Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. října 2023 Eliška

Kandidáti do Senátu slibují modré z nebe. I to, co nemohou splnit

  3:21
Politici, kteří chtějí usednout v horní komoře parlamentu, rozjeli kampaň plnou slibů. Často voličům na náměstích říkají, že zařídí i takové věci, které vůbec nemohou splnit. Reportéři MF DNES si o takové "dárky" zkusili říct v roli voličů.

Miroslav Škaloud neváhal a slíbil otevřít nové ragbyové hřiště. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Vážení voliči, těšte se! Už jen dva týdny a po zemi konečně vyrostou chybějící mateřské školky, bezpečná dětská hřiště, kilometry nových cyklostezek i obchvatů kolem měst. To vše obstarají vaši senátoři, pokud je zvolíte.

Ačkoliv v horní komoře nic takového zařídit nemohou, slíbit alespoň něco pro region je zřejmě v tvrdé konkurenci prostě nutnost. Na rozdíl od poslanců senátoři neschvalují rozpočet, takže se ani nedostanou k pověstnému porcování medvěda aneb posílání milionů na projekty ve volebních okrscích.

. Čtěte také: Slogany netáhnou, voliče zajímají jiná témata

O předvolebních populistických výrocích slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara se říkávalo: Nikdo vám nemůže dát to, co já mohu slíbit. MF DNES se pokusila ověřit, zda něco takového platí v současné senátorské kampani.

Reportéři navštívili tři mítinky a vydávali se za voliče s konkrétním přáním. Politik toužící po hlasu buď mohl jeho splnění slíbit jako Ježíšek, anebo na rovinu přiznat, že on nic takového zařídit podle zákona vůbec nedokáže.

Zastavení 1. Kalbáč
Lidovecký senátor Josef Kalbáč pilně objíždí vesničky na Strakonicku, kde post obhajuje. Kromě programu má i něco pro ty, které politika nezajímá. V hospodách rozdává vlastní pivní tácky s nápisem "Hasím vaše problémy". Na tácku je namalovaný on v hasičské kombinéze, jak ze stříkačky nalévá půllitry piva hospodským štamgastům.

"Dělám vždy jen pro lidi. Ale za všechny kolegy bych ruku do ohně nedal. Třeba náš předseda Čunek má tolik funkcí, že někdy ani nestihne přijít na náš senátorský klub," neváhá se Kalbáč distancovat do svého nepopulárního stranického šéfa, když na mítinku debatuje s voličem.

Netuší, že jde o reportéra MF DNES. "Jsem z Blatné a naši dobrovolní hasiči chtějí nové hasičské auto," přednese reportér vymyšlenou žádost. "No jo, to už bylo potřeba. Příští rok to dostanete. Já jsem jediný, kdo v parlamentu prosadil stovky milionů pro hasičskou výbavu," líčí přesvědčivě Kalbáč.

Později od šéfa dobrovolných hasičů v Blatné Václava Tvrdého zjišťujeme poněkud jiný příběh. "Nový hasičák? Loni jsme si opravili ten náš z roku 1974, v nejbližších letech nový asi nedostaneme. Kdybychom se spoléhali na politiky, už bychom nejezdili," říká Tvrdý.

"Chtějí vám zavřít mateřskou školku? To snad ne. Hned v pátek se sejdu se starostou a projednáme to," říká Kalbáč reportérovi MF DNES. Když se reportér za týden zeptal starosty Blatné Josefa Hospergra, uslyšel: "Se senátorem Kalbáčem jsme se setkali, ale o mateřské škole nepadlo ani slovo." "V pátek na to nebyl čas, chtěl jsem se na to zeptat na příští schůzce," vysvětloval Kalbáč na dotaz, proč nedodržel slib.

Zastavení 2. Škaloud
Miroslav Škaloud, který kandiduje za ODS v Praze 5, si na setkání s voliči připravil trumf: pozval populárního herce a senátora za stejnou stranu Tomáše Töpfera. "Než se začnete ptát, povím vám o tom, jak jsem se potkal s Karlem Högerem," rozehřívá Töpfer třináct lidí, kteří v úterý našli cestu na Škaloudův mítink na radnici Prahy 5.

V rozlehlé zasedací místnosti je však ticho i poté, co zazní druhá historka, tentokrát o herci Janu Pivcovi. "Nestyďte se zeptat a klidně si berte občerstvení," říká Škaloud.

Po chvíli to zkoušíme: "Máme v domě hlučný bar, kvůli kterému se v noci nedá spát." "Zavolejte mi, znám se s lidmi z vašeho zastupitelstva," podává Škaloud ochotně navštívenku.

Když už je tak vstřícný, zkoušíme to znovu. "Dětské hřiště u nás poničili vandalové a nikdo se teď nemá k jeho opravě," zní další přání. Škaloud má podobnou odpověď: "Zavolejte a dáme si schůzku. Všechno půjde," usmívá se. Kromě smyšlených problémů reportérů dokáže slibovat i dalším lidem.

Na mítink přišel i šéf smíchovských ragbistů, který si zoufá, protože soukromý majitel už nechce, aby hráli na jeho pozemku. "Najděte si nové hřiště a pak přijďte za mnou. Zařídíme to."

Ke konci mítinku to jeden z voličů nevydrží a ptá se: "Proč vždycky před volbami dělají politici z lidí idioty? Naslibují toho tolik a pak nic nesplní." I na tohle má Škaloud připravenou odpověď. "Bez slibů volby nevyhrajete. Když už platíte tolik peněz za billboard, musíte tam přece něco napsat," vysvětluje.

Zastavení 3. Nenutil
Kandidátem ČSSD do Senátu na Chebsku je starosta Stříbra Miroslav Nenutil. Svůj region objíždí modrou dodávkou, a nebýt na ní tři oranžové pruhy, skoro byste řekli, že jde o kandidáta ODS.

"Jsem tady z Lužné a k nám do vesnice jezdí jen dva autobusy denně. To je strašně málo, zařiďte, ať je jich víc," zní smyšlené přání reportéra v Boru na Tachovsku. A Nenutil docela obstojí: "To já zařídit neumím," řekne po pravdě.

Avšak úplně zklamat potencionálního voliče také nemůže: "No, tak mohl bych zavolat na ČSAD, ale s nejistým výsledkem. Pojďte, ukážu vám někoho, kdo vám pomůže," řekne nakonec. A vede reportéra ke stranickému kolegovi, kandidátovi do krajského zastupitelstva, kde se stanovuje počet dopravních spojů.

Bodrý muž spustí: "Člověče, to nesmíte jen sedět u piva a nadávat! Musíte jít k volbám, dát hlas ČSSD a pak i k vám bude jezdit víc autobusů," slibuje – a přidá oranžovou růži. Pak se ještě přitočí Miroslav Nenutil a podá krabičku sirek s nápisem "I ta sirka volí Mirka". "A kdybyste ještě něco potřeboval, tak se na mě klidně obraťte," říká a míří k dalším voličům.

Konkrétní projekty v regionech senátoři prosadit nemohou, protože normálně schvalují zákony nebo mezinárodní smlouvy. Nikoliv to, kde bude jaký silniční obchvat nebo mateřská školka. Co mohou, je využít svého vlivu ústavního činitele a za naslibované věci se přimlouvat. S nejistým výsledkem.

. Top pět slibů

Co politici v kampani také prohlásili

Zdeněk Kolíbal, kandidát KDU-ČSL do Senátu v Brně:
"Zařídím nový fotbalový a zimní stadion pro Brno."

David Rath, kandidát na středočeského hejtmana za ČSSD:
"Zavedu speciální školní autobusy pro žáky zdarma."

Vladimír Dryml, kandidát ČSSD do Senátu v Hradci Králové:
"Podpořím pojízdné prodejny do všech odlehlých částí mého senátorského okrsku."

Robert Drda, kandidát Strany zelených do Senátu v Kolíně:
"Zasadím se o důkladné monitorování hluku v blízkosti dopravních komunikací, letišť a hlučných provozů."

Petr Duchoň, kandidát ODS do Senátu v Brně:
"Budu naslouchat všem, kdo mají co říct."

Je mi líto společnosti, která je omezená a nerespektující, říká Eliška Křenková

  • Nejčtenější

Fico se vrací. Jeho Směr s náskokem ovládl slovenské volby

Po sečtení 99 procent okrsků jasně vede ve slovenských předčasných parlamentních volbách Směr-SD expremiéra Roberta...

Narkozombíci přicházejí. Metla Američanů se valí do Evropy

Premium Evropa se musí připravit na masivní přísun fentanylu. V rozhovoru pro list Politico na to upozornila eurokomisařka Ylva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu v Rakousku při běhání napadl staford, zraněním na místě podlehla

Ženu v pondělí při běhání v hornorakouské obci Naarn napadl pes plemene americký stafordširský teriér a pokousal ji tak...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Digitalizace justice stojí na místě. Státní rozpočet to může stát 1,5 miliardy

Ministerstvo spravedlnosti uzavřelo smlouvy na vývoj systémů pro elektronizaci justice, na které čerpá stovky milionů z...

STALO SE DNES: Nejbohatším Čechem je Kellnerová, Ukrajinci zasáhli systém Triumf

Nejbohatším Čechem je Renata Kellnerová. Ruské síly s vysokou pravděpodobností minulý týden sestřelily na Ukrajině...

Policisté na hranicích zachytili auto plné běženců, dva odhalili i ve vlaku

Krátce po zavedení kontrol na hranicích ze Slovenskem zachytili policisté na bývalém hraničním přechodu Šance poblíž...

Prezident Pavel by se vzdal českého veta. Znepokojil koalici i opozici

Premium Velké státy Evropské unie v čele s Německem by si to velmi přály. Ty menší se tomu brání. Řeč je o možnosti použití...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...