Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Kandidáti do Senátu slibují modré z nebe. I to, co nemohou splnit

  3:21
Politici, kteří chtějí usednout v horní komoře parlamentu, rozjeli kampaň plnou slibů. Často voličům na náměstích říkají, že zařídí i takové věci, které vůbec nemohou splnit. Reportéři MF DNES si o takové "dárky" zkusili říct v roli voličů.

Miroslav Škaloud neváhal a slíbil otevřít nové ragbyové hřiště. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Vážení voliči, těšte se! Už jen dva týdny a po zemi konečně vyrostou chybějící mateřské školky, bezpečná dětská hřiště, kilometry nových cyklostezek i obchvatů kolem měst. To vše obstarají vaši senátoři, pokud je zvolíte.

Ačkoliv v horní komoře nic takového zařídit nemohou, slíbit alespoň něco pro region je zřejmě v tvrdé konkurenci prostě nutnost. Na rozdíl od poslanců senátoři neschvalují rozpočet, takže se ani nedostanou k pověstnému porcování medvěda aneb posílání milionů na projekty ve volebních okrscích.

. Čtěte také: Slogany netáhnou, voliče zajímají jiná témata

O předvolebních populistických výrocích slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara se říkávalo: Nikdo vám nemůže dát to, co já mohu slíbit. MF DNES se pokusila ověřit, zda něco takového platí v současné senátorské kampani.

Reportéři navštívili tři mítinky a vydávali se za voliče s konkrétním přáním. Politik toužící po hlasu buď mohl jeho splnění slíbit jako Ježíšek, anebo na rovinu přiznat, že on nic takového zařídit podle zákona vůbec nedokáže.

Zastavení 1. Kalbáč
Lidovecký senátor Josef Kalbáč pilně objíždí vesničky na Strakonicku, kde post obhajuje. Kromě programu má i něco pro ty, které politika nezajímá. V hospodách rozdává vlastní pivní tácky s nápisem "Hasím vaše problémy". Na tácku je namalovaný on v hasičské kombinéze, jak ze stříkačky nalévá půllitry piva hospodským štamgastům.

"Dělám vždy jen pro lidi. Ale za všechny kolegy bych ruku do ohně nedal. Třeba náš předseda Čunek má tolik funkcí, že někdy ani nestihne přijít na náš senátorský klub," neváhá se Kalbáč distancovat do svého nepopulárního stranického šéfa, když na mítinku debatuje s voličem.

Netuší, že jde o reportéra MF DNES. "Jsem z Blatné a naši dobrovolní hasiči chtějí nové hasičské auto," přednese reportér vymyšlenou žádost. "No jo, to už bylo potřeba. Příští rok to dostanete. Já jsem jediný, kdo v parlamentu prosadil stovky milionů pro hasičskou výbavu," líčí přesvědčivě Kalbáč.

Později od šéfa dobrovolných hasičů v Blatné Václava Tvrdého zjišťujeme poněkud jiný příběh. "Nový hasičák? Loni jsme si opravili ten náš z roku 1974, v nejbližších letech nový asi nedostaneme. Kdybychom se spoléhali na politiky, už bychom nejezdili," říká Tvrdý.

"Chtějí vám zavřít mateřskou školku? To snad ne. Hned v pátek se sejdu se starostou a projednáme to," říká Kalbáč reportérovi MF DNES. Když se reportér za týden zeptal starosty Blatné Josefa Hospergra, uslyšel: "Se senátorem Kalbáčem jsme se setkali, ale o mateřské škole nepadlo ani slovo." "V pátek na to nebyl čas, chtěl jsem se na to zeptat na příští schůzce," vysvětloval Kalbáč na dotaz, proč nedodržel slib.

Zastavení 2. Škaloud
Miroslav Škaloud, který kandiduje za ODS v Praze 5, si na setkání s voliči připravil trumf: pozval populárního herce a senátora za stejnou stranu Tomáše Töpfera. "Než se začnete ptát, povím vám o tom, jak jsem se potkal s Karlem Högerem," rozehřívá Töpfer třináct lidí, kteří v úterý našli cestu na Škaloudův mítink na radnici Prahy 5.

V rozlehlé zasedací místnosti je však ticho i poté, co zazní druhá historka, tentokrát o herci Janu Pivcovi. "Nestyďte se zeptat a klidně si berte občerstvení," říká Škaloud.

Po chvíli to zkoušíme: "Máme v domě hlučný bar, kvůli kterému se v noci nedá spát." "Zavolejte mi, znám se s lidmi z vašeho zastupitelstva," podává Škaloud ochotně navštívenku.

Když už je tak vstřícný, zkoušíme to znovu. "Dětské hřiště u nás poničili vandalové a nikdo se teď nemá k jeho opravě," zní další přání. Škaloud má podobnou odpověď: "Zavolejte a dáme si schůzku. Všechno půjde," usmívá se. Kromě smyšlených problémů reportérů dokáže slibovat i dalším lidem.

Na mítink přišel i šéf smíchovských ragbistů, který si zoufá, protože soukromý majitel už nechce, aby hráli na jeho pozemku. "Najděte si nové hřiště a pak přijďte za mnou. Zařídíme to."

Ke konci mítinku to jeden z voličů nevydrží a ptá se: "Proč vždycky před volbami dělají politici z lidí idioty? Naslibují toho tolik a pak nic nesplní." I na tohle má Škaloud připravenou odpověď. "Bez slibů volby nevyhrajete. Když už platíte tolik peněz za billboard, musíte tam přece něco napsat," vysvětluje.

Zastavení 3. Nenutil
Kandidátem ČSSD do Senátu na Chebsku je starosta Stříbra Miroslav Nenutil. Svůj region objíždí modrou dodávkou, a nebýt na ní tři oranžové pruhy, skoro byste řekli, že jde o kandidáta ODS.

"Jsem tady z Lužné a k nám do vesnice jezdí jen dva autobusy denně. To je strašně málo, zařiďte, ať je jich víc," zní smyšlené přání reportéra v Boru na Tachovsku. A Nenutil docela obstojí: "To já zařídit neumím," řekne po pravdě.

Avšak úplně zklamat potencionálního voliče také nemůže: "No, tak mohl bych zavolat na ČSAD, ale s nejistým výsledkem. Pojďte, ukážu vám někoho, kdo vám pomůže," řekne nakonec. A vede reportéra ke stranickému kolegovi, kandidátovi do krajského zastupitelstva, kde se stanovuje počet dopravních spojů.

Bodrý muž spustí: "Člověče, to nesmíte jen sedět u piva a nadávat! Musíte jít k volbám, dát hlas ČSSD a pak i k vám bude jezdit víc autobusů," slibuje – a přidá oranžovou růži. Pak se ještě přitočí Miroslav Nenutil a podá krabičku sirek s nápisem "I ta sirka volí Mirka". "A kdybyste ještě něco potřeboval, tak se na mě klidně obraťte," říká a míří k dalším voličům.

Konkrétní projekty v regionech senátoři prosadit nemohou, protože normálně schvalují zákony nebo mezinárodní smlouvy. Nikoliv to, kde bude jaký silniční obchvat nebo mateřská školka. Co mohou, je využít svého vlivu ústavního činitele a za naslibované věci se přimlouvat. S nejistým výsledkem.

. Top pět slibů

Co politici v kampani také prohlásili

Zdeněk Kolíbal, kandidát KDU-ČSL do Senátu v Brně:
"Zařídím nový fotbalový a zimní stadion pro Brno."

David Rath, kandidát na středočeského hejtmana za ČSSD:
"Zavedu speciální školní autobusy pro žáky zdarma."

Vladimír Dryml, kandidát ČSSD do Senátu v Hradci Králové:
"Podpořím pojízdné prodejny do všech odlehlých částí mého senátorského okrsku."

Robert Drda, kandidát Strany zelených do Senátu v Kolíně:
"Zasadím se o důkladné monitorování hluku v blízkosti dopravních komunikací, letišť a hlučných provozů."

Petr Duchoň, kandidát ODS do Senátu v Brně:
"Budu naslouchat všem, kdo mají co říct."

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemanovy hyeny. Je to projev nejhlubšího úpadku, řekl Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil označil ve čtvrtek za projev nejhlubšího úpadku, když se prezident Miloš Zeman opět...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

ODS, lidovci a TOP 09 podepsali koaliční smlouvu. Cíl je vítězství, míní Fiala

Strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v neděli podepsaly koaliční smlouvu uskupení SPOLU. Na spolupráci se domluvily loni na...

Musíme se připravit na pravidelné očkování, sdělil Babiš v Čau lidi

Důležitá informace pro občany je podle předsedy vlády Andreje Babiše to, že očkování proti nemoci covid-19 bude...

Tým vědců slaví úspěch, připravil účinné protilátky na klíšťovou encefalitidu

Česko-americký tým vědců oznámil úspěch ve výzkumu protilátek, které vykazují vysokou neutralizační účinnost proti viru...

Máme 250 milionů na vývoj české vakcíny, projekt čeká na souhlas Arenbergera

Nyní pozastavený projekt na vývoj české vakcíny s rozpočtem 250 milionů čeká na schválení novým ministrem zdravotnictví...

https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/
https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/

Mast Bepanthen Baby je každodenní pomocník pro miminko i pro vás. Díky panthenolu a mandlovému oleji poskytuje trojitou péči – přirozeně...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...