Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Soud se zastal obviněného Hlubučka, zrušil jeho vyloučení ze STAN

  17:38
Městský soud v Praze v pátek zrušil rozhodnutí, kterým byl obviněný exnáměstek pražského primátora Petr Hlubuček letos na jaře vyloučen z hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Podle soudu hnutí porušilo vlastní stanovy, když nectilo presumpci neviny a ani konkrétně nezdůvodnilo, jak měl jeho člen poškodit pověst STAN.

„Rozhodnutí neobstojí. Nebylo vydáno v souladu se stanovami,“ rozhodl samosoudce Jan Kobera. Připomněl, že STAN může podle stanov vyloučit člena, který byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin, což se Hlubučka netýká. V kauze známé pod názvem Dozimetr zatím nebyla podána ani obžaloba.

Hnutí zdůvodnilo vyloučení bývalého vlivného pražského politika mimo jiné tím, že byl obviněn, poté skončil ve vazbě, takže pravděpodobnost, že spáchal trestnou činnost je vyšší, nebo že se stýkal s problematickými lidmi, například nyní spoluobviněným Michalem Redlem – údajnou hlavou organizované skupiny, která měla systematicky obsazovat klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Podle soudu to stačí k pozastavení členství, nikoliv však k vyloučení. „Není přípustné, aby strana vyloučila svého člena pouze na základě toho, že je proti němu vedeno trestní stíhání,“ uvedl Kobera. Jde podle něj o porušení presumpce neviny.

STAN vyhodil exnáměstka Hlubučka, je obviněný v korupční kauze Dozimetr

Právní zástupce STAN Lukáš Vajda trval na tom, že hnutí postupovalo správně. „Zcela jednoznačně byly založeny podmínky k vyloučení. Kontakty pana navrhovatele s nedůvěryhodnými osobami, potenciální trestná činnost a nevyjasněné financování nemovitostí – toto vše v souhrnu poškozuje do dnešního dne dobré jméno a pověst hnutí,“ prohlásil advokát.

Stanovy STAN skutečně umožňují vyloučení člena, který „svým chováním na veřejnosti či způsobem výkonu veřejné funkce nebo svého povolání (podnikání) opakovaně nebo závažně poškodil nebo ohrozil pověst hnutí“.

Podle soudce však není v případě Hlubučka není nijak konkrétně uvedeno, jak se poškození pověsti měl dopustit. Zmínka o nejasném financování majetku, je optikou soudu příliš vágní.

„Jediné další, co je tu jako relevantní, jsou ty nemovitosti – že uváděl nepravdu o jím vlastněných nemovitostech (ve Španělsku). Ale to je natolik obecné, že se domnívám, že to nepostačí. Musela by tu být nějaká konkretizace, jaký důvod pro vyloučení naplnil,“ míní soudce.

Soud zásadně nepřezkoumává samotné důvody. To je věcí politické strany, aby hodnotila, jaké důvody jsou pro vyloučení pana navrhovatele. Soud přezkoumává soulad se zákonem a stanovami. Politická strana se jimi musí řídit.

Jan Koberasoudce

Za pravdu dal nakonec Hlubučkovu právnímu zástupci. Ten mimo jiné upozorňoval, že jeho klient byl dvakrát trestán za totéž – nejprve pozastavením členství a pak vyloučením.

„Veškeré důvody vyloučení souvisí s probíhajícím trestním řízením. Za to však již byl navrhovatel disciplinárně potrestán, a to pozastavením členství. Jediným dalším nesouvisejícím důvodem mají být nevyjasněné majetkové poměry. Ty přitom nebránily žalovanému (STAN) přijmout stovky tisíc korun na darech od navrhovatele a jeho partnera. Po zahájení trestního stíhání se žalovaný veřejně vyjádřil ve smyslu, že veškeré tyto dary vrátí. Nicméně na základě výzvy k vrácení daru navrhovatele a jeho partnera hnutí tento dar vrátit odmítlo,“ uvedl advokát Lukáš Nezpěvák.

KONTEXT: Kauza Hlubuček jsou ukázkové devadesátky, míní reportéři MF DNES

Soudce konstatoval, že proces, během něhož se návrh na vyloučení Hlubučka ve STAN projednával, byl korektní. Proběhla ústní jednání a exnáměstek dostal možnost se k věci vyjádřit.

„Soud neříká, že by hnutí nemohlo přistoupit k vyloučení pana navrhovatele znovu,“ řekl Kobera. Musí však takový krok zdůvodnit způsobem, který bude v souladu se stanovami.

„Předpokládám, že odvolání pravděpodobně podáme,“ reagoval právní zástupce STAN. Věc by pak projednal Vrchní soud v Praze. Hlubučkův advokát odešel bez komentáře. Jeho klient se pátečního jednání soudu nezúčastnil.

Od zadržení po vyloučení – případ Petra Hlubučka v datech
15. 6. 2022Policie zadržela v budově pražského magistrátu radního Petra Hlubučka (STAN). Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili dalších jedenáct lidí. Uvedli, že se kauza týká uplácení. Hnutí STAN pozastavilo Hlubučkovi členství. Politik rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb.
25. 8. 2022Krajský výbor pražské organizace STAN navrhl Hlubučkovo vyloučení z hnutí. „Důvodem je především situace vyvolaná prověřováním a následným zahájením trestního stíhání Ing. Petra Hlubučka. Vznesená obvinění jsou závažná. Vyvolala mediální ohlas... samotné nestandardní jednání, které je v rozporu s politickou etikou a důvodné podezření ze spáchání protiprávního jednání může být důvodem pro vyloučení, jestliže závažným způsobem porušil stanovy svým chováním na veřejnosti či způsobem výkonu veřejné funkce.“
29. 9. 2022Krajský výbor návrh na odvolání doplnil. Rozvinul v něm úvahu, že když byl Hlubuček vzat do vazby, tak se to pojí s vyšší mírou pravděpodobnosti, že ke spáchání trestné činnosti došlo. Poukázal na to, že dotyčný měl být v úzkém spojení s Michalem Redlem, který v minulosti spolupracoval s Radovanem Krejčířem. Kauza je mediálně sledovaná a vrhá špatné světlo na STAN. Závažnost skutku, z nějž je obviněn, je podle výboru vysoká.
9. 3. 2023Rozhodcovský a smírčí výbor STAN rozhodl, že se návrhu vyhovuje a Petr Hlubuček se vylučuje z politického hnutí Starostové a nezávislí. Výbor to zdůvodnil zjištěním z veřejných zdrojů, že Hlubuček byl obviněn z vysoce závažných trestných činů a existuje důvodné podezření, že k jejich spáchání mohlo skutečně dojít. Hlubučkovy vztahy s dalšími obviněnými nebyly údajně jen občasné a zdvořilostní. Skutečnost, že trestní řízení je proti členovi stále vedeno, prý představuje další poškozování dobrého jména hnutí STAN.
23. 3. 2023Hlubuček podal odvolání proti rozhodnutí o vyloučení.
4. 5. 2023Předsednictvo hnutí STAN odvolání zamítlo. Zdůvodnilo to mimo jiné tím, že člen hnutí měl pravidelné styky s dalšími obviněnými osobami v trestním řízení, a to zejména s podnikatelem Redlem, bývalým spolupracovníkem odsouzeného Krejčíře. Redl měl být hlavou organizované zločinecké skupiny. Hlubuček také podle předsednictva uváděl nepravdu o jím vlastněných nemovitostech, když tvrdil, že ve Španělsku vlastní jednu nemovitost, ale ve skutečnosti vlastnil tři nemovitosti a nebyl údajně schopen uspokojivě vysvětlit jejich podezřele nízkou pořizovací cenu. Jeho jednání podle předsednictva představuje závažné a opakované poškození pověsti hnutí.

17. června 2022

Autor:
  • Nejčtenější

Za jízdu na oranžovou 4 500 Kč a šest bodů. Jak od ledna přitvrdily pokuty

19. února 2024

Premium Policie jen za leden vybrala na silnicích za přestupky řidičů přes 49,3 milionu korun, více než...

Konec Green Dealu a Výborného, chtěli farmáři. U Sněmovny skončili předčasně

19. února 2024,  aktualizováno  16:49

Zemědělci v Praze protestovali proti situaci ve svém oboru. Do metropole přijeli se zhruba 500 kusy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

„Prodáš nám půl domu, nebo zapláčeš.“ Jak funguje velký byznys spekulantů

16. února 2024

Premium Spekulanti skupují vlastnické podíly, vzniklé například dědictvím nebo z dražby, na bytech či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Při požáru domu ve Veselí nad Moravou našli hasiči mrtvého člověka

24. února 2024  10:33

Po nočním požáru domu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku našli hasiči mrtvého člověka. Jde o...

Covidová Tečka se vrací. Dostane upgrade a navede přímo k lékařům

24. února 2024  9:50

Ministerstvo zdravotnictví plánuje v následujících týdnech až měsících spustit nové funkce aplikace...

Rozlícení farmáři se porvali na veletrhu v Paříži s policií. Pak dorazil Macron

24. února 2024  9:29

Desítky rozlícených francouzských zemědělců v sobotu vtrhly do areálu zemědělského veletrhu v...

Ukrajinský dárek k výročí pro Rusy. V Lipecku jim vzplanula největší ocelárna

24. února 2024  8:53

V největší ruské ocelárně v Lipecku vypukl požár, dodávající výrobky i zbrojním podnikům, vypukl...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...