TOP 09 vyloučila spolupráci s Babišem. Opírá se o spis StB

  16:20aktualizováno  16:20
Špičky TOP 09 vyloučily povolební spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše a vyčetly mu údajnou spolupráci s komunistickou StB. Babiš ji popřel, označil se naopak za oběť StB a dodal, že občany to ani nezajímá na rozdíl od toho, co první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek za 20 let předvedl v politice.

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Andrej Babiš (ANO) | foto: koláž iDNES.cz

"Jestliže náš pan předseda Karel Schwarzenberg byl dlouhá léta v exilu a z toho exilu podporoval demokratický disent, tak naše strana těžko může spolupracovat se stranou, v jejímž čele je předseda, který práskal komunistické Státní bezpečnosti, která demokratický disent potírala," řekl iDNES.cz Kalousek.

"Kdyby strana Karla Schwarzenberga měla spolupracovat se stranou Andreje Babiše, tak popřeme 17. listopad a veškerý vývoj po 17. listopadu," tvrdí první místopředseda TOP 09. Podpořil tak slova dalšího z místopředsedů strany Marka Ženíška, který se podobně ostře do Babiše opřel v Právu.

Když byl Kalousek v roce 2006 předsedou KDU-ČSL, jednal s tehdejším šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem o vládě, která by se opírala o komunisty. Lidovci se proti tomu ale vzbouřili a Kalousek rezignoval.

Zatím nejostřejší osobní útok v kampani před předčasnými volbami přišel ve chvíli, kdy průzkumy ukazují, že hnutí ANO Andreje Babiše má reálnou šanci, že pronikne v předčasných volbách do parlamentu. Babiš zároveň naznačil, že kdyby jeho hnutí po volbách šlo do vlády, zajímalo by ho ministerstvo financí. Tedy post, který měl v pravicových vládách pod kontrolou Kalousek. (Andrej Babiš v červnu oznámil koupi společnosti MAFRA, do níž patří i server iDNES.cz. Vydavatelství ale zatím nepřevzal, pozn. red.)

Babiš: S StB jsem nespolupracoval, byl jsem její oběť

Babiš označil Kalouskova slova za levný útok. "Pan Kalousek mě pobavil. Já jsem nikdy s StB nespolupracoval, žádnou spolupráci jsem nepodepsal. Byl jsem oběť StB, která mě vyšetřovala ohledně dovozu syrských fosfátů. Při prvním vyšetřování mi oznámili, že moje rodina není přijatelná pro režim, protože můj strýc emigroval v den vstupu ruských vojsk a můj bratranec taky emigroval," řekl iDNES.cz šéf hnutí ANO.

Andrej Babiš vysvětluje, jak to bylo s jeho údajnou spoluprací s StB

Připomněl, že kvůli svazku StB vede soudní spor. "Jsem přesvědčen, že soud vyhraju, protože máme dostatečné důkazy, že ten důstojník to vedl formálně, vykazoval tam občerstvení v době, kdy jsem pobýval v Africe a vůbec jsem v Československu nebydlel," dodal Andrej Babiš.

"Já si ale myslím, že občany této země to vůbec nezajímá, že je hlavně zajímá, co tady pan Kalousek za dvacet let předvedl přes padáky, přes kauzu CASA, přes pandury, Kapsch, přes to, že hazard tu dvacet dva let neplatil daně. Pan Kalousek tady už dvacet let působí a všichni vidí, jak to tu vypadá. Je to levnej útok. Pokud TOP 09 nechce spolupracovat, je to její rozhodnutí," prohlásil Babiš. Později v tiskové zprávě dodal, že se bude bránit trestním oznámením na Kalouska i Ženíška pro pomluvu.

Klasické parlamentní strany jsou podle Babiše zoufalé, protože na něj vytahují stále stejnou věc, kterou na něj vytáhly už koncem roku 2011, kdy se informace o údajné Babišově spolupráci s StB objevily v několika časopisech.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Pro některé kardiaky může být nadměrné pití velká chyba, radí prof. Neužil v Rozstřelu

Petr Neužil

Když udeří vedra, měli by lidé s chorobami srdce být opatrní a měli by vědět, že se při nadměrném horku a nevhodném...

Firma hostila šéfa antimonopolního úřadu na fotbale. Zachránil jí stamiliony

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. (25. leden...

Šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje v roce 2015 hostila firma BusLine na fotbalovém zápase Ajax Amsterdam v...

Na novou migrační vlnu jsme už připraveni, řekli čeští strážci hranic v Rozstřelu

Vedoucí Národního situačního centra ochrany hranic Petr Malovec (vpravo) a...

V Praze vzniklo Národní situační centrum ochrany hranic, které má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Ti by tak...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz