Nadávky, křik i hrozby smrtí. Lidé jsou na úřadech práce agresivnější

  13:10aktualizováno  13:10
Lidé jsou na úřadech práce stále agresivnější a situace je zvláště vyhrocená před vánočními svátky. Během letošního roku zaměstnanci Úřadu práce ČR zaznamenali čtrnáct fyzických a stovky slovních útoků. Klienti úředníkům hrozí i smrtí.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Ladislav NěmecMF DNES

"Agresivita klientů v poslední době rapidně roste a s příchodem vánočních svátků, stresem a nervozitou, které vydatně podporuje všudypřítomná reklama, se ještě stupňuje," uvedla tisková mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. 

Ženy přitom tvoří 99 % úředníků u přepážek. Nejčastěji se s útoky setkávají pracovnice hmotné nouze. Lidé podle Beránkové úředníky často napadají například proto, že jsou nespokojení s výplatním termínem, rychlostí zpracování žádosti a výplaty dávek, když jim úřad nepřizná dávky či podporu v nezaměstnanosti, nebo jsou pod vlivem omamných látek.

"Nežer a něco dělej"

"Bouchání do stolu, kopání do židlí a prásknutí dveřmi jsou téměř na denním pořádku na všech kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR. Nervozita klientů stoupá i v souvislosti s jejich špatnou ekonomickou situací. Spolupráce s nimi pak není nijak jednoduchá," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková. I když je agresivních klientů menšina, má podle ní jejich chování značný vliv na pracovní podmínky a prostředí. Například maminky s dětmi se bojí na úřad chodit.

Řadu výrazů, jimiž lidé úředníky častují, není možné publikovat. ÚP přesto poskytl ukázky toho, co lidé za přepážkami slýchají: "Tak nežer a něco dělej!" "Nic ti nepřinesu, sežeň si to sama, ty seš tady pro mě!" "Kde mám složenku s penězi?! Jsou to moje peníze! Okamžitě mi ji dej, nebo si jdu stěžovat!" vyslechly si například úřednice. Někdy slovní výpady ještě dalece překročí únosné meze: "Okamžitě mi dej peníze, ty máš co žrát, moje děti ne, rakovinu na tebe, ty si tady sedíš v teple!"

Úředníci se nemají jak bránit, pomáhá jim policie

"V současné době zároveň neexistuje žádná účinná obrana proti zcela nepřípustnému jednání ze strany agresorů, kteří jsou například pod vlivem omamných látek," upozornila Bílková. 

Bezpečnost úředníků mají zvyšovat přepážková skla, propojené místnosti, nouzová tlačítka, bezpečnostní kamery, ochranné spreje a pravidelná přítomnost policistů. Úřad ale nemá dostatek financí na to, aby  všechny tyto prostředky zavedl plošně.

Situaci tak často musí řešit policie. Většinou podle Bílkové stačí domluva, úřad ale podal už i několik trestních oznámení. Soud například poslal na pět měsíců do vězení ženu, která úřednici na oddělení nepojistných sociálních dávek urážela a vyhrožovala jí zabitím. Ve vazbě skončil muž, který se několik dní stále vracel na úřad, vyhrožoval úřednicím a házel kolem sebe věci.

"Klidně půjdu sedět znovu," hrozil muž

Někteří zaměstnanci ÚP se setkali dokonce s opakovanými útoky ze strany klientů. Jistý muž podle Beránkové například čtrnáct dnů dvakrát denně kopal a bouchal do dveří na úřadu, sprostě nadával. "Dokonce vyhrožoval zabitím se slovy, že už jednou za vraždu seděl, tak si to klidně odsedí znovu," uvedla mluvčí. Nebyl přitom jediný. 

"Ženy jsou neustále vystaveny stresu v podobě nadávek. Dozvídají se, že nemají dostatek soucitu s člověkem a jsou spolčená fašistická komanda, která ho chtějí zlikvidovat," popsala Beránková podobný případ, kdy klient úřednicím vyhrožuje fyzickou likvidací.

Od úřadu chtěla kuchyňskou linku

Některé příhody z úřadu mohou znít zpočátku téměř úsměvně, často ale rychle eskalují. Jistá dlouholetá klientka ÚP ČR si například usmyslela, že by jí úřad měl dát příspěvek na kuchyňskou linku. "Když můžou mít ostatní vybavenou kuchyň, tak na to máme přece právo také!" argumentovala žena na referátu hmotné nouze, kam dorazila i se svými dětmi. 

Úřednice jí vysvětlila, že takový příspěvek není možný. "Na to jí klientka odvětila, že nazrál čas, aby se připravila na likvidaci svých blízkých a sebe. Že si zjistí, kde dotyčná zaměstnankyně bydlí a tu kuchyňkou linku si odveze v nestřeženém okamžiku přímo z jejího domu," uvedla Beránková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Čaputová pozvala Zemana na Slovensko, ten ocenil podporu Českému domu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová s Milošem Zemanem

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pozvala svého českého protějška Miloše Zemana na Slovensko. Řekla to na...

Obviněný ze znásilnění dívky neúspěšně žádal o azyl v Německu, je ve vazbě

Cizinec, který je podezřelý ze znásilnění 16leté dívky v Terezíně. (20. června...

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

Zuzana nebyla sama doma. Na pražské Kampě hráli pro novou hlavu Slovenska

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na koncertě nazvaném Zuzana není sama...

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na své první zahraniční cestě přijela do Prahy. Na Pražském hradě se setkala s...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz