Válka seřval, řekl Babiš. Pavel chce spojovat

Prezidentští kandidáti Andrej Babiš a Petr Pavel se ve čtvrtek večer utkali v poslední televizní debatě před druhým...

Zemana vyslýchala na Hradě BIS. Má jít o vyzrazení utajovaných informací

Prezident Miloš Zeman byl na Pražském hradě necelé dva měsíce před koncem mandátu vyslýchán Bezpečnostní informační...

Česko zvolí prezidenta, téměř 15 tisíc volebních místností se otevře ve 14:00

V Česku se v pátek úderem 14:00 otevřou volební místnosti a začne historicky třetí přímá volba prezidenta. Voliči během...

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...