Hejtman Mišák může zmizet ze scény, zastupitelstvo Otrokovic už opustil

  11:55aktualizováno  11:55
Sociálnědemokratický hejtman Stanislav Mišák odešel z otrokovického zastupitelstva. Brzy nabídne i svou funkci v čele Zlínského kraje. Mišák nyní neprožívá klidné období a je docela dobře možné, že brzy zmizí ze zdejší hlavní politické scény, na níž se už dlouho suverénně pohybuje.

Hejtman Stanislav Mišák zváží rezignaci. Jak se rozhodl, řekne v únoru. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Alespoň jeho poslední dva kroky tomu mohou nasvědčovat: neprve překvapivě rezignoval na křeslo městského zastupitele v Otrokovicích, kde řadu let dělal starostu a je se zdejším městem neodmyslitelně spjatý. Nato prohlásil, že v únoru nabídne k dispozici funkci hejtmana.

Oba kroky spolu navíc úzce souvisejí, minimálně v Mišákově podání. Odchod z otrokovického zastupitelstva totiž zdůvodňuje vyhrocenou situací na kraji, kde po volbách vznikla levicová koalice s KSČM. A ta je trnem v oku opozici i části veřejnosti, jež proti komunistům v radě opakovaně (na 1. i 2. zasedání zastupitelstva) protestovala. Terčem kritiky a občas nevybíravých verbálních útoků se stává také Mišák.

"S ohledem na průběh ustavujícího zasedání zastupitelstva a výhrůžky vůči mé osobě jsem došel k závěru, že budu rezignovat na post zastupitele v Otrokovicích," odůvodnil v listopadu svůj odchod Mišák. "Chci věnovat veškerý svůj čas a energii práci krajského zastupitele a hejtmana," zdůraznil.

Podle něj to není útěk

Odmítá, že by utíkal z boje nebo podvedl voliče, kteří mu v Otrokovicích dali hlas. Nicméně politolog Karel Kouba nepovažuje Mišákův odchod a hlavně jeho vysvětlení za nejšťastnější. "Měl by to zdůvodnit lépe," je přesvědčen Kouba.

Naznačil, že hejtman neměl do zastupitelstva vůbec chodit, když je zhruba v polovině volebního období opouští.

Bývalí Mišákovi kolegové v zastupitelstvu jsou o poznání smířlivější. Ať už jde o členy koalice, v níž je i sociální demokracie, anebo opozice.

"Chápu ho, situaci na kraji má komplikovanou," poznamenal starosta Otrokovic Jaroslav Budek z ČSSD. "Doufám, že to naši stranu neoslabí," dodal.

V kuloárech se spekulovalo o tom, že Mišák odchází proto, že jeho strana mívá potíže s koaličním partnerem: stranou Nový impuls. Budek připustil občasné neshody, ale vyloučil, že by to byl důvod rezignace.

"Je mi to trochu líto, ale zřejmě jeho důvody byly příliš silné," reagoval místostarosta Milan Plesar z Nového impulsu, který byl v minulosti pod Mišákem mluvčím kraje.

"Překvapilo nás, že Mišák do zastupitelstva vůbec šel. Bylo by vhodnější, kdyby zůstal celé volební období, chápu ale, že má na kraji problémy," podotkl opoziční zastupitel Miroslav Malina z hnutí Občané Otrokovice.

Mišák má skutečně nyní s vedením kraje potíže. Dostal se do křížku s pravicovou opozicí, o níž prohlásil, že několik jejích členů mu přislíbilo podporu levicové vlády s komunisty. Nikdo z KDU-ČSL, ODS a STAN s TOP 09 to ovšem nepotvrdil.

Mišák na to zareagoval po svém: prohlásil, že je tak označený za lháře, a tudíž navrhne na únorovém zasedání krajského zastupitelstva hlasování o svém odvolání. "Všichni se domnívají, že Stanislav Mišák se na funkci hejtmana třese. To je ale kardinální omyl," prohlásil v rozhovoru na začátku prosince.

Politolog Kouba ovšem soudí, že funkce hejtmana je hodně lákává a Mišák se jí nebude chtít vzdát.

Hejtmanův náměstek Jaroslav Drozd z ČSSD je zase na straně Mišáka. "Nabídl funkci, ale neutíká z boje," tvrdí Drozd. "To, že rezignoval v Otrokovicích, je dobře. Může se naplno věnovat práci hejtmana," myslí si.

Jasno bude 20. února, kdy se koná 3. zasedání krajského zastupitelstva.

O tom, že zvažuje odchod z politiky, mluvil Mišák také na konci října, když drtivě prohrál v senátních volbách s Tomio Okamurou. "Nyní zvážím, zda mám nadále na úkor rodiny setrvávat v politice a starat se o druhé," napsal Mišák v textové zprávě poté, co ve druhém kole senátních voleb získal 33 procent hlasů (více čtěte zde). Tehdy se však rozhodl v politice zůstat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz