Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

ČSSD ztratí nejméně dva hejtmany. Ne všude, kde povládne, kraj zrudne

  11:51
Sociální demokraté ztratí minimálně dva, možná až čtyři hejtmany z dosavadních třinácti. I když v devíti krajích vyhrála a posílili komunisté, ne všude, kde ČSSD povládne, kraj zrudne. Naopak na oranžovo-rudou dohodu to vypadá v jediném kraji, kde vyhrála ODS, tedy v Plzeňském kraji. Vyplývá to z analýzy výsledků.

Jedním z krajů, kde ČSSD nepovládne s komunisty, i když by mohla, bude nejspíš Jihomoravský kraj. Michal Hašek se může znovu domluvit s lidovci. Na snímku je s jejich jihomoravským lídrem Stanislavem Juránkem. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V několika krajích, tam, kde už ČSSD s komunisty spolupracovala, se s nimi nejspíš znovu dohodne - jedná se o Karlovarský, Moravskoslezský, Středočeský i Plzeňský kraj a také Vysočinu.

1. Střední Čechy - oranžovo-rudé i bez Ratha

Ve Středočeském kraji dokázala ČSSD obhájit vítězství i bez Davida Ratha, který je ve vězení kvůli podezření na korupci. S komunisty má dohromady pohodlnou většinu 39 ze 65 křesel v zastupitelstvu. Otazník je jen nad tím, zda hejtman z ČSSD povede koalici s komunisty, nebo KSČM bude pouze tolerovat jednobarevnou krajskou vládu sociálních demokratů (o situaci v kraji zde).

Volby jsme sledovali on-line

2. Plzeňský kraj - vyhrál Pospíšil z ODS, povládnou oranžovo-rudí

I když je Plzeňský kraj jediný, kde byla první ODS s Jiřím Pospíšilem v čele kandidátky, samotnému Pospíšilovi, kterého Petr Nečas vyhodil z vlády, to nejspíš pomůže jen ve straně. ČSSD si koalice s ODS nepřeje a spolu s komunisty má 27 křesel z 45. Hejtman z ČSSD domluví spolupráci s KSČM. "Je to jedna z možností a není vyloučená," připustil už Pospíšil, že by jeho strana mohla na Plzeňsku skončit v opozici (detaily zde).

3. Karlovarský kraj - KSČM a ČSSD budou licitovat o hejtmana

Jeden z krajů, kde byla dosud přímá koalice ČSSD s komunisty. Bude pokračovat i po vítězství komunistů. Jejich koalice bude mít 27 křesel ze 45. Licitovat se bude o to, kdo bude hejtmanem. Komunisté zde těsně vyhráli, ale nechali se už slyšet, že na tomto postu netrvají. "Křeslo hejtmana není naší prioritou," řekl jejich lídr v kraji Jaroslav Borka (více zde).

4. Ústecký kraj - volenka KSČM: se Severočechy.cz či s ČSSD

Kraj, kde budou mít téměř jistě hejtmana komunisté, poprvé po roce 1989. Většinu mohou dát dohromady buď s regionálním uskupením Severočeši.cz nebo se sociálními demokraty. V obou variantách by dvoukoalice měla pohodlnou většinu. Voliči v tomto kraji rozbili dlouholetou spolupráci ODS a ČSSD, které nemají šanci dát většinu (podrobnosti o výsledku z Ústecka zde).

5. Liberecký kraj - Starostové pro Liberecký kraj mají na výběr

Jedním z krajů, kde výrazně prohrála dosud vládnoucí ČSSD, tak i ODS. Základem koalice budou vítězní Starostové pro Liberecký kraj. Spolu se Změnou pro Liberecký kraj mají dohromady těsnou většinu 23 ze 45 míst v zastupitelstvu.

"Jsme si se Změnou pro Liberecký kraj blízcí, ale naším cílem je sestavit koalici, která se bude opírat o více než 23 hlasů," řekl lídr SLK Martin Půta. "Většina 23 křesel v 45členném zastupitelstvu je většina jen na první pohled," dodal. SLK se tedy bude muset domluvit ještě s ODS nebo s ČSSD alespoň na tiché podpoře této dvoukoalice. Lídr Změny Jan Korytář odmítá přímou koalici s ODS, ČSSD i s komunisty. Další možností je dohoda SLK s ODS i ČSSD, ale bez Změny pro Liberecký kraj. Komunisté zůstanou stranou (ČSSD v kraji prohrála).

6. Královéhradecký kraj - jen těsná většina dvou levicových stran

ČSSD a komunisté mají dohromady 23 ze 45 křesel, tedy riskantní většinu o pouhý jeden hlas. Sociální demokraté se mohou pokusit i o dohodu s Koalicí pro Královéhradecký kraj, tedy s šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem, která by byla tiše podporována komunisty, nebo přibrat do dohody s lidovci ještě regionální uskupení Východočeši. Dohodu s ODS ani s TOP 09 si vedení ČSSD nepřeje (podrobnosti o volbách v kraji zde).

7. Pardubický kraj - ČSSD mohou pomoci Zemanovci

Podobně jako na Královéhradecku mají i v tomto kraji ČSSD a komunisté jen 23 hlasů z 45 v zastupitelstvu. Stabilitu dohody levicových stran by mohla posílit Strana práv občanů Zemanovci, ale takovou dohodu mohou mařit vzájemné antipatie ČSSD a Zemanovy strany, která by mohla podpořit i dohodu sociálních demokratů s Koalicí pro Pardubický kraj. Jen s ní ČSSD k většině v zastupitelstvu jeden hlas chybí. Když se nedomluví se Zemanovci, musela by se obrátit na ODS či TOP 09 (ČSSD má šance na nejmladšího hejtmana).

8. Jihočeský kraj - s komunisty, nebo s Jihočechy 2012 a lidovci

Skončí koalice ČSSD - ODS, která ztratila většinu, podobně jako v Ústeckém kraji. Oranžová ČSSD a rudá KSČM mají většinu 31 z 55 křesel, ale lídr sociálních demokratů a dosavadní hejtman Jiří Zimola se může pokusit domluvit také s Jihočechy 2012, lidovci a TOP 09 a Starosty (Zimola slavil vítězství, více zde). Tato tři uskupení vydala společné prohlášení, že při povolebních vyjednáváních v Jihočeském kraji budou postupovat společně. "Žádná ze stran nepovede oddělená jednání a v případě, že by k takovému jednání byla vyzvána, odmítne je. Společně osloveným partnerem bude ČSSD, která v zastupitelstvu získala 18 mandátů," píše se v jejich společném prohlášení.

9. Vysočina - pokračování oranžovo-rudé spolupráce

Na pokračování spolupráce by se hladce mohli domluvit ČSSD a komunisté. V zastupitelstvu budou mít pohodlnou většinu 28 z 45 křesel. Hejman bude znovu ze sociální demokracie - otevřené je jen to, zda půjde o koalici, či toleranci jednobarevné rady sociálních demokratů (více zde). Komunisté už před volbami řekli, že tentokrát dávají přednost koalicím.

10. Jihomoravský kraj - ČSSD nejspíš znovu s lidovci

Vítězní sociální demokraté mají na výběr ze dvou možností. Většinu mají dohromady jak s lidovci, tak s komunisty. Už v sobotu se hejtman Michal Hašek s předsedou jihomoravské ČSSD Václavem Božkem sešli s lídrem lidovců Stanislavem Juránkem a jeho spolustraníkem Davidem Mackem (detaily zde). A podle informací MF DNES se zástupci obou stran na budoucí koalici předběžně dohodli. ČSSD a lidovci by měli 37 křesel z 65 v zastupitelstvu.

11. Zlínský kraj - klíč ke koalici drží Zemanovci

Bude muset vzniknout širší dohoda více stran, žádná varianta dvoukoalice většinu nemá. Ve hře je zde mnoho variant. Vítězná ČSSD se může pokusit o dohodu s komunisty a Zemanovci, nebo s lidovci a se Zemanovci. Většinu ale může slepit i čtyřkoalice lidovců, TOP 09, ODS a Zemanovců (ta by měla 24 křesel z 45). Vedení ČSSD si nepřeje krajské vlády s ODS či TOP 09. Sestavování koalice ale mohou výrazně ovlivnit vztahy místních politiků.

"Nejlepší koaliční partner je přitom ten, se kterým můžeme splnit nejvíc z našeho programu, což odpovídá především KSČM a Zemanovcům. Uvidíme, jak se k tomu postaví," poznamenal lídr ČSSD Stanislav Mišák (více zde).

12. Olomoucký kraj - nejspíš většina ČSSD s komunisty

Vítězná ČSSD může dát dohromady většinu spolu s komunisty (celkem 35 z 55 křesel) nebo znovu, tak jako dosud vládnout v duhové koalici s lidovci, kteří kandidovali v Koalici pro Olomoucký kraj, a s ODS. Proti druhé variantě mluví to, že si ji nepřeje vedení strany. Předseda Bohuslav Sobotka označil koalice s účastí ODS a ČSSD za "patologické" (rozhovor se Sobotkou zde).

13. Moravskoslezský kraj - pokračování rudooranžové koalice

Jestli je někde dohoda na koalici prakticky tutovka, je to Moravskoslezský kraj. I poté, co ČSSD odstavila z pozice hejtmana Jaroslava Palase, bude pokračovat koalice ČSSD s komunisty, která bude mít většinu 44 ze 65 křesel, tedy ještě o dvě více než dosud. Hejtman zůstane sociální demokracii (o výsledcích v kraji zde).

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo se bude konat 27. a 28. ledna . Do druhého kola postoupili Petr Pavel, který v prvním kole získal 35, 4 % hlasů, a  Andrej Babiš, který skončil v prvním kole druhý se ziskem 34, 99 % hlasů. 

Šance na ukončení konfliktu na Ukrajině letos je relativně malá, říká Šedivý

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

Dezinformaci o úmrtí Petra Pavla prověří policie. Lež odsoudil generál i Babiš

V řetězových e-mailech a také na falešných webových stránkách kandidáta na prezidenta Petra Pavla se šíří informace, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec bouřil kvůli Babišovi, v Jablonci ho odpůrci vypískali z náměstí

Kandidát Andrej Babiš v pátek při kampani před druhým kolem prezidentské volby dorazil do Liberce. Přišli za ním jeho...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Rudí lokajové i škopky špíny. Také Československo zažilo nelítostné boje o Hrad

Premium Prezidentské volby provázejí tuhle zemi už déle než století. Některé byly nekonečně nudné, jiné nesmírně napínavé....

První den voleb skončil, hlasovala většina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Podpora ukrajinských uprchlíků dozná změn. Vláda od dubna mění pravidla

Vláda v pátek schválila úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince....

Zeman se zatím nemusí omlouvat Šarapatkovi, dostal ale pokutu 20 tisíc korun

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému exporadci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...