Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Europoslanec Jiří Payne hledá Evropu, která má povstat z popela EU

  9:46
Europoslanec Jiří Payne (Svobodní) rozeslal velvyslancům evropských i dalších zemí manifest s názvem „Jde to i jinak“. Vyzývá v něm politiky, aby hledali odlišný model sjednocené Evropy. Předpokládá, že se po nalezení alternativy Unie rozpadne a stane se překonanou kapitolou evropských dějin.

Příznivci Svobodných na pražském klárově protestovali proti „euro-nesmyslům“, jakým je podle nich například zákaz výkonných vysavačů. Demonstrativně vysáli i vlajku EU. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Hlavním problémem Evropské unie je demokratický deficit. Lidé nemají vliv na politiku, která se v Bruselu provádí. Tamní administrativa ve svých rukou soustředila obrovskou nekontrolovatelnou moc,“ vysvětluje Payne, který společně s bývalým europoslancem a exšéfem Svobodných Petrem Machem připravil zmíněný manifest „Jde to i jinak“ (PDF).

Fotogalerie

Text má sloužit jako podnět pro zahájení diskuse mezi českými i evropskými státníky. „Předpokládáme, že se budou konat různé konference na toto téma, a že shromáždíme náměty a iniciativy tak, abychom vytvořili společný program,“ uvedl Mach. První konference by se podle něj měla odehrát v Praze 14. prosince. Payne navíc návrh k diskusi rozeslal všem ambasádám členských států Evropské unie.

Hlavní myšlenka manifestu je jasná: Evropská unie směřuje nevyhnutelně k nedemokratickému autoritativnímu režimu a nelze ji reformovat. „Nemáme na vybranou – buď dojde k zahnívání stávajícího modelu, nebo se rozhodneme pro nějaký jiný,“ říká Payne.

Reformovat, či zbořit a začít znovu?

Jiný český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) však namítá, že Unie sice není dokonalá, je však schopna sebereflexe. „Podle mě většina občanů EU chce reformu a o té jsem rozhodně připraven diskutovat. Ale chtít rozpad EU poté, co vidíme, jak se v tom potácí Velká Británie a kolik to bere energie, to je opravdu nereálná představa některých snílků,“ tvrdí Zdechovský.

Jde to i jinak. Kompletní text manifestu Svobodných

Payne, Mach a strana Svobodných obecně podle něj na své návrhy dostala jasnou odpověď od voličů v říjnových volbách, ve kterých získala jen 1,56 procenta hlasů. „Myslím, že je to plácnutí do vody. Po prostudování Paynovy iniciativy soudím, že jde o utopistickou vizi, a spíše ji chápu jako snahu pana poslance Payna zaujmout alternativními názory,“ dodal Zdechovský.

Podle Payna však projekt rozhodně není nerealistický. Nechce prý, aby Česko z Unie vystoupilo podobně jako Británie, ani se nedivá skepticky na těsnou spolupráci evropských národních států. Nedůvěřuje výhradně Evropské unii, jejíž reformu na rozdíl od Zdechovského odmítá. „Dům postavený na špatných základech spadne. A EU má špatné základy,“ vysvětluje Payne a dodává, že se evropská jednota musí vybudovat znovu.

Představa znovuzrození Evropské unie na zelené louce není úplně cizí ani europoslanci Janovi Zahradilovi (ODS). „Evropská společenství byla něčím jiným, než je dnešní Evropská unie, která vznikla až v roce 1992 Maastrichtskou smlouvou. Možná by vůbec nebylo špatné, kdybychom se mohli vrátit před Maastricht a začít znovu. A trochu jinak,“ nebrání se podobným úvahám Zahradil.

Navíc je přesvědčen, že takový proces nemusí být unáhlený a zničující, jak se toho obávají někteří jiní politici. „Nemyslím, že dojde k živelnému či nekontrolovanému rozpadu EU. Určitě se však Evropská unie může transformovat v jiný model, méně centralistický, méně federalistický. Bude to však postupná a déletrvající proměna,“ říká.

Je to i pojistka proti náhlému krachu Evropské unie

Zahradilova představa o transformaci odpovídá i Paynově vizi. Ani on v manifestu neplánuje náhlý a neřízený rozklad Unie. Jeho návrh počítá se třemi fázemi proměny.

Nejprve má být vytvořen alternativní model Evropského společenství, pak zpracovány jednotlivé legislativní kroky a nakonec má dojít k pozvolnému předání pravomocí dílem zpět do rukou národních států, dílem do rukou nově vzniklého nadnárodního společenství.

Nový model má navíc sloužit jednak jako varianta pokojné dohody členských států o novém pojetí spolupráce, ale i jako záchranný plán v případě náhlého rozpadu EU. „Pokud by došlo například pod tlakem rostoucího napětí ve společnosti členských států k rozkladu dosavadní evropské integrace, je důležité, aby existoval projekt, co udělat den poté,“ píše se v manifestu.

Ten má přes čtyřicet stran a je prakticky nemožné jej zjednodušeně popsat. Staví nicméně do popředí myšlenku, že faktické rozhodování v Unii si usurpují Francie a Německo na úkor jiných, zejména menších členských států. 

Snaha vytvořit superstát by skončila občanskou válkou

Jednoho z hlavních zakladatelů Evropských společenství a tedy i Evropské unie Jeana Monneta autoři manifestu osočují z vytvoření záměrného demokratického deficitu při návrhu evropské spolupráce.

Šéf Europarlamentu chce dvojnásobně zvýšit rozpočet EU, státy nesouhlasí

Ten pro ně představuje zejména centralizace moci. Tedy přesunutí pravomocí do rukou úředníků a jejich rozhodování o životech občanů členských států podle zásady „víme, co je pro vás dobré". „Systematické narušování integrity a suverenity členských států zpochybňuje samotné základy demokratického uspořádání," uvádějí.

Tento deficit je podle manifestu možné odstranit dvojím způsobem. „Buď důsledně převést stávající podobu EU na mezivládní podobu, tedy zvolit konfederativní model, nebo vytvořit evropský superstát – federaci,“ píše se v manifestu. 

Dále nicméně autoři zdůvodňují, proč je podle nich vznik superstátu, tedy evropské federace, v tomto století nereálný, a obávají se, že by mohl vyústit v občanskou válku. Jsou nicméně zdrženliví, pokud jde o konkrétní řešení. 

„Nenavrhujeme konkrétní podobu budoucí evropské spolupráce, netvrdíme, že víme, co je pro občany jednotlivých zemí dobré. Navrhujeme postup, algoritmus, proces, který umožňuje, aby se podle většinového přání občanů té které země postupně ustavila zdravá forma spolupráce,“ dodávají autoři manifestu Mach a Payne.

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

V neděli přibylo přes 1000 případů. Nejméně od poloviny září

V neděli přibylo 1074 případů nemoci covid-19. Je to nejméně od 20. září a také zhruba o 400 méně než minulou neděli....

Šumava hlásí -14 stupňů, o víkendu bude až deset nad nulou

Během pondělí bude slábnout příliv studeného vzduchu, zejména na západě Čech se v úterý objeví slabé sněžení. V druhé...

Farmáři chtějí střílet vlky. Nejvyšší soud je odmítl, obrátili se na ústavní

Farmáři z Broumovska se odvolali proti rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten jim zamítl žádost o možnost regulace počtu...

KOMENTÁŘ: Hon na virus v­ džungli psychoterapie. Na pomoc se čeká i měsíce

Premium Koronavirová pandemie není jen infekční onemocnění, ale také významná psychická zátěž. Stát přitom odmítá akceptovat...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...