Neodmítejme přijetí syrských sirotků, apelují na vládu opoziční strany

  11:28aktualizováno  18:00
K přijetí padesáti syrských sirotků z uprchlických táborů oficiálně vládu Andreje Babiše vyzvala opoziční TOP 09. Navrhne také ve Sněmovně, aby přijala usnesení vůči vládě v tomto smyslu. Premiér Babiš přijetí jakýchkoli migrantů odmítá, a to včetně dětí, které ve válce přišly o oba rodiče, s čímž přišla europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Pavel Novotný, MAFRA

„Pomoc dětem, které se v uprchlických táborech ocitly bez rodičů, je humanitárním gestem, které ctí každou bohatou civilizovanou zemi. Česká republika takové zemí je. Můžeme mít důvod odmítnout žadatele o azyl, ale důvod odmítnout pomoc dětem nemáme,“ řekla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Návrh usnesení Sněmovny k syrským sirotkům

Poslanecká sněmovna žádá Vládu ČR, aby přijala na naše území nejméně 50 dětí bez rodičů z uprchlických táborů dle vlastního výběru a zajistila dostatečnou péči o ně.
(zdroj: TOP 09)

„Je to apel, abychom změnili stanovisko, se kterým přišel premiér,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ve středu odpoledne se Sněmovna bude zabývat „globálním paktem o migraci“, a v jeho rámci strana usnesení směrem k vládě navrhne.

Podle Kalouska by usnesení mělo být apelem na vládu, nenabídne konkrétní mechanismus přijetí osiřelých dětí. „Chceme, abychom svou politikou vůči tomuto typu uprchlíků nedělali České republice před celým světem ostudu,“ řekl Kalousek.

Bělobrádek: Není možné říci, že nepřijmeme žádné uprchlíky

„KDU-ČSL podporuje tuto iniciativu Michaely Šojdrové. Hrdý, sebevědomý národ nemusí mít strach z padesáti sirotků,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. I vedení lidovců se v úterý zabývalo problémem syrských sirotků, s nímž přišla europoslankyně Šojdrová.

„Není možné říci, že nepřijmeme žádné uprchlíky,“ řekl Bělobrádek. Připomněl, že se hlásí desítky rodin, které jsou ochotny pomoci dětem, které přišly o své rodiče a nemají kam se vrátit. To je podle předsedy KDU-ČSL porušení ženevské konvence, která se týká uprchlíků.

„Je třeba odmítnout lži, že je to nějaká skrytá islamizace,“ prohlásil Bělobrádek. Nikdo totiž neříká, že jde o muslimské děti, v Sýrii žijí i křesťané. Přednost by při výběru měly mít malé děti, aby se usnadnila jejich adaptace, uvedl Bělobrádek.

Starostové a nezávislí v úterý uvedli, že nutné je především předložit konkrétní iniciativu či návrh. Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana by například umístění dětí do dětských domovů v Česku by nedávalo smysl. „Iniciativa je to ale chvályhodná, nevidím důvod, proč by ČR nemohla pomoci dětem bez rodičů,“ uvedl Rakušan.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura kritizoval zneužívání tématu v předvolebním boji. Vláda by o věci měla seriózně jednat, ale současně být diskrétní. „Ne aby z toho byla předvolební otázka a my na mikrofon se předháněli, kdo to víc podpoří, nebo odmítne,“ řekl Stanjura.

Bartoš: Odmítání sirotků je nelidský přístup

Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že premiér nehraje roli v otázkách azylu, kde má příslušné kompetence ministerstvo vnitra. „Případná pěstounská péče a adopce se v České republice řeší skrze soudy,“ uvedl Bartoš.

„Česká republika by neměla a priori odmítat pomoc válečným sirotkům. Je to nelidský a neodůvodněný přístup,“ uvedl Bartoš. Česká republika by mohla vybrat malé osiřelé děti, které žijí v uprchlických táborech v Jordánsku.

„Za KSČM tento postup odmítáme,“ řekl v úterý komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. „Plně podporuji vyjádření premiéra Babiše,“ řekl Ondráček. Sýrie je podle něj nyní v takovém stavu, že je schopna se o své sirotky postarat. To se přitom podle Ondráčka nedá říci o sirotcích z východní Ukrajiny. „Máme dost vlastních sirotků a nezaopatřených dětí,“ řekl Radim Fiala, šéf poslanců SPD Tomia Okamury.

ANO podpoří, aby poslanci diskutovali o syrských sirotcích

Hnutí ANO se podle šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka dohodlo, že podpoří zařazení bodů, který by se týkal diskuse o možném přijetí syrských sirotků na schůzi Poslanecké sněmovny.

„Je to mediální humbuk,“ řekla poslankyně za hnutí ANO Helena Válková. „Nevíme, o koho se jedná. Syrští sirotci jsou velice vágním pojmem, nevíme, kde teď jsou,“ uvedla Válková.

Babiš upozorňuje, že návrh, s nímž přišla Šojdrová, se netýká malých dětí, ale chlapců ve věku 12 až 17 let. Vyjádřil obavu, že její návrh je „plácnutím do vody“ a snahou lidovecké europoslankyně se zviditelnit před volbami do Evropského parlamentu, v nichž chce obhájit svou pozici. S lidoveckou europoslankyní se premiér potká v pátek odpoledne. Bude u toho i Válková. Šojdrová chtěla osobně přesvědčovat i Babišovu manželku, ale ta to odmítla. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz