ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

O eurovolby se zajímá jen čtvrtina Čechů, v pozitivní přínos EU ale věří většina

  • 36
Češi se o volby do Evropského parlamentu (EP), které se uskuteční v červnu 2024, převážně nezajímají. O volby zajímá jen 28 procent dotazovaných, což je nejméně ze všech členských států EU. I přesto je o pozitivním dopadu EU na každodenní život přesvědčeno 69 procent respondentů.

Ukázal to průzkum, jehož výsledky nyní, šest měsíců před hlasováním, zveřejnil Eurobarometr. Průzkum byl proveden v 27 členských státech EU od konce září do poloviny října letošního roku. Celkem se ho účastnilo přes 26 tisíc lidí, z Česka bylo 1013 dotazovaných.

Většina z dotazovaných Čechů i přes nezájem alespoň přibližně věděla, kdy takové volby budou. Celkem 33 procent dotazovaných trefilo měsíc i rok, 27 procent určilo správně rok.

Vůbec nejvíce se zajímají o příští volby do EP v Nizozemsku (69 procent respondentů), ale také v Polsku či na Maltě (68 procent). Absolutně nejmenší zájem z celé Evropské unie pak mají právě Češi (28 procent) a Slováci (31 procent).

SPOLU a eurovolby? Dělají dobře, měli by vytvořit českou CDU/CSU, míní politologové

Na dotaz, jak je pravděpodobné, že by šli volit, kdyby se hlasování konalo příští týden, odpovědělo 50 procent respondentů v Česku, že „celkem pravděpodobně“. Naopak za „celkem nepravděpodobnou“ tuto možnost označilo 25 procent dotázaných, zbytek si nevybral ani jednu z variant.

Předchozí volby do Evropského parlamentu se konaly v roce 2019, volební účast v České republice byla tehdy téměř nejnižší v rámci EU - hlasovalo 28,72 procenta voličů.

Půjdete příští rok volit v nové europoslance?

celkem hlasů: 191
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 13. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

Jak je pro obyvatele ČR osobně důležité volit v evropských volbách? Zatímco 47 procent obyvatel Evropské unie uvedlo, že pro ně má „celkem velký význam“ volit do EP, u Čechů to bylo jen 25 procent. Pro 48 procent Čechů je pak účast ve volbách „středně významná“ a 27 procent ji přikládá „malý význam“.

KOMENTÁŘ: Konečně smysluplné eurovolby. Opozice má nabito jako nikdy předtím

Hlavními důvody, proč lidé hlasují ve volbách do Evropského parlamentu, je podle českých respondentů to, že „chtějí podpořit nějakou politickou stranu“, „obvykle chodí k volbám“, „chtějí podpořit konkrétního kandidáta“ a rovněž, že „chtějí hlasováním v evropských volbách změnit věci“.

Mezi důvody, proč naopak k volbám do EP nepůjdou, Češi nejvíce zmiňovali, že „se nezajímají o politiku obecně“, že „se domnívají, že jejich hlas nic nezmění“, že „obecně nedůvěřují politickému systému“ a že „jsou proti EU“.

Tématem průzkumu byl i obraz Evropského parlamentu u dotazovaných nebo jejich celkový názor na členství v EU. Jak z výsledků vyplynulo, více než sedm z deseti občanů EU (72 procent) souhlasí, že jejich země má z členství v EU prospěch. V Česku je o dopadu EU na každodenní život přesvědčeno 60 procent občanů.

Konečně jiné volby do europarlamentu. Otestují pětikoalici, strany už zbrojí

Hlavními důvody jsou kroky EU k udržení míru a posílení bezpečnosti (34 procent). Pro ČR je hlavním důvodem prospěchu z členství přínos nových pracovních příležitostí (39 procent) a hned poté kroky EU k udržení míru a posílení bezpečnosti (33 procent).

Názor na Evropskou unii zůstává od března letošního roku stabilní: 45 procent občanů ji vnímá pozitivně, 38 procent neutrálně a 16 procent negativně. V České republice naopak pozitivní vnímání EU kleslo na 31 procent (o čtyři procenta oproti březnu), ale stejně tak i negativní vnímání na 24 procent (o pět procent oproti březnu). Zvýšil se naopak počet Čechů, kteří se k EU staví neutrálně (44 procent).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video