Europoslanec Payne rezignoval na post místopředsedy Svobodných

  17:42aktualizováno  17:42
Europoslanec a jeden ze zakladatelů Strany svobodných občanů (Svobodní) Jiří Payne se rozhodl rezignovat na funkci místopředsedy strany, oznámil to na jejím sjezdu. Svobodní už podle něj není tou stranou, kterou zakládal, a s jejím současným směřováním se nedokáže ztotožnit.

Lídrem kandidátky Svobodných je pro komunální volby Jiří Payne. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Ve svém projevu vzpomínal na dobu před více než deseti lety, kdy spolu s dlouholetým předsedou Svobodných Petrem Machem opustili ODS. Jedním z hlavních důvodů byla nespokojenost s podpisem Lisabonské smlouvy, kterou podepsal jako premiér tehdejší předseda ODS Mirek Topolánek.

Fotogalerie

„Formulovali jsme tehdy základy naší politiky: Evropská unie je slepá ulička, je nutné změnit spolupráci z povinné na dobrovolnou. A nebude-li to možné, pak bude nutné z EU odejít“ vzpomínal na počátky strany,

Vadilo jim také, že smlouvu nakonec podepsal ještě jako prezident i velký kritik Evropské unie Václav Klaus. „Ano, mezi námi byl ideový spor. Václav Klaus až do roku 2013 tvrdil, že Česká republika nemá ke členství v EU alternativu. Ostatně od roku 1995 to bylo i v programových dokumentech ODS“ poznamenal.

Klaus podle Payna jejich názor, že existuje alternativa v EU, připustil až mnohem později v roce 2014. Payne své názory, jak by měla EU fungovat, formuloval do manifestu nazvaného „Jde to i jinak“. Jeho hlavní myšlenka je, že EU směřuje nevyhnutelně k nedemokratickému autoritativnímu režimu a nelze ji reformovat.

Jiří Payne (62)

Do politiky vstoupil již v roce 1990, kdy byl zvolen za Občanské fórum do parlamentu. Od roku 1991 do roku 2002 byl poslancem za ODS. Působil mimo jiné jako předseda zahraničního výboru i jako politický poradce Václava Klause. v roce 2009 byl spoluzakladatelem Strany svobodných občanů (Svobodní), ve které byl v letech 2009 až 2015 místopředsedou. Naposledy byl místopředsedou strany zvolen v listopadu 2017.

Tuto představu chtěl Payne prosazovat prostřednictvím Svobodných. V roce 2017 se dostal i do Evropského parlamentu poté, co tehdejší předseda strany Petr Mach mandát europoslance rezignoval před nadcházejícími parlamentními volbami. 

Ve straně však mezitím došlo k rozkolu a pro svou vizi Payne již nenašel podporu. Svobodní podle něj do nadcházejících voleb připravují „program vylepšování Evropské unie“ a proto se rozhodl rezignovat na funkci místopředsedy strany.

„Vzhledem k tomu, že se zcela rozcházím s tím, kam se Svobodní nyní ubírají, prosím, abyste vzali na vědomí, že tímto odstupuji z funkce místopředsedy strany. Jde to i jinak,“ řekl na závěr. 

Z politiky odešel i dlouholetý předseda Svobodných Mach

Petr Mach vedl Svobodné od počátku až do roku 2017, kdy rezignoval po neúspěchu strany ve volbách do Poslanecké sněmovny. Svobodní dostali pouze 1,56 % hlasů. Macha nahradil ve vedení strany Tomáš Pajonk. Mach se do politiky pokoušel dostat ještě v roce 2018, kdy v komunálních volbách kandidoval za Svobodné v Praze 5. Ani tehdy však neuspěl.

Minulý rok se spekulovalo, že vytvoří koalici spolu s Petrem Robejškem z Realistů a Václavem Klausem ml. do letošních voleb do Evropského parlamentu. Žádná koalice nakonec nevznikla a Mach se nakonec vzdal i pozice lídra kandidátky Svobodných a úplně skončit s politikou. 

Jiří Payne promlouvá v Evropském parlamentu (červen 2018):


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Státní zkoušky i jasná pravidla. Zákon zpřísní podmínky pro chov šelem

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Ministerstvo zemědělství v minulých dnech dokončilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Stanovuje přísnější...

Povolit půl promile alkoholu za volantem? Většina stran říká ne

Ilustrační snímek

Po Velikonocích hodlá ODS předložit návrh, který řidičům umožní dát si před cestou dvě desetistupňová piva anebo dvě...

Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

Najdete na iDNES.cz