Kandidát na ministra zahraničí Tomáš Petříček se současným šéfem české...

Kandidát na ministra zahraničí Tomáš Petříček se současným šéfem české diplomacie Janem Hamáčkem. (19. září 2018) | foto: Petr Topič, MAFRA

Hamáček chce Petříčka ve vedení ČSSD. A Toman vstoupí do strany do sjezdu

  • 90
Šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že dá na sjezdu hlas ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi, který bude kandidovat na místopředsedu strany. Proti Petříčkovi kriticky vystupují prezident Miloš Zeman, který na sjezd přijede, i komunisté. Ministr zemědělství Miroslav Toman podle Hamáčka do víkendového sjezdu vstoupí do ČSSD.

„My jsme se dohodli, že to zrealizujeme do sjezdu,“ uvedl Hamáček na dotaz iDNES.cz. „My jsme se dohodli, že vstoupí do sociální demokracie a do sjezdu toto bude splněno,“ řekl předseda ČSSD. Naposledy se o tom bavili minulý týden. O vstupu Tomana do strany se hovořilo už při vzniku koalice ANO a ČSSD, které vyjádřili toleranci komunisté.

Hamáček se v pondělí hlasitě zastal ministra zahraničí za ČSSD Tomáše Petříčka. „Já jsem spokojen s Tomášem Petříčkem jako ministrem zahraničních věcí. Dělá prozápadní, proevropskou, proalianční politiku, což je i politika sociální demokracie, a nevidím důvod, aby podléhal nějakým tlakům,“ uvedl šéf ČSSD.

Nelíbilo se mu moc, když Petříček minulý týden řekl, že když nebude na sjezdu zvolen, zvažoval by setrvání ve vládě, protože by necítil podporu strany. „Řekl jsem mu otevřeně, že nevidím jako šťastné spojování vládní a stranické funkce. Pokud se mě ptáte jako předsedy ČSSD, potažmo jako člověka, který na sjezdu bude hlasovat, Tomáš Petříček má můj hlas,“ prohlásil ale Hamáček, čímž řekl, že Petříčka jako místopředsedu strany chce.

Hamáček věří, že Zeman nebude Petříčka ostřelovat

Na sjezdu ČSSD v Hradci Králové vystoupí v pátek prezident Miloš Zeman, který patří k Petříčkovým kritikům, ale Hamáček nečeká, že se bude prezident do personálních otázek strany plést. „Neočekávám od vystoupení prezidenta žádn prohlášení v personální rovině. Já očekávám, že pan prezident zhodnotí rok, který uběhl od jeho posledního vystoupení na sjezdu a spíše se vyjádří obecně k politické situaci,“ řekl Hamáček.

Do vedení ČSSD chtějí i další ministři za sociální demokracii – Jana Maláčová, která vede ministerstvo práce a sociálních věcí, a ministr kultury Antonín Staněk. Hamáček chce vidět ve vedení strany i Maláčovou, mezi níž a ministryní financí Alenou Schillerovou za ANO se podle premiéra Andreje Babiše odehrává velká část střetů ve vládě.

Hamáček chce i Onderku, Maláčovou, Hanzela a Šmardu

„Já si nemyslím, že by vedení sociální demokracie mělo být složeno jenom z ministrů. Viděl bych tam rád také zkušené komunální politiky či regionální politiky. Věřím, že výsledkem bude vyvážený mix,“ uvedl Hamáček.

Naznačil, koho dalšího ve vedení chce. „Já si pochvaluji spolupráci, tandem s Romanem Onderkou. Janu Maláčovou jsem podpořil hned na začátku, o Tomáši Petříčkovi jsem mluvil, a i další kandidáti jsou kvalitní. Tomáš Hanzel je zástupcem severomoravské sociální demokracie, to je naše voličská bašta. Mluvil jsem o komunálních politicích jako je Michal Šmarda,“ řekl Hamáček.

Šmarda je starostou Nového Města na Moravě, Hanzel je místopředseda Sněmovny. Celkem Hamáček zmínil pět politiků, kteří by se mu vedle něj zamlouvali v nejužším sedmičlenném vedení ČSSD. Hádankou zůstává sedmá pozice. Hamáček na post lídra, ani Onderka na post prvního místopředsedy, nemají protikandidáty.

V eurovolbách očekává Hamáček, že strana uhájí svým výsledkem to, že má v průzkumech osm procent. „Pokud někdo chce svolávat mimořádný sjezd dva měsíce poté, co proběhne sjezd řádný, tak na to samozřejmě právo má. Otázka je, co ten sjezd bude řešit. Pokud má někdo zázračný recept, který přivede sociální demokracii zpátky na třicet procent do několika měsíců, tak se může postavit a svou vizi sdělit delegátům sjezdu,“ odmítl Hamáček myšlenku, že by se ještě letos mohl uskutečnit další mimořádný volební sjezd ČSSD, kdyby strana v květnových eurovolbách vybouchla a nezískala v nich ani jedno křeslo. Úvahy o této možnosti zaznamenal i portál iDNES.cz, a to z vysoce postaveného zdroje, který si ale nepřál být v této souvislosti jmenován.


Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video