Okamurův návrh referenda neprojde. ANO ho chce vrátit k přepracování

  13:20aktualizováno  16:39
Snaha Tomia Okamury prosadit takovou podobu zákona o obecném referendu, která by umožnila i hlasování o případném odchodu Česka z Evropské unie, bude marná. Hnutí ANO podpoří vrácení návrhu k přepracování. Po jednání se zástupci hnutí STAN to potvrdil šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Šéf poslaneckého klubu hnutí Starostové a nezávislí Jan Farský požádal premiéra v demisi Andreje Babiše, aby ANO pomohlo zarazit ústavní zákon o referendu podle představ SPD Tomia Okamury. „Tak, jak to je navrženo, tak to v žádném případě nemůže projít,“ řekl Farský. A řekl, že mu Babiš slíbil, že Okamurův návrh neprojde a bude vrácen k přepracování.

„Máme na to podobný názor jako hnutí STAN,“ řekl po jednání Jaroslav Faltýnek. Připomněl, že klub ANO se už dohodl, že nepřekročitelnou podmínkou pro přijetí zákona o obecném referendu je, že se nebude moci týkat mezinárodních dohod a daní.

„Máme obavu z toho, že kdyby tento návrh zákona pokračoval dál v legislativním procesu, tak v té formě, jak je dnes položen na stole, tak zejména média to budou prezentovat tak, že je tady snaha vůbec připustit diskusi o možnosti hlasovat a udělat referendum o vystoupení z Evropské unie. S tím my máme zcela zásadní problém, a proto se budeme snažit hledat takové řešení, aby k této situaci nedošlo,“ uvedl Faltýnek.

Návrh ústavního zákona o referendu od SPD má Sněmovna projednávat na schůzi, která začne příští týden v úterý. A pro Okamuru je referendum jednou z podmínek tolerance vlády. SPD usiluje o to, aby mohlo být vypsáno všelidové hlasování o odchodu Česka z Evropské unie.

Babiš ve středu po jednání s novým vedením ČSSD řekl, že jediná strana, která zatím projevila zájem o vstup do vlády s ANO a o kterou má jeho hnutí zájem, je právě sociální demokracie. A že jedinou variantou vlády, která je teď na stole, je koalice ANO s ČSSD a s tolerancí komunistické strany. To staví Okamurovo hnutí SPD momentálně do ofsajdu.

Starostové a nezávislí se rozhodli s ANO jednat právě proto, že chtějí zabránit podílu KSČM a SPD na vládě. „Shodli jsme se na prozápadním směřování České republiky,“ řekl po čtvrtečním jednání Farský.

STAN se ale s ANO neshodli na tom, že ve vládě nesmí být trestně stíhaná osoba. Hnutí Starostové a nezávislí tak jako další strany na tom trvá. Babiše policie stíhá kvůli podezření na dotační podvod v souvislosti s farmou Čapí hnízdo. ANO trvá na tom, že jediným kandidátem na premiéra je Babiš.

„Pozitivní z toho jednání bylo to, že zástupci hnutí STAN řekli, že zákony, které se dostanou z vlády do Sněmovny, ať ta vláda bude mít důvěru, nebo nebude mít důvěru, a budou dobré, budou pro naše lidi a budou vycházet i z jejich volebního programu, ad hoc budou podporovat,“ řekl Faltýnek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Letadlo přistálo v Ruzyni s nefunkčním motorem, cestující jsou v pořádku

Jedenáct letounů Boeing 737 Max 8 má i česká firma Smartwings.

Krátce po 11. hodině v Praze na Letišti Václava Havla přistál let společnosti Smartwings, kterému během letu z Řecka...

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

V Praze se vzpomínalo na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz