„Havlovy děti“ mizí z velké politiky

  1:00aktualizováno  1:00
Bylo jich pět: Stanislav Gross, Cyril Svoboda, Vladimír Mlynář, Michal Lobkowicz a Martin Bursík. Bývalý prezident Václav Havel jim téměř před sedmi lety vyslovil velkou důvěru a věřil, že právě oni jsou budoucností a nadějí české politiky.

"Já s nimi mám ty nejlepší zkušenosti," řekl tehdy.

"To už je taková mladší generace, která není opotřebovaná jako my starší, kteří to od toho listopadu tak nějak složitě táhneme."

Po sedmi letech se etapa, kterou si exprezident představoval jako "sametovou výměnu generací", právě teď uzavírá.

Ale poněkud jinak, než si Václav Havel představoval: téměř všichni jeho favorité totiž zažili či zažívají hluboký pád a jejich politické kariéry časem nabraly sestupný směr.

Politický "polibek smrti"
Někteří z nich ovšem už na jaře 1998, kdy Havel svá slova pronášel, tušili, že se podpora prezidenta může rovnat "polibku smrti".

"Samozřejmě mě potěšilo, že mě pan prezident považuje za perspektivního politika, ale nebyl jsem rád, že mě jmenoval ve zmíněné sestavě," reagoval Stanislav Gross v rozhovoru pro Respekt už v červnu 1998. "Také jsem mu řekl, že mi tím výrazně snížil akcie v sociální demokracii."

Gross byl však jediný, kdo na nálepku "Havlova politického dítěte" nedoplatil hned vzápětí. Havlova slova totiž tehdy nebyla jen vyjádřením osobních sympatií několika mladším politikům.

Exprezident totiž dával zřetelně najevo, jakou vládu by rád viděl po volbách 1998 – jejím předobrazem měl být poloúřednický kabinet Josefa Tošovského, který tehdy zemi vedl k předčasným volbám.

Ministry této vlády byli totiž až na Grosse všichni jmenovaní politici: Lobkowicz řídil obranu, Svoboda vnitro, Bursík životní prostředí a Mlynář byl ministrem bez portfeje.

Jenže strmě nastartované kariéry vzápětí nabraly opačný směr: opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD naopak upevnila pozici politiků, které měli Havlovi favorité vystřídat: Miloše Zemana a Václava Klause.

Snaživý politik Gross
"Snad až na Grosse jsme měli jeden společný problém: neochotu vzít na vědomí, že je potřeba si všechno strašně odpracovat na stranické úrovni, což je veliká nuda," říká Martin Bursík (46).

Sám to poznal, když nakrátko vstoupil do lidové strany: po neshodách se spolustraníky ji však rychle opustil a dnes se pokouší o comeback ve Straně zelených.

Opoziční smlouvu nepřežila ani kariéra Michala Lobkowicze. Po volbách 2002 opustil Sněmovnu, kde v letech 1998–2002 sloužil jako poslanec Unie svobody.

Vladimír Mlynář a Cyril Svoboda měli přece jen větší, vůdcovské ambice. Když však Mlynář na jaře 2001 prohrál už druhý souboj o čelo Unie svobody, ze stranické politiky se téměř stáhl a zaměřil se jen na jedno téma: informační technologie. Politickou kariéru de facto uzavřel svou demisí minulý pátek.

Cyril Svoboda byl dlouho úspěšnější. Na jaře 2001 se stal předsedou KDU, ale na podzim 2003 musel post přepustit Miroslavu Kalouskovi a teď jen velmi nerad opouští i funkci ministra zahraničí.

Mezitím se však Havlova vize aspoň zčásti naplnila – ve Špidlově vládě se Svoboda, Mlynář i Gross opravdu sešli. A loni v červnu Stanislav Gross usedl na samém vrcholu – po pádu Špidly se stal premiérem.

I tahle etapa ale teď zřejmě končí. "Ukázalo se, že alternativa, kterou tehdy Václav Havel hledal, fakticky neexistovala a že ti lidé do politiky jen zapadli a byli jí spotřebováni stereotypem a v některých případech i nedostatkem zkušeností, ješitností a zpychlostí mocí," říká sociolog Jan Hartl.

Ministr Mlynář v tričku reklamní kampaně proti rasismu. (15. září 2004)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Najdete na iDNES.cz