Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lékaři na kongresech zpohodlněli, říká Špičák. S Ukrajinci si zdravotnictví poradí

  10:56
Za několik dní začíná v Praze prestižní gastroenterologický kongres Esge days 2022. IKEM byl ve spolupráci s odbornou společností jeho organizací pověřen již poněkolikáté. Je to závazek a čest, řekl pro iDNES.cz přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM Julius Špičák. Před pandemií na kongres přijíždělo až šest tisíc lidí, nyní však účast bude nižší. Lidé zpohodlněli, někteří mají obavy, míní lékař.
Julius Špičák, gastroenterolog a přednosta Kliniky hepatogastroenterologie...

Julius Špičák, gastroenterolog a přednosta Kliniky hepatogastroenterologie pražského IKEM | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ve čtvrtek začíná v Praze velký Gastroenterologický kongres, na který dorazí kapacity z celého světa. IKEM ho pořádá již poněkolikáté, co pro vás toto pověření znamená?
Je to pro nás veliká čest. Jako Praha jsme jediné pracoviště v polovině Evropy včetně Rakouska a půlky Německa, které bývá pravidelně poctěno organizací takového víkendu. Vnímáme to jako závazek a výsledek našeho mnohaletého působení na evropské scéně. Důležitou roli hraje též genius loci – Praha. Pohodlná veřejná doprava, hotelová kapacita, vhodné kongresové centrum, samozřejmě kultura, architektura a dobré jídlo. I akademici jsou lidé.

Proč svěřují organizaci opakovaně zrovna vašemu pracovišti?
Od začátků své kariéry jsem se snažil propojit s akademickým světem a procestoval jsem řadu míst. V mnoha zemích jsem si našel přátele, stal jsem se součástí akademické sítě a jsem za to rád. A nyní se snažím své kontakty a zkušenosti předávat kolegům.

Myslím, že se nám to daří, protože mí kolegové jsou evropsky uznávaní mluvčí. Jsou zvaní na nejprestižnější konference, vychází jim práce i v nejprestižnějších časopisech.

Konference se v předchozích letech pořádaly především on-line, tentokrát se konečně obejde bez restrikcí...
Tentokrát bude mít kongres hybridní podobu. Ještě před covidem do Prahy na konferenci přijelo 6 tisíc lidí. Nyní, když mohou všichni opět cestovat, se jich na místě zaregistrovalo něco přes tisíc. Na tom můžeme sledovat, jak pandemická doba poznamenala chování lidí. Mnozí negativním způsobem změnili své návyky.

Jak si nižší účast vysvětlujete?
Kongres pro řadu účastníků představuje povinnou součást postgraduálního vzdělávání. Ve virtuální podobě si všichni mohou snadno odškrtnout jako splněný, přičemž se často de facto neúčastní, jenom zapnou počítač a připojí se. Přitom dostanou plnohodnotnou certifikaci stejnou jako ti, kteří opravdu přijeli. Vidím i na sobě, že člověk se není schopen přes počítačovou obrazovku plně soustředit. Zároveň však rozumím tomu, že cestování je v postcovidové době otravné. Pořád vás někde kontrolují, měří, musíte mít roušky. I to může být důvod omezené účasti.

Na konferenci jsou zajisté cenné i nově navázané kontakty, které přes počítač nezískáte.
Je to tak, pro mě je pěstování kontaktů důležité celý život. Pracuji na něm celou kariéru, od první delší návštěvy tehdy ve Spolkové republice Německo na konci 80. let. Své naprosté nadšení si dodnes pamatuji a s několika již veterány udržuji pravidelný kontakt. Podobně jsem se snažil zúročit pobyty v Holandsku, Izraeli a Spojených státech. Člověku se to vrátí, protože díky tomu získá celosvětové jméno a důvěru. Česká akademická špička by měla být automaticky integrovaná ve společnosti a k tomu kongresy slouží.

Pamatuji si, že jsme v roce 1991 navštívili jeden z prvních živých videopřenosů v Bruselu a byli jsme pochopitelně naprosto okouzleni. Měli jsme nutkání tuto konferenci přivést do Prahy a protože jsme tehdy byli v politickém kurzu, podařilo se. Akce byla velmi úspěšná, zahraniční profesoři byli překvapeni, protože endoskopovat jsme uměli. Můj starší kolega z toho vytěžil prestižní členství v Evropském výboru, já ho následoval, byla to pro nás samozřejmost.

Koronavirová pandemie ovlivnila nejen lékařské kongresy, ale fungování celého zdravotnictví. Už se vše podařilo vrátit do „starých kolejí“?
Výpadek, který byl prakticky dvouletý, se samozřejmě nedá zcela nahradit. Dlouhodobě musí probíhat určitý počet onkologických vyšetření. A pokud se tak nějakou dobu nedělo, projeví se to v budoucnu na tom, že budou onkologická onemocnění diagnostikovaná v pokročilejším stavu s horší prognózou.

Přesné statistické vyčíslení není snadné provést, ale není možné, aby se výpadek na zdravotním stavu populace s odstupem negativně neprojevil. Ale nejde pouze o onkologii, ale i další obory. Obezita, poruchy psychiky. Jde o velmi komplexní problém a jeho důsledky poneseme s mnohaletým odstupem.

Operace odložené za covidu nedoženeme, někteří lidé zemřou, říká lékař Špičák

Vnímáte, že covid změnil přístup lidí k návštěvám lékařů?
V současné době to nepozoruji. Ale musím říci, že ačkoliv výpadek zaznamenali všude na světě, v řadě zemí byl daleko výraznější než v Česku. V Americe počet některých onkologických vyšetření poklesl až o osmdesát procent. U nás se propad pohyboval okolo 15-20 procent.

Co se týče transplantačního programu, tak i díky osobnímu nasazení lékařů v IKEMu byl pokles transplantací jater naprosto minimální. V jiných evropských zemích, třeba ve Španělsku, které je transplantační velmocí, bylo snížení až sedmdesátiprocentní. I přes komplikovanou situaci, která nastala, dělali čeští lékaři všechno pro to, aby programy běžely dál.

Velkým tématem současnosti je příchod ukrajinských uprchlíků do Česka. Někteří budou onkologicky nebo chronicky nemocní. Nebude to pro české zdravotnictví představovat zátěž?
Podle mě to je a bude zvládnutelné. V naprosté většině případů sem přicházejí mladí lidé, kteří nemocemi trpí méně. Onkologická onemocnění tedy nebudou tak četná, protože jde až na výjimky o onemocnění vyššího věku.

Můžeme počítat s tím, že pacientů přibude, ale systém by si s tím měl poradit. V žádném případě bych tento problém nechtěl zveličovat a nerad bych, aby vedl k nějaké ukrajinofobii.

Řeší se také uznávání diplomů příchozích ukrajinských zdravotníků. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek by souhlasil s tím, aby bylo přijímání lékařů snadnější. Jaký na to máte pohled vy?
Jsem rozhodně pro zjednodušení. Bylo by správné, aby se ukrajinští zdravotníci mohli od počátku registrovat do zařízení a pracovat pod dohledem. Osobně bych netrval na tom, aby mluvili česky, angličtina by mohla být plnohodnotnou alternativou.

Já sám jsem pracoval v Izraeli a nikdo po mně nechtěl, abych mluvil hebrejsky. Byl bych v tomto případě maximálně vstřícný. Trval bych na zkoušce z dané odbornosti, ale ne na zkouškách z celé medicíny. Jsou nesmírně obtížné a možná ani zkušený lékař by je nemusel po letech zvládnout.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...