Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Umělá inteligence má potenciál i v energetice. Náklady stlačí o desítky procent

Viditelné, velké nízko visící ovoce, které může přinést prvních patnáct až dvacet procent úspor energií, je v Česku beznadějně sklizeno. Již dávno se šetří na ohřevu vody a požívají se pouze chytré žárovky. Mnohé firmy a domácnosti šly dál. Pořídily si obnovitelný zdroj energie. Nyní přichází na řadu umělá inteligence.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Podle údajů Solární asociace přibylo loni více než 80 tisíc domácích fotovoltaik a dalších 2 700 firemních a pozemních elektráren. Odborníci se však shodují, že k dalším úsporám ve výši dvacet až čtyřicet procent jsou zapotřebí data a počítačová analýza. Začněte používat energetickou inteligenci, vyzývají zakladatelé firmy Flowbox.

Někteří zákazníci si nechávají doma nainstalovat chytré zařízení, která monitorují jejich spotřebu a následně řídí nákup, skladování a čerpání energií. Na trhu existuje několik firem, které tyto produkty nabízejí. Jednou z nich je dodavatel Bidli Energie, která má tarif Chytrý spot pro majitele fotovoltaických elektráren. Firma tvrdí, že umí systém optimalizovat na práci s energií během dne.

„Pokud chceme z Chytrého spotu vytěžit maximum, musíme na to jít přes management domu a samostatné řízení velkých odběrů, jako jsou bojler, tepelné čerpadlo nebo wallbox. S jednotlivými zařízeními zacházíme zvlášť,“ říká Jan Kakos, obchodní manažer Bidli Energie.

Zařízení využívající rakouskou technologii Loxone pracuje s předpovědí počasí i cenou spotu a je údajně schopno ušetřit až 35 procent nákladů na energie. Na základě algoritmů nabíjí baterie z fotovoltaické elektrárny nebo ze sítě v době, kdy je elektřina nejlevnější.

Jak digitalizovat domácnost

Česká firma Flowbox, která několik let vyvíjí vlastní software pro autonomní řízení energií, se snaží dosáhnout úspor i nižší emisní stopy rovněž díky efektivitě využívání energetických zdrojů.

Firmu založil v roce 2012 Petr Vaněk, který se rozhodl digitalizovat technologie ve vlastním domě. Flowbox se však brzy začal orientovat na velké výrobní komplexy, kde cítil velký potenciál. Dnes poskytuje poradenství a energetické audity průmyslovým podnikům, školám či státním institucím, a to jak v Česku, tak v zahraničí.

„Flowbox byl koncipován tak, aby nahradil selský rozum. Ve finále je to o datech, o analytice. Zaměřili jsme se na prostředí větších podniků, a i když máme technické vzdělání, bylo to pro nás výzvou, protože je to tisíckrát náročnější než nějaký domeček,“ říká Vaněk.

Umělá inteligence šetří čas, zdroje i peníze. I v energetice, říkají odborníci

Ve výrobním provozu jsou desítky až stovky různých technologií neprovázaných mezi sebou, stejně tak topných zdrojů s autonomní regulací. „To je potřeba řešit,“ říká Vaněk.

Jeden systém na vše

Jedním z prvních zákazníků Flowboxu byla česká strojírenská společnost Baumruk & Baumruk sídlící v Chrástu u Plzně. „Flowbox máme již od roku 2013. Tehdy ceny energií nebyly hlavní téma, přesto jsme chtěli vědět, kam přesně peníze putují. Zároveň jsme viděli velký potenciál v tom, že budeme moci jednotlivé technologie ovládat jediným systémem, díky čemu získáme určitou synergii,“ popisuje jednatel společnosti Martin Baumruk.

„Řídíme s ním i bateriové úložiště, fotovoltaickou elektrárnu, kompresory, osvětlení, vzduchotechniku, odsávání, sledujeme efektivitu výrobních strojů. Jde o stovky technologií, které tento systém integruje,“ dodává Baumruk.

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Současný areál firmy má přes 12 tisíc metrů čtverečních podlahových ploch. „Jde o vysoké průmyslové haly. Přitom naše spotřeba na vytápění a ohřev vody se pohybuje do 60 megawatthodin ročně, což jsou dva větší rodinné domy,“ uvádí jednatel firmy.

„Reálně přitápíme tak tři měsíce v roce, a to hlavně správní budovy. Zbytek tepla šetříme chytrým hospodařením – prací s ventilací, zbytkovým teplem od strojů, rekuperací,“ dodává Baumruk.

Obchodní ředitel Flowboxu Jan Denemark říká, že v Česku je oblíbené naříkat na cenu energií, ale řada firem, měst a obcí svoji spotřebu vůbec nesleduje. „Maximálně si prostudují faktury na konci měsíce. To je ale, jako kdybyste řídili auto podle zpětných zrcátek,“ namítá.

Pokročilí klienti měření sice provádějí, spousta dat je ale mnohdy zahltí, případně jim nerozumějí. A energetiků, kteří by se v džungli dat vyznali, je málo. A těch, co by tam našli zlato, ještě méně.

Nejdřív je potřeba řídit odběr

„Mělo by se začít tím, že začneme zefektivňovat spotřebu. Že začneme řídit odběr, a ne že si postavíme další fotovoltaiku, která dodá další energii. Tím přidáváme, nabalujeme, ale neřídíme konec,“ vysvětluje Vaněk z Flowboxu.

Spotřebitelé přitom často postupují opačně. „Obec udělá tendr, koupí fotovoltaiku a najednou zjistí, že návratnost je úplně jiná. Školy jsou třeba dva měsíce v roce kvůli prázdninám zavřené,“ upozorňuje Denemark.

Čím komplexnější prostředí, tím je třeba reagovat rychleji. K tomu musí být systém, který dokáže situaci vyhodnocovat, a to jak na základě historických dat, tak i těch prediktivních. To ale není možné dělat v lidských silách a v reálném čase. Mnohdy je třeba reagovat na úrovni minut, někdy i vteřin. Umělá inteligence to však dokáže.

Flowbox podle svých zástupců s prostředím dýchá a vyhodnotí, kdy si může sáhnout na který zdroj. Energie dokáže agregovat do bloku a pak je odřídit. Umí je vypnout, nebo zapnout pouze některé. A to všechno v době, kdy již není pouze jeden zdroj, jedna elektrárna. Dneska jsou jich stovky, tisíce malých elektráren, které dodávají energii a zatěžují přenosové soustavy.

„A právě tento systém je třeba zorchestrovat,“ zdůrazňuje Vaněk. Flowbox momentálně finišuje smlouvy na svůj další větší projekt. Pokud vše dopadne, bude orchestrovat Státní operu v Praze.

Praha obnovila letecké spojení s Pekingem

  • Nejčtenější

Zdanění nemovitostí je zastaralé, tvrdí studie. Navrhuje změnu výpočtu

I když si většina českých domácností letos na dani z nemovitosti připlatila stovky až tisíce korun, není podle některých odborníků nastavení této daně ve srovnání se Západem stále optimální....

6. července 2024

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně....

9. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hranaté hamburgery míří do Česka. Wendy’s už nabírá franšízanty

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Od roku 2023 se jedná už o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Součástí...

9. července 2024  14:53

Z 8,5 hektarů zásobuje farmář půl roku jahodami celou republiku

Na to, že jahody na pultech obchodů už nejsou jenom sezonní záležitostí, která trvá šest týdnů před prázdninami, ale že si české jahody můžou zákazníci dopřát od konce dubna až skoro do začátku...

8. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zaoceánské lodě zažívají rozmach. Jsou horší než letadla, varují ekologové

Prodej pobytů na zaoceánských výletních lodích letos dosahuje historicky nejvyšší úrovně. Očekává se, že na cesty se některým z obřích plavidel se v tomto roce vydá 35,7 milionu pasažérů. S rostoucí...

7. července 2024

Výpověď po americku. Bez udání důvodů, s odstupným podle odsloužených let

Americká finanční společnost – ale spíše IT firma – Intuit propouští deset procent zaměstnanců. Tvrdí, že nejde o úsporné opatření, ale že dotyční neplní výkonnostní parametry. Ty však firma nedávno...

12. července 2024  16:09

Evropská komise hrozí Muskovi obří pokutou. Síť X podle ní porušuje pravidla

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů Evropské komise porušuje pravidla Evropské unie o digitálním obsahu. Komise o tom informovala v dnešní...

12. července 2024  12:32,  aktualizováno  15:31

Fotbalové šílenství v Anglii. Firmy čekají rekordní tržby, mění otevírací dobu

Británie se připravuje na vrchol hned dvou důležitých sportovních akcí. V prvé řadě se jedná o finále evropského fotbalového šampionátu, ve kterém se Anglie utká se Španělskem. Ještě před tím se ale...

12. července 2024  15:10

Japonská populace stárne, vzkvétá tam trh s plenami pro dospělé

V Japonsku klesá poptávka po dětských plenkách. Některé tamní firmy proto mění své strategie a začínají se zaměřovat na pleny pro dospělé. Porodnost v Japonsku v loňském roce klesla na rekordní...

12. července 2024  13:56

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...