Neodmítejme přijetí syrských sirotků, apelují na vládu opoziční strany

  11:28aktualizováno  18:00
K přijetí padesáti syrských sirotků z uprchlických táborů oficiálně vládu Andreje Babiše vyzvala opoziční TOP 09. Navrhne také ve Sněmovně, aby přijala usnesení vůči vládě v tomto smyslu. Premiér Babiš přijetí jakýchkoli migrantů odmítá, a to včetně dětí, které ve válce přišly o oba rodiče, s čímž přišla europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Pavel Novotný, MAFRA

„Pomoc dětem, které se v uprchlických táborech ocitly bez rodičů, je humanitárním gestem, které ctí každou bohatou civilizovanou zemi. Česká republika takové zemí je. Můžeme mít důvod odmítnout žadatele o azyl, ale důvod odmítnout pomoc dětem nemáme,“ řekla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Návrh usnesení Sněmovny k syrským sirotkům

Poslanecká sněmovna žádá Vládu ČR, aby přijala na naše území nejméně 50 dětí bez rodičů z uprchlických táborů dle vlastního výběru a zajistila dostatečnou péči o ně.
(zdroj: TOP 09)

„Je to apel, abychom změnili stanovisko, se kterým přišel premiér,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ve středu odpoledne se Sněmovna bude zabývat „globálním paktem o migraci“, a v jeho rámci strana usnesení směrem k vládě navrhne.

Podle Kalouska by usnesení mělo být apelem na vládu, nenabídne konkrétní mechanismus přijetí osiřelých dětí. „Chceme, abychom svou politikou vůči tomuto typu uprchlíků nedělali České republice před celým světem ostudu,“ řekl Kalousek.

Bělobrádek: Není možné říci, že nepřijmeme žádné uprchlíky

„KDU-ČSL podporuje tuto iniciativu Michaely Šojdrové. Hrdý, sebevědomý národ nemusí mít strach z padesáti sirotků,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. I vedení lidovců se v úterý zabývalo problémem syrských sirotků, s nímž přišla europoslankyně Šojdrová.

„Není možné říci, že nepřijmeme žádné uprchlíky,“ řekl Bělobrádek. Připomněl, že se hlásí desítky rodin, které jsou ochotny pomoci dětem, které přišly o své rodiče a nemají kam se vrátit. To je podle předsedy KDU-ČSL porušení ženevské konvence, která se týká uprchlíků.

„Je třeba odmítnout lži, že je to nějaká skrytá islamizace,“ prohlásil Bělobrádek. Nikdo totiž neříká, že jde o muslimské děti, v Sýrii žijí i křesťané. Přednost by při výběru měly mít malé děti, aby se usnadnila jejich adaptace, uvedl Bělobrádek.

Starostové a nezávislí v úterý uvedli, že nutné je především předložit konkrétní iniciativu či návrh. Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana by například umístění dětí do dětských domovů v Česku by nedávalo smysl. „Iniciativa je to ale chvályhodná, nevidím důvod, proč by ČR nemohla pomoci dětem bez rodičů,“ uvedl Rakušan.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura kritizoval zneužívání tématu v předvolebním boji. Vláda by o věci měla seriózně jednat, ale současně být diskrétní. „Ne aby z toho byla předvolební otázka a my na mikrofon se předháněli, kdo to víc podpoří, nebo odmítne,“ řekl Stanjura.

Bartoš: Odmítání sirotků je nelidský přístup

Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že premiér nehraje roli v otázkách azylu, kde má příslušné kompetence ministerstvo vnitra. „Případná pěstounská péče a adopce se v České republice řeší skrze soudy,“ uvedl Bartoš.

„Česká republika by neměla a priori odmítat pomoc válečným sirotkům. Je to nelidský a neodůvodněný přístup,“ uvedl Bartoš. Česká republika by mohla vybrat malé osiřelé děti, které žijí v uprchlických táborech v Jordánsku.

„Za KSČM tento postup odmítáme,“ řekl v úterý komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. „Plně podporuji vyjádření premiéra Babiše,“ řekl Ondráček. Sýrie je podle něj nyní v takovém stavu, že je schopna se o své sirotky postarat. To se přitom podle Ondráčka nedá říci o sirotcích z východní Ukrajiny. „Máme dost vlastních sirotků a nezaopatřených dětí,“ řekl Radim Fiala, šéf poslanců SPD Tomia Okamury.

ANO podpoří, aby poslanci diskutovali o syrských sirotcích

Hnutí ANO se podle šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka dohodlo, že podpoří zařazení bodů, který by se týkal diskuse o možném přijetí syrských sirotků na schůzi Poslanecké sněmovny.

„Je to mediální humbuk,“ řekla poslankyně za hnutí ANO Helena Válková. „Nevíme, o koho se jedná. Syrští sirotci jsou velice vágním pojmem, nevíme, kde teď jsou,“ uvedla Válková.

Babiš upozorňuje, že návrh, s nímž přišla Šojdrová, se netýká malých dětí, ale chlapců ve věku 12 až 17 let. Vyjádřil obavu, že její návrh je „plácnutím do vody“ a snahou lidovecké europoslankyně se zviditelnit před volbami do Evropského parlamentu, v nichž chce obhájit svou pozici. S lidoveckou europoslankyní se premiér potká v pátek odpoledne. Bude u toho i Válková. Šojdrová chtěla osobně přesvědčovat i Babišovu manželku, ale ta to odmítla. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Povolit půl promile alkoholu za volantem? Většina stran říká ne

Ilustrační snímek

Po Velikonocích hodlá ODS předložit návrh, který řidičům umožní dát si před cestou dvě desetistupňová piva anebo dvě...

Naslouchat lidem je činnost, která mi jde fakt dobře, říká spisovatel Formánek

Spisovatel Josef Formánek

Spisovatel Josef Formánek je jeden z posledních bohémů. Založil magazín Koktejl, a prošel i protialkoholní léčebnou....

Češi se budou učit, jak přežít sucho. Izraelské zavlažování otestují u Lán

Rektor ČZU Petr Sklenička

Zavlažovací systémy používané v Izraeli, jehož území tvoří zhruba ze dvou třetin poušť, budou brzy sloužit pro...

Najdete na iDNES.cz