Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Oteplování prudce zrychlilo. I v Česku může být brzy 45 stupňů Celsia

  0:01
Před patnácti lety platil den s 33 stupni za úmorné tropické vedro. Dnes už nepřekvapí. Teplotní rekordy padají v poslední době tak často, že už skoro zevšedněly. Třeba letos 12. června padly pro daný den na třetině stanic, které měří aspoň třicet let. A známý popularizátor meteorologie Petr Dvořák zcela vážně říká, že se v dohledné době můžeme v Česku dočkat i 46 stupňů Celsia.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Šílených 45,9 stupně Celsia naměřili ve Francii na konci června. Teplotu, jakou zažijete spíše třeba v Bagdádu – tam bylo takové horko minulý týden. 

„V minulosti dominovaly takovéto teploty na Blízkém východě. V současnosti už pronikají i do Evropy. Čtyřicet pět stupňů v Česku je otázkou několika desítek let. Může to být příští rok, ale není to pravděpodobné. Je to můj názor, není opřen o klimatologické modely, ale není s nimi v rozporu. Desítky z nich předpovídají velký růst teplot,“ uvedl Petr Dvořák.

Tabulky oteplování i reálné počasí v terénu mu dávají za pravdu. Ukazují mimo jiné, že navzdory předchozím výkyvům ta pravá výheň trápí Česko posledních pět let. Průměrná roční teplota (takzvaný dlouhodobý normál) byla mezi lety 1981 a 2010 přesně 7,9 stupně Celsia a většina Čechů ji bere jako „běžné počasí“. Ovšem pozor.

Tři roky z posledních pěti měřených let od roku 2014 vykazovaly hodnotu začínající devítkou, o dva stupně víc, což je v těchto průměrech hrozně moc. Nejteplejší v historii byl rok 2018 s 9,6 stupně. Roky 2014 a 2015 s průměrem 9,4 stupně za loňskem nezaostávaly.

A teď pro srovnání, poslední chladný rok pod „magickou“ hodnotou 7,9 stupně byl 2010 (7,2 stupně).

INFOGRAFIKA: Jak se Česko otepluje

„Celkově je vidět trend růstu průměrných teplot, hlavně v posledních pěti letech po asi patnáctiletém období stagnace. Tato stagnace byla často používaná skeptiky jako důkaz, že se globální oteplování zastavilo. Nezastavilo se. Jen nejde podle pravítka nahoru. Nejspíš se teď stane, že globální oteplování svoje dosavadní pozastavení rychle dožene,“ dodal meteorolog Dvořák.

Brabec chce vybláznit republiku k sázení stromů

Horko tak bude čím dál tím víc i politickým tématem. Ve vládě ho má stejně jako sucho na starosti ministr životního prostředí Richard Brabec. Chce s ním bojovat třemi hlavními způsoby – výsadbou stromů, budováním umělých jezer a rybníků a regulací v zákonech.

Developeři, kteří stavějí domy či haly, budou jednou třeba nuceni sázet stromy. 

„Horko nás trápí hlavně ve velkých městech, kde jsou tepelné ostrovy. LIKO-S ve Slavkově, to je úžasný areál budoucnosti (průmyslové haly jsou pokryty rostlinami a trávou, pozn. red.). Jsou tam zelené střechy a zelené fasády,“ dává Brabec za příklad společnost s halou prorostlou zelení, která ochlazuje vzduch okolo.

Ostatně nejlepší prostředek proti vedru je podle Brabce strom. „Máme projekt s Nadací partnerství o výsadbě 10 milionů stromů,“ tvrdí ministr. „Chtěli bychom vybláznit republiku, aby každý na svém pozemku sázel stromy. Když se podíváme na aktuální počasí, to je jen ochutnávka let příštích.“ Projekt hodlá ministerstvo ohlásit na podzim, ale už teď se mohou hlásit subjekty, které chtějí sázet. 

Tichý rekord před pár dny

Rekord v teplotě může být ojedinělou výchylkou. Například absolutní teplotní rekord 40,4 stupně naměřený v Dobřichovicích pochází kupodivu z roku 2012, ve kterém se Česko jinak zas až tak moc nepeklo. Dokonce toho roku padaly i mrazové extrémy. „Tyhle rekordy nemají moc vypovídající hodnotu, jsou to jen jednotlivé dny, kdy z nějaké příčiny došlo k výchylce teploty,“ připomíná Dvořák.

Extrémní sucho je v polovině republiky, praská i půda v podhůří Beskyd

Ale samozřejmě i teplotní rekordy souhrnně – když jsou jich stovky – jsou důkazem, že se Česko zatraceně otepluje.

Celkem má Český hydrometeorologický ústav 240 stanic. Nejznámější je Klementinum v centru Prahy, kde se přesně měří od dob Marie Terezie. A od té doby na nejznámější české stanici nikdy nebylo tak vedro jako v neděli 30. června před osmi dny.

O rekordu se ale moc nepsalo, protože zůstal neoficiální a neuznaný. „Dne 30. 6. 2019 byla sice při manuálním měření na klasickém maximálním teploměru naměřena teplota +37,9 stupně Celsia, ale od roku 2012 se za oficiální hodnoty považuje měření z automatických čidel,“ vysvětluje klimatoložka Lenka Stašová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Jak to tedy s rekordy je doopravdy? Řekněme, že kromě Klementina jsou nejčastěji citované meteorologické stanice v Česku ještě Doksany, Plzeň-Bolevec, Jezerní slať, Jizerka a Dobřichovice – je jich tedy šest. Na třech z nich platí teplotní rekord z doby po roce 2010.

Ani kapka nazmar. Vláda zřídila pro boj se suchem „vodní policii“

Současnou situaci dobře „ilustruje“ také jeden článek z těchto novin starý víc než 15 let. Dne 4. srpna 2003 se na titulní stranu MF DNES dostal text „Tropická vedra budou trvat až do čtvrtka“. Čtenáři se z něj dozvěděli, že „by mohlo být v příštích dnech až 33 stupňů“ a že také bylo 33,4 stupně v Neumětelích.

A teď střih, letos se v posledním červnovém týdnu těch 33 stupňů bralo spíš jako vítané „ochlazení“, protože ono také někde bylo skoro 39 stupňů.

Na počasí se lze dívat z různých úhlů. Meteorologové počítají třeba i takzvané „tropické dny“, kdy je víc než třicet stupňů. Nejvíc jich bylo na většině stanic v roce 2015 (v Klementinu 34, což je dohromady víc než měsíc).

Extrémy na obě strany

Pozoruhodný je ještě jeden moment. Oteplování posledních let není úplně intenzivní a v chladnějších měsících roku kupodivu teplotní rekordy tolik nepadají.

U každého měsíce se eviduje nejteplejší den v historii. Rekordy za čtyři poslední měsíce roku od září do prosince jsou kupodivu pořád relativně staré. Padly mezi roky 1911 až 1961. Pro září pořád platí rekord 35,1 stupně z roku 1911.

Rekordní mrazy i vedra: Změna klimatu přináší divoké extrémní počasí

Naopak, v současnosti padají i mrazové rekordy. Proto také vědci raději místo termínu „globální oteplování“ raději používají spojení „globální klimatické změny“, protože extrémy se dějí na obě strany.

Již zmíněná Jizerka se často objevuje ve zprávách jako místo, kde je mráz i v létě. Úplně největší mráz tam byl 3. února 2012, a sice –35,3 stupně. A opět, z dvanácti mrazových rekordů za každý měsíc jich třetina padla po roce 2000.

Nápadné je i to, že rekordy padají spíš v Čechách než na Moravě. Z rekordů nejnižší a nejvyšší teploty za jednotlivé měsíce, kterých je 24, jen tři padly na moravských stanicích.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Izrael zaslal Hamásu reakci na postoj k ukončení války, hnutí žádalo příměří

27. dubna 2024  7:07

Palestinské hnutí Hamás uvedlo, že v sobotu dostalo od Izraele oficiální odpověď, která se týká...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...