Tajani, který je zástupcem největší frakce europarlamentu Evropské lidové strany, navrhl, aby se roční rozpočet Unie zvýšil ze 140 na 280 miliard eur, což je v přepočtu asi sedminásobek rozpočtu Česka.
Členské státy však nemají velkou ochotu do rozpočtu Unie dávat více, než dávají nyní, a z EU navíc odchází Británie, která je poměrně velkým čistým plátcem. Tajani proto navrhl, aby Unie zvýšila své vlastní příjmy zavedením nových celoevropských daní. „Například prostřednictvím daně z finančních transakcí uvalené na obchody na burzách,“ řekl. Tím by se měl výrazně zvýšit poměr vlastních příjmů EU, které dnes činí jen asi dvacet procent z celkového rozpočtu a pocházejí dosud hlavně z celních poplatků.
Trvalo ale jen pár hodin, než přišlo odmítnutí z nejdůležitějšího státu Unie, z Německa. „Toto téma není zcela určitě na pořadu dne,“ uvedl mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert. Také Evropská komise se k Tajaniho představě vyjádřila velmi zdrženlivě s tím, že jednání o novém dlouhodobém rozpočtu Unie na léta 2021 až 2028 začnou až příští rok.
Podle Tajaniho je zvýšení prostředků v rozpočtu Unie nutné nejen na boj proti terorismu a nelegální migraci, ale i k podpoře investic do energetiky nebo digitalizace evropské ekonomiky.
Nejdříve za co, až pak kolik
Čeští europoslanci se na návrh zvýšit rozpočet dívají kriticky. „Souhlasím s tím, že musíme začít vést seriózní debatu o tom, jak bude vypadat rozpočet Evropské unie po odchodu Velké Británie. Předseda Tajani přišel do debaty s nějakým číslem, sama bych ale s tak silným prohlášením byla velmi opatrná,“ uvádí europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová.
„Očekávám, že nejprve proběhne diskuse o tom, co jsou priority EU a kam budou směřovat výdaje. Očekávala bych ale také předložení podrobné analýzy rozpočtu. Abychom se rozhodovali nad konkrétními čísly a nestříleli od boku odhady, které mohou zbytečně budit vášně,“ vyjádřila se Charanzová kriticky k Tajaniho návrhu.
Europoslanec ODS Jan Zahradil pak Tajaniho návrh považuje od základu za špatný. „Navýšení rozpočtu EU ani celoevropské daně nepřicházejí v úvahu. Česko může být brzy čistým plátcem, nafukování rozpočtu není naším zájmem,“ řekl Zahradil. „Celoevropské daně jsou snahou najít vlastní rozpočtové zdroje, posouvaly by celou EU ještě více k jakémusi kvazistátu.“