Fischer podá trestní oznámení na Klause a ODS, strana se brání

  14:05aktualizováno  14:05
- Nově zvolený senátor Václav Fischer se chystá podat několik trestních oznámení na předsedu Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause a jeho stranu kvůli předvolebním inzerátům ODS. Soudní cestou bude požadovat i vysoké finanční odškodnění, které pak věnuje nadaci na podporu dětí z dětských domovů.
Mluvčí ODS Lukáš Herold jakoukoli spojitost mezi svou stranou a plakáty odmítl. "To mohu naprosto jednoznačně vyloučit. Nás mrzí, že se takový plakát objevil," řekl. Podle reklamní agentury Akzent Media, která reklamní plochy vlastní, byly billboardy vylepeny načerno.

Co se Fischerovi nelíbí

- V inzerátu ODS napadla Fischera, že "blahosklonně" přijal podporu komunistů a že "rozmařile utrácí miliony" za svou kampaň. Mladá fronta DNES odmítla otisknout uvedený odstavec s odůvodněním, že je neslušný. Lidové noviny text otiskly v plném znění.
- Dva billboardy s nápisem "Homosexuál v Senátu? Proč ne. Václav Fischer do Senátu. 4 procentní menšina" se týž den objevily v ulici Děkanská vinice I v Praze 4 poblíž budovy České televize. Plakáty byly vyrobeny zřejmě narychlo ze tří pásů bílé lepící fólie, na nichž byla přilepena černá písmena textu. Na první pohled působily neprofesionálně.

Fischer si najal detektivní kancelář, která zjišťuje zadavatele billboardu na Kavčích Horách v Praze napadající jeho osobu. "Billboardy napadneme v okamžiku, kdy bude jednoznačně potvrzeno, kdo je zadavatelem. Šetření ještě není uzavřeno, ale vše nasvědčuje tomu, že za billboardy stojí ODS," prohlásila Fischerova mluvčí Věra Kudynová.

K Fischerovu úmyslu podat trestní oznámení kvůli předvolebním inzerátům ODS mluvčí této strany Lukáš Herold uvedl, že je ODS považuje za naprosto nesmyslné a lze se tomu pouze smát. "Nemyslíme si, že první kroky pana Fischera ve funkci senátora jsou šťastné. Jsme tím velmi zklamáni," prohlásil.

Reklamní agentura Akzent Media, která vlastní reklamní plochy, kde byly vylepeny billboardy, tvrdí, že s nimi nemá nic společného, a nechala je ještě ten den strhnout. "Nikdo si to u nás neobjednal. Je to načerno vylepený billboard, vůbec jsme o tom nevěděli. Dozvěděli jsme se to od jedné agentury a plakát byl stržen," řekla už ve středu vedoucí obchodního oddělení agentury Markéta Pytlíková.

ODS a ČSSD ztrácejí ústavní většinu
Zvolením Václava Fischera se do jedenaosmdesátičlenné horní komory parlamentu dostává první nezávislý zákonodárce. Výsledek doplňovacích voleb zároveň znamená, že dvě nejsilnější politické strany - ODS a sociální demokracie - ztrácejí v horní komoře ústavní většinu. Tu potřebují k tomu, aby bez pomoci senátorů z jiných stran mohly prosadit změny ústavy, k nimž se zavázaly při podpisu opoziční smlouvy. Jde n

Fischerův volební výsledek je rekordem dosavadních voleb do Senátu: uspět v prvním kole s tak výraznou většinou se dosud nikomu nepodařilo.
apříklad o omezení pravomoci prezidenta udílet milost či zpřesnění postupu při jmenování nové vlády.

Majitel cestovní kanceláře se stal senátorem

Hned v prvním kole doplňovacích voleb v centrální části Prahy o tom rozhodli voliči, když mu přidělili přes sedmdesát procent svých hlasů. Kandidátka ODS Jiřina Jirásková skončila druhá s dvanácti procenty. Kandidát čtyřkoalice Ivan Medek byl třetí, komunista Stanislav Fischer čtvrtý a Karel Srp, navržený sociální demokracií, až pátý. Nástupce zesnulého senátora Václava Bendy (ODS) přišlo v pátek a sobotu vybrat 33,7 procenta z více než devadesáti tisíc oprávněných voličů.

"Chci naslouchat hlasu voličů, nejen těch, kteří mě zvolili, ale i těch, kteří mě nevolili nebo k volbám nešli. Chci přispět k tomu, aby se Senát stal respektovanou institucí, ale k tomu je nutná jeho transformace," prohlásil Fischer.

Václav Fischer je teprve pátým kandidátem, kterému se v senátních volbách podařilo uspět v prvním kole. Čtyři (všichni za ODS) vzešli z prvních voleb v roce 1996, ale tak drtivého vítězství nedosáhli. Loni nevyhrál v prvním kole nikdo.

Uspěl nezávislý kandidát. Co to znamená? Více se dočtete v analýze, kterou najdete zde.

Hlasy poražených

Jiřina Jirásková (ODS): "Byla proti mně vedena negativní kampaň. Média účelově vytrhávala některé mé výroky z kontextu."
Ivan Medek (čtyřkoalice): "Doplňovací volby vypovídají o tom, že absolutní většina voličů je nespokojena s opoziční smlouvou. Zároveň i o určité nedůvěře vůči oficiálním politikům."
Karel Srp (ČSSD): "Já bych přál panu Fischerovi úspěch, ale rád bych, aby jeho hlas v Senátu byl stejně silný jako finance, které do své kampaně vložil."
Stanislav Fischer (KSČM): "Výsledek signalizuje, že voliči odstupují od podpory ODS."

Výsledky doplňovacích voleb
(voleb se zúčastnilo 31 757 - 33,7 %
z celkem 94 237 oprávněných voličů)

1. Václav Fischer (nezávislý) 22 623 (71,24 %)
2. Jiřina Jirásková (ODS) 3871 (12,19 %)
3. Ivan Medek (čtyřkoalice)   

2969
(9,35 %)

4. Stanislav Fischer (KSČM)

1737
(5,47 %)

5. Karel Srp (ČSSD)   

330
(1,04 %)

6. Elvíra Tomášková (Strana venkova)   130
(0,41 %)
7.-8. Richard Knot (Nezávislá iniciativa) 47
(0,15 %)
7.-8. Otakar Tyl (Republikánská unii) 47
(0,15 %)
Volby proběhly bez problémů
Mluvčí obvodní volební komise Michael Gregor uvedl, že volby nic nenarušilo. Podle předběžných odhadů se voleb zúčastnilo asi 20 až 30 procent z pětadevadesáti tisíc voličů.

STEM: Lidem vadilo vzájemné napadání kandidátů
V bleskovém průzkumu Střediska empirických výzkumů 72 procent dotázaných odsoudilo vzájemné napadání kandidátů do Senátu. Za slušnou považovalo předvolební kampaň v Praze pouze 36 procent lidí.

V průzkumu pro Českou televizi a Český rozhlas nejvíce kritizovali způsob volební kampaně voliči KSČM, naopak nejspokojenější byli příznivci KDU-ČSL. Voliči této strany naproti tomu nejvíce odsuzovali vzájemné očerňováni kandidátů.

Václav Fischer - jednoznačný vítěz voleb

Fischer - senátor
- V Senátu se chce věnovat hlavně přípravě vstupu České republiky do Evropské unie (EU), přičemž nepovažuje za reálný rok 2003 a dává přednost vstupu do EU v okamžiku, kdy bude republika na tento krok plně připravena.
- Je pro přímou volbu prezidenta a odmítá omezení prezidentských pravomocí. Není proti většinovému volebnímu systému, považuje ho dokonce za lepší než ten současný, nicméně je "proti tomu, aby se kreslily na mapě volební obvody tak, jak to vyhovuje velkým stranám".
Fischer - podnikatel
- Narodil 22. června 1954 v Praze. Dětství a mládí prožil v pražském Karlíně. V době svých středoškolských studií si přivydělával jako průvodčí v pražských tramvajích. Později, v době, kdy studoval vnitřní obchod na Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze, dělal také průvodce turistů po Praze. VŠE absolvoval v roce 1978 a v den své promoce emigroval. Krátce žil ve Švýcarsku, poté se odstěhoval do Německa, kde začal podnikat a později získal německé občanství.
- V Hamburku založil v roce 1980 společnost Fischer Reisen. Z malé studentské cestovní kanceláře se během několika let stala největší soukromá cestovní kancelář v zemi. V dubnu 1990 začala společnost Fischer Reisen prodávat své zájezdy v Praze a rychle si získala prestiž i na českém trhu. V roce 1995 Fischer prodal německou cestovní kancelář letecké společnosti Condor a pražská pobočka Fischer Reisen v prosinci téhož roku změnila název na Fischer. V roce 1996 Václav Fischer založil vlastní leteckou společnost Fischer Air, která v současné době se třemi letadly Boeing v naprosté většině zajišťuje lety, které jsou obsazeny klienty cestovní kanceláře.
- Kromě toho vydává magazín Sezona a založil reklamní agenturu MCF, vydavatelství Fischer a nadaci Václava Fischera na podporu dětí z dětských domovů. Renomovaný list The Wall Street Journal Václava Fischera ocenil jako jednoho z deseti nejúspěšnějších středoevropských podnikatelů.

Volební obvod, kde se boj o uvolněné senátorské křeslo uskutečnil, patří k baštám pravice. Nástupce Bendy nebude volen na plných šest let, ale pouze na zbytek mandátu, tedy na tři roky.

Kandidát čtyřkoalice Ivan Medek předkládá občanský průkaz ve volební místnosti v budově pražské Základní školy v Korunovační ulici.

Nezávislý kandidát Václav Fischer v doprovodu své mluvčí míjí žebračku cestou k volebnímu středisku v pražské budově UMPRUM.

Nezávislý kandidát Václav Fischer přichází k urně ve volební středisku v pražské budově UMPRUM.

Premiér Miloš Zeman s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou odjíždějí do volebního střediska v pražské Botičské ulici.

Premiér Miloš Zeman odevzdává svůj hlas ve volebním středisku v pražské Botičské ulici.

Václav Fischer v tiskovém středisku v divadelní restauraci Kolowrat v centru Prahy po sobotním vítězství.

Václav Fischer v tiskovém středisku v divadelní restauraci Kolowrat v centru Prahy po sobotním vítězství.

Kandidátka ODS Jiřina Jirásková na tiskové konferenci ve Sněmovní ulici v Praze po oznámení výsledků voleb.

Kandidát čtyřkoalice Ivan Medek před tiskovou konferencí v Praze na Vinohradech po oznámení výsledků voleb.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Vláda odmítne návrh, který by Pavla Zemana udržel ve funkci ještě sedm let

Před komisí hovořil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (29. srpna 2017).

Před prázdninami plnily náměstí protesty kvůli obavám, aby se ministryně spravedlnosti Marie Benešová nesnažila vyměnit...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz