Podle Duška z ÚZIS lze dlouhodobě mluvit o klesajícím trendu počtu nakažených. A to i celopopulačně. „Klesáme z čísel, která byla několikrát vyšší,“ upozornil na Radiožurnálu Dušek. Podle něj je v Česku stále poměrně vysoká zátěž. Jedná se o zátěž, kterou je potřeba číst diferenciálně mezi jednotlivými regiony.
„Regiony, které byly na začátku roku nejvíce zatížené Karlovarský, Královéhradecký, Plzeňský, tak už jsou nyní pod hranici sto na sto tisíc, což je hranice, která je i mezinárodně doporučovaná jako relativně bezpečná. Samozřejmě při dostatečné úrovni testů,“ doplnil. Pokud by se netestovalo, nebyly by žádné případy a incidence klesne výrazně dolů.
Epidemii je třeba nyní dobrzdit
„Stále máme velmi zatížené kraje, například Zlínský, který má nyní nějaký 250 až 260 na sto. Tyto velké rozdíly mezi regiony jsou stále ještě problémem, protože i uvnitř jednotlivých regionů jsou poměrně velké rozdíly mezi okresy,“ komentoval Dušek. Ten má za to, že epidemie brzdí: „Brzdí velmi podstatně, ale stále má potenciál k dalšímu růstu. Epidemii je třeba nyní dobrzdit.“
O „dobrzdění“ Dušek ve středu řekl i poslancům zdravotního výboru. „Blížíme se stavu, kdy epidemii zabrzdíme, a v tu chvíli kobercový nálet v opatřeních přestává mít smysl,“ uvedl.
Hranice sta nakažených na sto tisíc obyvatel není jediným ukazatelem. „Máme i jiný. Na tomto ukazateli se shodly analýzy a mezinárodní týmy a je i doporučen WHO jako hranice záchytu, kterou lze považovat za relativně bezpečnou. Sto na sto tisíc za sedm dní je ještě riziková,“ vysvětlil Dušek. Německo má třeba hranici padesát na sto tisíc obyvatel. Ke kýžené hranici sto na sto tisíc obyvatel, tedy k hranici, kdy by se mohly začít otevírat obchody se nyní blíží Středočeský či Liberecký kraj.
Dětské tábory budou s testem, v červnu očkování pro všechny, říká Arenberger |
„Ty mohou hodnoty dosáhnout v polovině příštího týdne. Jak hodnoty budou dosahovat demograficky velké kraje, tak logicky to poměrně rychleji půjde dolů. Bohužel u krajů, které mají hodnoty stále vysoké, například Ústecký nebo Olomoucký, tam dosáhnout té hodnoty během sedmi až deseti dnů je téměř nereálné,“ dodal Dušek s tím, že s odhadem může zamíchat očkování.
Dušek také ve středu upozornil na záchytnost případů ve školách. Od 12. dubna, kdy v nich začalo testování, bylo v Česku zaznamenáno 2 998 pozitivních testů u dětí ve věku pět až 11 let, přičemž zhruba třetina byla odhalena při testování ve školách. Testování ve školách má podle Duška smysl. Epidemická situace se zlepšuje a návrat dětí do škol se zatím nijak negativně neprojevil, řekl.
Vracet děti do škol se daří bezpečně
„Záchyty ve školách a záchyty u dětí v populaci svědčí o tom, že se návrat dětí do škol daří dělat bezpečně a epidemie už není v nekontrolovaných číslech,“ uvedl Dušek. Podle něj se tak žáci a studenti mohou postupně dál vracet do škol.
Do základních škol chodí od 12. dubna žáci prvního stupně, třídy mají střídavou výuku. Později se přidali také skupinové konzultace na druhém stupni a žáci s praktickou výukou na středních školách. Do školek dochází ve většině krajů jen předškoláci a děti zdravotníků či dalších vybraných profesí. Testovat se musí dvakrát týdně. K 27. dubnu se ve školách udělalo 2,08 milionu testů žáků, z nichž 1 057 bylo pozitivních, podotkl Dušek. Z 694 842 testů zaměstnanců bylo pozitivních případů 386.
Lidé víc žádají testy protilátek proti covidu, mají argument proti očkování |
Záchytnost je tak podle Duška kolem 50 případů na 100 tisíc obyvatel, což podle něj není málo. Výskyt nově nakažených mezi dětmi od pěti do 11 let je nyní 154 na 100 tisíc lidí za sedm dní. Sice se podle Duška naráží na sníženou citlivost testů, ale z analytického hlediska podle něj akce není zbytečná. Souvislost nákazy se školním kolektivem se podle něj prokázala u 657 dětí.
Na zlepšování epidemie má podle Duška dobrý vliv mimo jiné očkování učitelů, kteří se mohli k vakcinaci přednostně registrovat od 28. února do 27. března. Alespoň první dávku očkování podle něj už dostalo kolem 160 tisíc pracovníků ve školství a 80 tisíc má i druhou dávku. Podle odhadu ministerstva školství je v regionálním školství kolem 330 tisíc zaměstnanců.
Nejhůře je na tom nyní podle Duška Zlínský kraj, kde je nově nakažených mezi dětmi kolem 323 na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. V Moravskoslezském a Jihomoravském kraji podle něj nyní epidemie stagnuje, v ostatních krajích od 13. dubna klesá. Naproti tomu na přelomu února a března byl v pěti krajích výskyt nákazy u dětí ve věku pěti až 11 let větší než 2 tisíce případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, připomněl Dušek.
Doplnil, že uzavírání škol ve chvíli, kdy je nákaza pod kontrolou, nemá cenu. Zároveň podle něj samotné uzavření škol epidemii nezastaví, pokud není doprovázeno dalšími efektivními opatřeními, která budou dodržovat jednotliví lidé.