VIDEO: Gabčík a Kubiš útočili na Heydricha, kilometr od místa atentátu

  9:12aktualizováno  13:13
U příležitosti 75. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha se v Praze konala rekonstrukce útoku. Neuskutečnila se však na místě útoku před památníkem V Holešovičkách. Kvůli rekonstrukci ulice Jozef Gabčík a Jan Kubiš útočili u tramvajové zastávky U Kříže. Akci přinesl iDNES.cz v přímém přenosu.

Už déle než půl roku trápí řidiče výrazné omezení dopravy na frekventované silnici V Holešovičkách v Praze 8. Komplikovaná oprava se shodou okolností týká místa, které přímo sousedí s památníkem Operace Anthropoid. Právě tam českoslovenští parašutisté provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Fotogalerie

Také v sobotu byl pomník olemován staveništěm plným pracujících dělníků. Víkendové oslavy připomínající atentát tak pořádala radnice Prahy 8 jinde.

Vedoucí odboru kultury městské části Libor Kálmán ovšem odmítal některé kritické hlasy, že právě rozkopaná silnice znemožnila uspořádat důstojné oslavy přímo v místě, kde se událost stala.

„Akci jsme pořádali poblíž zastávky U Kříže, protože součástí byla věrná rekonstrukce atentátu s využitím tehdejší protektorátní tramvaje. To by přímo v dějišti atentátu už nebylo možné,“ vysvětloval, proč se oslavy konaly o kilometr jižněji v Libni.

Akce k 75. výročí atentátu

Praha 8

  • 26. května: Promítání filmu Atentát z roku 1964 – nádvoří Libeňského zámku
  • 27. května: Rekonstrukce atentátu s dobovými tramvajemi, komentuje spisovatel Jiří Padevět – u tramvajové zastávky U Kříže Odpolední program: komentovaný výcvik Čsl. samostatné obrněné brigády, komentovaná prohlídka tábora čsl. jednotky RAF, scénka z protektorátu Periferie – ulice okupované Prahy, vystoupení skotské dudácké kapely The Rebel Pipers – před budovou radnice Prahy 8, U Meteoru 6

Praha 6

  • od 26. května: výstava Vojenského historického ústavu – před budovou Generálního štábu armády na Vítězném náměstí

Praha 2

  • 18. června: pietní akt u chrámu sv. Cyrila a Metoděje, vstup do Národního památníku hrdinů heydrichiády zdarma – Resslova ulice

Původní slavnou zatáčku v Kobylisích totiž nahradila v osmdesátých letech minulého století mimoúrovňová křižovatka ulic Zenklova a V Holešovičkách.

Oficiální program začal v pátek 26. května večer na nádvoří Libeňského zámku, kde se promítal film Atentát z roku 1964 od režiséra Jiřího Sequense.

Ráno před akcí byla odhalena v dnešní Gabčíkově ulici nedaleko původního místa atentátu pamětní deska manželům Ryšavým. Ti pomáhali parašutistům, kteří se po činu ukryli v kryptě pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici a po sedmihodinovém boji s gestapem tam i zemřeli.

V sobotu dopoledne přiblížila historické události zmíněná rekonstrukce útoku na Heydricha, kterou na místě komentoval spisovatel a odborník na československý odboj za druhé světové války Jiří Padevět.

Dobové tramvaje zapůjčil dopravní podnik. „Jedná se o motorové vozy z roku 1932 a vlečný vůz z roku 1908 s dobovým zatemněním oken proti leteckým útokům,“ řekl místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil.

Sobotní odpoledne bylo před libeňskou budovou radnice Prahy 8 věnováno doprovodnému programu, který připomněl život v protektorátu a představil dobový tábor československých jednotek působících v RAF ve Velké Británii. Kromě toho nechyběly ani hudební vystoupení nebo výstava v Libeňské sokolovně nazvaná Akce Anthropoid - někomu život, někomu smrt.

Další připomínka bude 17. a 18. června na Karlově náměstí. Nedaleko něj v kostele svatých Cyrila a Metoděje parašutisté v boji s německou policií a armádou zemřeli. Také její součástí bude vojenský tábor s dobovou technikou či ukázky výcviku tehdejších parašutistů a dělostřelců.

Vojenští historici zmapují útok

Praha 8 nebyla jediným místem, kde si bylo možné připomenout operaci Anthropoid, při které byl Heydrich postřelen a o osm dní později zemřel v Nemocnici Na Bulovce.

Nejslavnější čin odboje. Mýty o operaci Anthropoid se po letech rozplétají

Také v prostoru před Generálním štábem armády na Vítězném náměstí v Praze 6 byla den před výročím atentátu zahájena výstava, v níž autoři z Vojenského historického ústavu představili hrdinství československého domácího i zahraničního odboje, přípravu a provedení atentátu a připomeněli dějinné souvislosti i následné represe období heydrichiády.

Vzpomínka na boj sedmi československých parašutistů se pravidelně koná také 18. června od 10 hodin před chrámem svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze 2. Tam se v kryptě kostela útočníci ukrývali před německou přesilou. I letos tam představitelé státu i armády položí věnce. Národní památník hrdinů heydrichiády bude do 13 hodin otevřen zdarma.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Ulice bude rozkopaná i přes léto

Vleklé opravy pod ulicí V Holešovičkách výrazně komplikují život nejen řidičům. Obyvatelé z okolí páteřní komunikace si na hluk a smog stěžují dlouhodobě, téměř neustálé kolony způsobené probíhajícími pracemi však situaci ještě zhoršují. „Jsme z toho nešťastní. Je to pro Holešovičky velká zátěž, protože se veškerá doprava na poměrně dlouhém úseku zužuje do dvou pruhů a auta se tady štosují,“ uvedl starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD).

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v ulici už od loňského října obnovuje kanalizační stoky. Původní termín dokončení byl odložen poté, co geologický průzkum pod komunikací odhalil dutiny a hrozil propad vozovky.

„Povrch byl zpevněn injektáží, pak teprve byla zahájena vlastní rekonstrukce. Aktuálně jsme v poslední, třetí etapě a práce bychom měli dokončit 11. srpna,“ slibuje mluvčí PVS Hana Kletečková. Bezprostředně poté nastoupí Technická správa komunikací, která na místo položí tichý asfalt. Do konce prázdnin by měla být celá ulice plně průjezdná.

Místo atentátu na Heydricha se zcela proměnilo.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Další pochybná smlouva stála Národní galerii o 700 tisíc víc, než měla

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

V Národní galerii minulý týden skončil audit z ministerstva kultury, na jehož základě ministr Antonín Staněk odvolal...

Protestující proti Benešové vyzvali na Václavském náměstí Babiše k demisi

V Praze lidé už počtvrté demonstrují za nezávislost justice a za odvolání...

Výzvou k odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) uzavřeli organizátoři úterní protest před zaplněným pražským...

Když nebude schválen rozpočet, jsou na stole předčasné volby, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po setkání s prezidentem Milošem...

Lidé mají podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše právo protestovat na náměstích, ale bouří se podle něj proti krokům,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz