ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

České plány jsou katastrofa pro klima. Chovat se tak všichni, planeta „shoří“

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Česko musí přehodnotit své klimatické cíle, nejsou dost ambiciózní. Vyplývá to z nové evropské legislativy a expertizy klimatologů, se změnami počítá i vláda. Shrnující zpráva panelu OSN potřebu změn umocňuje. Pokud by všichni znečišťovali jako Češi při uskutečnění své stávající strategie, svět by podle predikcí směřoval ke katastrofě.

Odborníci tvrdí, že česká strategie má největší mezery v energetice, tedy sektoru, který je podle posledních dat z roku 2018 zodpovědný za téměř čtyřicet procent emisí skleníkových plynů v ČR. Podle studie think-tanku Ember máme, co se týče obnovitelných zdrojů, nejnižší ambice v EU. Po naplnění plánu v této podobě bychom se stali producentem druhé nejšpinavější elektřiny v unii.

„Zásadním nedostatkem je velmi nízký cíl rozvoje výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ministr průmyslu Karel Havlíček protlačil nejnižší možný cíl, který Evropská komise ještě skousla. Přitom vláda takovým přístupem škodí hlavně ČR, která má velký potenciál využívat domácí čisté zdroje. Je to velká příležitost pro obce, domácnosti i průmysl,“ řekl iDNES.cz Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video