K přijetí padesáti sirotků z uprchlických táborů se snažila vyzvat vládu část opozice. Ale narazila. „Poslanecká sněmovna žádá vládu ČR, aby přijala na naše území nejméně 50 dětí bez rodičů z uprchlických táborů dle vlastního výběru a zajistila dostatečnou péči o ně,“ zněl návrh TOP 09, o němž se hlasovalo. Pro doporučení vládě, aby děti z uprchlických táborů přijala, nebyl ani jeden poslanec ANO, ČSSD, KSČM a SPD (jak hlasovali jmenovitě jednotliví poslanci, se můžete podívat zde).
Hlasování předcházela velmi emotivní debata. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek mluvil o tom, že v řeckých uprchlických táborech je 3 500 dětí v mimořádných těžkých podmínkách, bez rodičů.
„Velká Británie poskytne 350 z nich péči a azyl na svém území, Izrael se rozhodl sto syrským dětem udělit občanství. Civilizované země se snaží pomáhat. Máme příležitost to gesto učinit také. Máme příležitost říci, že nejsme bez srdce,“ řekl Kalousek při projednávání zprávy vlády o globálním paktu o migraci.
Němcová připomněla osud židovských dětí a Nicholase Wintona
Miroslava Němcová z ODS zase mluvila o osudu židovských dětí, které za druhé světové války před smrtí v plynových komorách zachránil sir Nicholas Winton tím, že je vlaky odvezly do Velké Británie. „Není možné, aby svobodná, demokratická společnost řekla, že se nemůže postarat o padesát dětí bez rodičů,“ řekla Němcová.
„Není normální říci, že ani sirotek neprojde,“ uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Normální vláda by podle něj individuálně posoudila, zda by některé z dětí mohla Česká republika přijmout.
Proti srovnávání syrských dětí a židovských dětí za války protestovala Helena Válková z ANO i stranický kolega Němcové Václav Klaus mladší, který zaujal diametrálně odlišný postoj než jeho kolegové Němcová a Stanjura. „Nedokážeme spasit celý svět, syrské děti patří do Sýrie,“ řekl Klaus. Pirát Mikuláš Ferjenčík na jeho vystoupení reagoval tweetem, v němž se podivil, proč Klaus mladší nepřestoupil do SPD.
Poslankyně Langšádlová z TOP 09 poté citovala z Bible slova svatého evangelia podle Matouše, aby poslance obměkčila a přesvědčila. „Neboť jsem měl hlad, a dali jste mi najíst, měl jsem žízeň, a dali jste mi napít; byl jsem na cestě, a ujali jste se mě,“ řekla Langšádlová.
Co Sněmovna schválila„Poslanecká sněmovna bere na vědomí informaci ministra vnitra a ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka o postoji ČR ke globálnímu paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a o globálním paktu o uprchlících.“ „Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby do 15. 11. 2018 předložila Sněmovně stanovisko vlády, se kterým se zástupce ČR zúčastní jednání o přijetí globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci ve dnech 10. a 11. prosince 2018 v Marrákéši.“ „Poslanecká sněmovna připomíná potřebu efektivního řešení nelegální migrace, zejména otázky návratu uprchlíků do země původu, boje proti pašerákům a problémů, které k nelegální migraci vedou.“ |
„Hrdý, sebevědomý národ nemusí mít strach z padesáti sirotků,“ řekl již v úterý předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „Je třeba odmítnout lži, že je to nějaká skrytá islamizace,“ dodal s tím, že v Sýrii žijí i křesťané. Přednost by při výběru podle Bělobrádka měly mít malé děti, aby se usnadnila jejich adaptace.
Říkat, že nepřijmeme nikoho, je podle lidovců porušení ženevské konvence. Jejich návrh, aby ji vláda neporušovala, ale neprošel.
Nakloněni přijetí syrských válečných sirotků byli i Piráti. „Česká republika by neměla a priori odmítat pomoc válečným sirotkům. Je to nelidský a neodůvodněný přístup,“ řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Česko by podle Pirátů mohlo vybrat malé osiřelé děti v uprchlických táborech v Jordánsku. Piráti zkusili prosadit odsouzení Babišových výroků o dětech z uprchlických táborů, ale nezískali pro to podporu.
Premiér trvá na tom, že Česko nepřijme nikoho, ani děti, které přišly o rodiče ve válce v Sýrii. „V naší zemi máme dost sirotků a nezaopatřených dětí,“ řekl ve středu ve Sněmovně také šéf SPD Tomio Okamura. Syrská vláda má podle něj dost prostředků, aby se o ně postarala.
Pakt o migraci není právně závazný, řekl ministr Hamáček
Na paktu o migraci, o němž poslanci ve středu celé odpoledne diskutovali, se shodlo v červenci 193 států OSN. Cílem dohody je podpora bezpečné a legální migrace a snížení počtu případů pašování a obchodování s lidmi.
„Není to právně vynutitelná mezinárodní smlouva,“ řekl poslancům ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. „Nepřináší České republice nové závazky a povinnosti, je to deklarace, která se projednává na úrovni OSN a je právně nezávazná,“ ujišťoval Hamáček dolní komoru parlamentu.
„Chceme být v klubu Donalda Trumpa a Viktora Orbána, nebo v klubu 191 zemí, které se hlásí ke globálnímu paktu o migraci?“ zeptal se Pirát František Kopřiva. I on zdůraznil právní nezávaznost globálního partu o migraci.
Od paktu o globální migraci chtějí odstoupit KSČM, SPD i ODS
Proti paktu o migraci vystoupili poslanci obou extrémních stran - KSČM i SPD, ale také Jan Skopeček či Zbyněk Stanjura z ODS. „Když je to všechno tak nezávazné, tak proč to neodmítneme?“ řekl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Nezávaznost paktu o migraci by měli podle něj potvrdit právní experti.
Demonstrace u SněmovnyProti vládě ANO a ČSSD podpořené komunisty protestovaly na pražském Malostranském náměstí dvě stovky lidí. Protestující požadovali vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Protest se odehrával nedaleko Sněmovny, která v tu dobu jednala. Několik opozičních poslanců přišlo demonstranty podpořit. Akce začala po 17:00 a skončila po dvou hodinách. |
Ondráček tvrdil, že státům bude znemožněno kolektivní vyhošťování a naopak budou povinny slučovat rodiny migrantů. Globální pakt o politické migraci jde podle něj na ruku neziskovým organizacím.
„Chceme, aby vláda odstoupila od jednání o paktu a nepřistupovala k nim stejně jako USA a Maďarsko,“ řekl šéf SPD Okamura. „Pan ministr říkal, že to není závazné. Tak proč u toho jednání jsme?“ prohlásil Okamura. Jeho kolega Radim Fiala pak potvrdil Hamáčkova slova, že pakt není závazný, ale když ho Česká republika neodmítne, všichni se na něj podle Fialy budou odvolávat. „Pokud je to nezávazné, proč bychom to měli přijímat,“ řekl i Stanjura z ODS.
Návrhy, aby vláda od paktu odstoupila, nebo aby to udělala v případě, že by „obsahoval, že se z migrace stane právo a stávající nelegální migrace bude uměle právními cestami legalizována“, nezískaly potřebnou podporu.