Neodmítejme přijetí syrských sirotků, apelují na vládu opoziční strany

  11:28aktualizováno  18:00
K přijetí padesáti syrských sirotků z uprchlických táborů oficiálně vládu Andreje Babiše vyzvala opoziční TOP 09. Navrhne také ve Sněmovně, aby přijala usnesení vůči vládě v tomto smyslu. Premiér Babiš přijetí jakýchkoli migrantů odmítá, a to včetně dětí, které ve válce přišly o oba rodiče, s čímž přišla europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Pavel Novotný, MAFRA

„Pomoc dětem, které se v uprchlických táborech ocitly bez rodičů, je humanitárním gestem, které ctí každou bohatou civilizovanou zemi. Česká republika takové zemí je. Můžeme mít důvod odmítnout žadatele o azyl, ale důvod odmítnout pomoc dětem nemáme,“ řekla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Návrh usnesení Sněmovny k syrským sirotkům

Poslanecká sněmovna žádá Vládu ČR, aby přijala na naše území nejméně 50 dětí bez rodičů z uprchlických táborů dle vlastního výběru a zajistila dostatečnou péči o ně.
(zdroj: TOP 09)

„Je to apel, abychom změnili stanovisko, se kterým přišel premiér,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ve středu odpoledne se Sněmovna bude zabývat „globálním paktem o migraci“, a v jeho rámci strana usnesení směrem k vládě navrhne.

Podle Kalouska by usnesení mělo být apelem na vládu, nenabídne konkrétní mechanismus přijetí osiřelých dětí. „Chceme, abychom svou politikou vůči tomuto typu uprchlíků nedělali České republice před celým světem ostudu,“ řekl Kalousek.

Bělobrádek: Není možné říci, že nepřijmeme žádné uprchlíky

„KDU-ČSL podporuje tuto iniciativu Michaely Šojdrové. Hrdý, sebevědomý národ nemusí mít strach z padesáti sirotků,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. I vedení lidovců se v úterý zabývalo problémem syrských sirotků, s nímž přišla europoslankyně Šojdrová.

„Není možné říci, že nepřijmeme žádné uprchlíky,“ řekl Bělobrádek. Připomněl, že se hlásí desítky rodin, které jsou ochotny pomoci dětem, které přišly o své rodiče a nemají kam se vrátit. To je podle předsedy KDU-ČSL porušení ženevské konvence, která se týká uprchlíků.

„Je třeba odmítnout lži, že je to nějaká skrytá islamizace,“ prohlásil Bělobrádek. Nikdo totiž neříká, že jde o muslimské děti, v Sýrii žijí i křesťané. Přednost by při výběru měly mít malé děti, aby se usnadnila jejich adaptace, uvedl Bělobrádek.

Starostové a nezávislí v úterý uvedli, že nutné je především předložit konkrétní iniciativu či návrh. Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana by například umístění dětí do dětských domovů v Česku by nedávalo smysl. „Iniciativa je to ale chvályhodná, nevidím důvod, proč by ČR nemohla pomoci dětem bez rodičů,“ uvedl Rakušan.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura kritizoval zneužívání tématu v předvolebním boji. Vláda by o věci měla seriózně jednat, ale současně být diskrétní. „Ne aby z toho byla předvolební otázka a my na mikrofon se předháněli, kdo to víc podpoří, nebo odmítne,“ řekl Stanjura.

Bartoš: Odmítání sirotků je nelidský přístup

Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že premiér nehraje roli v otázkách azylu, kde má příslušné kompetence ministerstvo vnitra. „Případná pěstounská péče a adopce se v České republice řeší skrze soudy,“ uvedl Bartoš.

„Česká republika by neměla a priori odmítat pomoc válečným sirotkům. Je to nelidský a neodůvodněný přístup,“ uvedl Bartoš. Česká republika by mohla vybrat malé osiřelé děti, které žijí v uprchlických táborech v Jordánsku.

„Za KSČM tento postup odmítáme,“ řekl v úterý komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. „Plně podporuji vyjádření premiéra Babiše,“ řekl Ondráček. Sýrie je podle něj nyní v takovém stavu, že je schopna se o své sirotky postarat. To se přitom podle Ondráčka nedá říci o sirotcích z východní Ukrajiny. „Máme dost vlastních sirotků a nezaopatřených dětí,“ řekl Radim Fiala, šéf poslanců SPD Tomia Okamury.

ANO podpoří, aby poslanci diskutovali o syrských sirotcích

Hnutí ANO se podle šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka dohodlo, že podpoří zařazení bodů, který by se týkal diskuse o možném přijetí syrských sirotků na schůzi Poslanecké sněmovny.

„Je to mediální humbuk,“ řekla poslankyně za hnutí ANO Helena Válková. „Nevíme, o koho se jedná. Syrští sirotci jsou velice vágním pojmem, nevíme, kde teď jsou,“ uvedla Válková.

Babiš upozorňuje, že návrh, s nímž přišla Šojdrová, se netýká malých dětí, ale chlapců ve věku 12 až 17 let. Vyjádřil obavu, že její návrh je „plácnutím do vody“ a snahou lidovecké europoslankyně se zviditelnit před volbami do Evropského parlamentu, v nichž chce obhájit svou pozici. S lidoveckou europoslankyní se premiér potká v pátek odpoledne. Bude u toho i Válková. Šojdrová chtěla osobně přesvědčovat i Babišovu manželku, ale ta to odmítla. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

V pondělí ráno Měsíc opět zrudne, zatmění bude doprovázet superúplněk

Měsíc při nejdelším zatměním tohoto století nad francouzským městem Marseille.

V pondělí 21. ledna v ranních hodinách nastane úplné zatmění Měsíce. Společně s ním uvidíme i superúplněk a takzvaný...

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

S firmou ale bez domova. Tisíce „podnikatelů“ mají trvalé bydliště na radnici

Ilustrační snímek

Přestože vlastní realitní kancelář, která pomáhá lidem najít nový domov, on sám úředně žádný nemá. Trvalé bydliště má...

Najdete na iDNES.cz