"Pokud bychom dělali dvoukoalici, tak se poměrně jednoduše dohodneme," řekl přesto k jednání s lidovci sociální demokrat Jan Mládek. Obě strany se totiž shodují na progresivním zdanění fyzických osob. Jen lidovci navrhují tři daňová pásma, ČSSD chce jen dvě. Progresivní zdanění je podmínkou pro zavedení návrhu KDU-ČSL na společné zdanění manželů. ANO požaduje, aby se s daněmi dva roky nehýbalo.
"Dáváme na stůl zvýšení zdanění hazardu. Nejsme úplně spokojeni a neměli jsme to ani v programu, že by se měly rušit poplatky ve zdravotnictví, to jsou zase miliardové výpadky v příjmech, které by šly proti navýšení plateb za státní pojištěnce, takže to příliš neřeší situaci zdravotnictví," uvedl šéf lidovců Bělobrádek po schůzce s předsedou ČSSD.
Při společném jednání s ČSSD a ANO, která začnou příští týden, budou podle něj lidovci prosazovat, aby se vrátila možnost společného zdanění manželů. Bělobrádek pochválil myšlenku centrálních nákupů pro ministerstva, která má snížit výdaje státu. S tím přišlo ANO a sociální demokraté na to kývli.
Debata o daních pro firmy není podle první místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky uzavřena, pro lidovce je to ale problém. "Stále platí, že nesouhlasíme s vyššími daněmi pro firmy, ale zároveň je třeba si říct, z čeho se rozpočet naplnit. Je třeba si na to sednout na trojstranném jednání," řekl iDNES.cz.
Sobotka si pochvaloval, že s lidovci se spíše shodne
"Jsem rád, že jsme se shodli s lidovci na tom, že je důležité, aby v České republice byl progresivní systém zdanění, že se shodujeme na tom, že proti daňovým únikům je nutno nasadit pokladny s fiskální pamětí a že se shodujeme na tom, že by měla být zavedena majetková přiznání," prohlásil Sobotka.
"Pokud jde o firemní daně, jednání je ještě před nám. My musíme ušetřit na provozu státu, ale současně musíme garantovat výdajové priority, na kterých se koalice shodne. Budeme potřebovat další zdroje, abychom mohli financovat vládní politiku. Vláda bude potřebovat pravidelné příjmy a my chceme vést s našimi partnery debatu o pravidelných příjmech. Pokud ANO a KDU-ČSL odmítají zvyšování firemních daní, budeme chtít, aby navrhly jinou alternativu, jak se pravidelné příjmy státu zvýší," řekl iDNES.cz Sobotka.
Bělobrádek má být podle KDU-ČSL místopředsedou Sněmovny
Bělobrádek zase kvituje, že se po víkendu konečně začne o vládě jednat ve třech. "Jsem rád, že pan předseda Sobotka navrhl, abychom se od začátku příštího týdne začali scházet v trojkoaličním potenciálním formátu," uvedl Bělobrádek po schůzce se Sobotkou, která trvala zhruba čtyřicet minut.
"Zopakoval jsem, že předpokládáme, budeme-li součástí příští koalice, že bychom měli mít místopředsedu Sněmovny," řekl předseda KDU-ČSL. Strana nominovala právě Bělobrádka. "Pokud bych byl nominován jako ministr nebo místopředseda vlády, opustil bych post místopředsedy Sněmovny," prohlásil.
Kdo Sněmovnu povede, to si podle něj musí vyříkat ČSSD a ANO. Lidovci si ale nedovedou představit, že by hlasovali pro komunistického místopředsedu Sněmovny. "Pokud by měl být místopředsedou Sněmovny někdo z KSČM, tak si nedovedu představit, že by tam bylo jednotné hlasování," řekl Bělobrádek.
Vůbec podle něj nebyla řeč o církevních restitucích, do nichž KDU-ČSL nehodlá nijak zasahovat. Podle ní je věcí ČSSD, jestli něco dokáže s církvemi vyjednat.